Rekordowe pół miliona pasażerów w październiku na lotnisku Katowice-Pyrzowice

Październik był najlepszym miesiącem w historii Katowice Airport. Lotnisko obsłużyło ponad pół miliona pasażerów.
Fot. Piotr Adamczyk/Katowice Airport

Październik był najlepszym miesiącem w historii Katowice Airport. Lotnisko obsłużyło ponad pół miliona pasażerów.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA (GTL SA) – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – podsumowało przewozy pasażerskie za dziesiąty miesiąc 2023 roku.

W trakcie 31 dni października 2023 roku w Katowice Airport obsłużono 500 178 podróżnych, tj. o 96 816 więcej (24 proc.) w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Jest to najlepszy październik w historii katowickiego lotniska. Dotychczasowy rekord pochodził z października minionego roku i wynosił 403 tys. odprawionych pasażerów.

Większy ruch czarterowy

Z siatki połączeń regularnych, obsługiwanych w Katowice Airport przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, skorzystało w ubiegłym miesiącu 270 578 podróżnych, czyli o 19 257 więcej (7,7 proc.) niż rok wcześniej. Najchętniej podróżowano do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Frankfurtu oraz Eindhoven.

W przelotach czarterowych, obsługiwanych na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, w październiku bieżącego roku odnotowano 228 310 pasażerów, czyli o 77 454 więcej (51,3 proc.) w porównaniu z tym samym czasem w 2022 roku. Najczęściej podróżowano na wakacje do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Sharm El Sheikh oraz na wyspę Rodos.

Na te liczby złożyło się 4 122 startów i lądowań samolotów, o 502 więcej (13,9 proc.) niż rok wcześniej.

„Wyniki Katowice Airport pokazują istotną rolę, jaką w systemie transportowym Polski pełnią porty regionalne. Tylko w Katowicach w trakcie dziesięciu miesięcy bieżącego roku obsłużono prawie 5 mln pasażerów. Wszystkie polskie porty regionalne zanotują w bieżącym roku w sumie rekordowe ok. 33 mln podróżnych, a ich udział w całości obsługiwanego ruchu pasażerskiego w Polsce wzrośnie do ok. 64 proc. Prognozy wskazuję, że ruch pasażerski w portach regionalnych nadal będzie rósł, dlatego w Katowicach będziemy realizować program inwestycyjny, którego celem jest znaczące zwiększenie przepustowości. Chcemy go osiągnąć m.in. poprzez budowę głównego terminalu pasażerskiego” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W Katowice Airport będzie rekord

Od stycznia do końca października 2023 roku w Katowice Airport obsłużono w sumie 4 984 770 pasażerów, czyli o 1 060 631 więcej (27 proc.) niż podczas pierwszych dziesięciu miesięcy minionego roku. Prognoza na 2023 rok zakłada obsłużenie ponad 5,5 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.