Wakacje.pl: wzrasta zainteresowanie na zagraniczne wakacje w sierpniu

fot. Natalya Zaritskaya /unsplash

Półmetek wakacji już dawno za nami, a zainteresowanie wakacjami za granicą nie słabnie. Według analizy Wakacje.pl turyści na sierpniowe urlopy najchętniej wybierają hotele nad Morzem Śródziemnym lub na Bałkanach oferujące all inclusive.

Popyt na zagraniczne wakacje wciąż jest wysoki. Polacy chcą wypoczywać w miejscach gwarantujących słoneczną pogodę, co – wobec deszczowych prognoz w kraju w ostatnich dniach – dodatkowo przemawia za urlopem w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Planowaniu odpoczynku w sierpniu sprzyja też dodatkowy dzień wolny od pracy – wypadające we wtorek 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla jednych to okazja, by wybrać się gdzieś na przedłużony weekend. Dla drugich, by zaoszczędzić jeden dzień urlopu w przypadku tradycyjnego, siedmiodniowego wypoczynku.

„Zainteresowanie wyjazdami sierpniowymi, nie tylko w okresie długiego weekendu, jest naprawdę spore. Jeśli więc mamy upatrzoną ofertę, nie warto czekać z decyzją o zakupie do ostatniej chwili z nadzieją na obniżkę ceny, bo na kilka dni przed planowanym wyjazdem tych miejsc może już po prostu nie być.  Wiele najpopularniejszych hoteli w Turcji i Grecji już jest zapełnionych, ale ci, którzy właśnie planują zagraniczne wakacje, znajdą jeszcze ostatnie miejsca w wysoko ocenianych przez turystów cztero- i pięciogwiazdkowych hotelach” – mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl.

Turcja i Grecja na czele

Tak jak przez cały okres wakacji, tak i w sierpniu najchętniej wybierane są dwa kierunki: Turcja i Grecja. Tej drugiej w popularności nie przeszkodziły nawet lipcowe pożary.

„Po kilkudniowym spadku zainteresowania, gdy klienci częściej decydowali się na rezerwację urlopu w Bułgarii, Turcji czy Egipcie, wraca popyt na wakacje w Grecji. To kraj, w przypadku którego w programach biur podróży klienci mają do wyboru ponad 20 regionów turystycznych. Większości z nich, w tym tych najpopularniejszych – Krety, Zakynthos czy Kos, pożary nie obejmowały. Z kolei Rodos jest w pełni bezpieczna i otwarta dla turystów” – mówi Dominik Miłowski.

Na popularności w ostatnich tygodniach zyskuje też plasujący się na trzecim miejscu Egipt.

„Ten wzrost zainteresowania mógł być z jednej strony związany w pewnym stopniu z lipcowymi pożarami w południowej Europie, z drugiej – z większym wyprzedaniem w biurach podróży ofert do Turcji i Grecji. Egipt to kierunek całoroczny, lubiany przez polskich turystów nie tylko ze względu na pewną pogodę, ale również z uwagi na szeroką ofertę hoteli z opcją all inclusive, basenami i aquaparkami” – dodaje Miłowski.

Pierwszą piątkę najchętniej wybieranych kierunków na wyjazdy w sierpniu zamykają Bułgaria i Hiszpania. Na kolejnych miejscach plasują się Tunezja, Cypr, Albania, Włochy i Chorwacja. Z tych ostatnich na popularności w ostatnich tygodniach zyskuje Albania. To kraj, który Polacy wciąż odkrywają, a który dzięki rozwojowi infrastruktury turystycznej z roku na rok ma coraz więcej do zaoferowania zagranicznym gościom.

Jeśli chodzi o krótsze, cztero- i pięciodniowe wyjazdy w okresie długiego weekendu sierpniowego, widać większy udział w sprzedaży Bułgarii i Cypru. W przypadku wylotów przedziale od 11 do 15 sierpnia do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych kierunków wskoczył też jeden kierunek egzotyczny – Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Polacy nie chcą oszczędzać na wakacjach

Z analizy Wakacje.pl wynika, że klienci biur podróży nadal chcą wypoczywać w komfortowych warunkach i dlatego głównym kryterium wyboru często nie jest dla nich cena, a jej stosunek do jakości oferowanych usług.

W przypadku pierwszej piątki najpopularniejszych kierunków najmniej – średnio 2 660 zł za osobę – płacimy za wakacje w Bułgarii. 3 382 zł – to średnia wartość urlopu w Turcji w przeliczeniu na jedną osobę, a 3 823 zł – wakacji w Grecji dla jednego wczasowicza. W zdecydowanej większości wybieramy się na wyjazdy tygodniowe. Jeśli chodzi o formę wyżywienia – tu wygrywa all inclusive. Postawiło na nie 87 proc. osób rezerwujących sierpniowe wakacje. Opcję z dwoma posiłkami – śniadaniami i obiadokolacjami – wybrało 7 proc. klientów.

Ubezpieczenie – na tym zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać

Mimo że w cenie imprez turystycznych znajduje się już obowiązkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, coraz więcej klientów pyta doradców o rozszerzone pakiety ochrony podczas wakacji.

„Zdrowie to coś, na czym absolutnie nie powinniśmy oszczędzać. Ubezpieczenie turystyczne, które jest w cenie wyjazdu, zazwyczaj ma minimalny zakres ochrony, który nie zawsze w pełni pokryje koszty leczenia za granicą. Dlatego warto pomyśleć o zakupie polisy z wyższą sumą ubezpieczeniową i szerszym zakresem ochrony – nie tylko obejmującym koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, ale również koszty rezygnacji z wyjazdu, zaostrzenia chorób przewlekłych czy tzw. klauzulę alkoholową. Cena polisy zaczyna się już od 7,22 zł za dzień na osobę, a spokojna głowa i bezpieczeństwo podczas wakacji są przecież bezcenne” – mówi Paulina Fras, menedżer produktu w Wakacje.pl.

Raport Wakacje.pl o trendach podróżniczych na sezon letni. „Turcja, Grecja i Egipt nadal na topie”