Raport Wakacje.pl o trendach podróżniczych na sezon letni. „Turcja, Grecja i Egipt nadal na topie”

Analiza Wakacje.pl wykazuje, że dwóch na trzech klientów na tegoroczny urlop wybierze się do Turcji, Grecji lub Egiptu. W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków wyjazdowych znalazły się także Tunezja i Hiszpania, a z zestawienia zniknęły Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wakacje.pl przeanalizowały trendy wśród klientów biur podróży korzystających ze zorganizowanej turystyki wyjazdowej na nadchodzące lato. Z raportu, który obejmuje podróże w terminie od 19 czerwca do 30 września, wynika, że podobnie jak przed rokiem, największym zainteresowaniem cieszą się Turcja, Grecja i Egipt. Różnice wobec zeszłego roku widać dopiero na dalszych pozycjach – Tunezja zamieniła się miejscami z Hiszpanią, a Bułgaria z Cyprem. Z zestawienia Top 10 wypadły też Zjednoczone Emiraty Arabskie, a pojawiła się Albania.

W Turcji wśród najbardziej popularnych regionów turystycznych na pierwszym miejscu znajduje się Riwiera Turecka Morza Śródziemnego, w Egipcie – Hurghada wraz z okolicznymi kurortami, a w Grecji – Kreta.

„Obserwując najnowsze trendy w branży turystycznej, widzimy, że Turcja, Grecja i Egipt utrzymują swoją pozycję jako najpopularniejsze kierunki podróży. Dopiero na czwartym miejscu pojawia się Tunezja, podczas gdy rok temu zajmowała je Hiszpania. Co ciekawe, aż 2/3 klientów rozpocznie swoją podróż z Warszawy, Katowic lub Wrocławia. Natomiast Bułgaria wyróżnia się jako jeden z najtańszych kierunków dla turystów” – powiedziała Marzena German, ekspert ds. komunikacji zew. i obsługi medialnej.

Polacy masowo wybierają Riwierę Turecką na letnie wakacje

Wśród popularnych destynacji wyróżnia się Turcja, do której można teraz polecieć z 14 polskich lotnisk, włączając w to także mniejsze porty w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Szymanach na Mazurach i w Radomiu. W zeszłym roku prawie 1,14 mln Polaków wybrało Turcję, a najchętniej odwiedzanym regionem była Antalya na Riwierze Tureckiej.

W badaniu uwzględniono również preferencje różnych grup podróżujących. Bez względu na to, czy są to pary, rodziny z dziećmi czy single, Turcja zajmuje pierwsze miejsce, podczas gdy Grecja plasuje się na drugim. Dopiero na trzecim miejscu różnią się preferencje, gdzie pary i single wybierają Tunezję, a rodziny z dziećmi częściej decydują się na Egipt.

Badanie pokazało również, że 47 proc. respondentów preferuje podróżowanie z rodziną, 35 proc. z partnerem/partnerką, 13 proc. z przyjaciółmi, a 5 proc. wybiera samotny wypoczynek. Co do budżetu, Polacy najchętniej wybierają hotele o wyższym standardzie, przede wszystkim cztero- i pięciogwiazdkowe, a popularną opcją wyżywienia jest all inclusive, wybierane przez prawie 85 proc. klientów. Przeciętnie pary wydają około 7 759 zł na wakacje w Turcji, rodziny 2+1 – 10 757 zł, a rodziny 2+2 – 13 548 zł.

Na wakacje najchętniej samolotem i na tydzień

Podobnie jak w poprzednich latach, większość klientów biur podróży preferuje tygodniowy wypoczynek – zdecydowało się na niego 65 proc. osób. Nieco dłuższe pobyty, ale krótsze niż 14 dni, zajmują drugie miejsce, a mniej niż 4 proc. decyduje się na wypady trwające maksymalnie sześć dni. Transport lotniczy nadal dominuje jako preferowany środek transportu.

Najpopularniejszym miesiącem podróży jest lipiec, a na kolejnych miejscach znajdują się sierpień i wrzesień. Interesującym trendem jest wzrost zainteresowania wyjazdami poza tradycyjnym okresem wakacyjnym – w porównaniu do poprzedniego roku, na wrzesień zarezerwowało wakacje prawie o 6 proc. więcej klientów.

Z badania wynika również, że we wrześniu na urlop wybierają się głównie osoby bez dzieci w wieku 20-29 lat (24 proc.) oraz w wieku 46-65 lat (24 proc.). Młodzi poniżej 29. roku życia posiadający dzieci stanowią 20 proc. tej grupy, a osoby w wieku 30-45 lat – 19 proc.

Wakacje.pl: w maju i czerwcu urlop tańszy nawet o 20 proc. niż w szczycie sezonu

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center