Wakacje.pl: w maju i czerwcu urlop tańszy nawet o 20 proc. niż w szczycie sezonu

fot. Wakacje.pl

Do zalet urlopu przed sezonem możemy zaliczyć niższe ceny i brak tłumów, więc jeśli nasz wyjazd nie jest uzależniony od wakacji szkolnych warto rozważyć podróż w maju lub czerwcu. Z analizy cen wycieczek przeprowadzonej przez Wakacje.pl wynika, że można zaoszczędzić nawet 20 proc.

Popyt na wyjazdy utrzymuje się na wysokim poziomie i to pomimo obserwowanego wzrostu cen. Jeśli ktoś chce wypocząć, a przy tym trochę zaoszczędzić, na urlop wybiera się w mniej popularnym terminie. Trend ten można zaobserwować na różnych rynkach turystycznych w Europie i poza nią.

„Obecnie całość oferty przygotowanej na sezon lato 2023 jest już w sprzedaży, co oznacza, że wybierać można spośród wielu propozycji wypoczynku w basenie Morza Śródziemnego. Takie podróże w maju i czerwcu bądź jesienią mają wiele zalet – po pierwsze w dalszym ciągu na miejscu turystów jest mniej, dzięki czemu można wypocząć z dala od tłumów, po drugie koszty podróży są niższe niż w czasie wakacji szkolnych” – mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl.

Postaw na maj lub czerwiec

Z analizy cen wycieczek organizowanych przez największych polskich touroperatorów wynika, że na wypoczynku przed szczytem sezonu turystycznego lub po jego zakończeniu można zaoszczędzić około 20 proc. Wyjazdy do najbardziej popularnych kierunków w opcji pobytu tygodniowego dla dwóch osób i z wyżywieniem all inclusive w maju są średnio tańsze o 21 proc. w stosunku do lipcowych i o 19 proc. wobec sierpniowych.

Spośród najpopularniejszych kierunków największe różnice widać przy Turcji – mogą dojść nawet do 30 proc., najmniejsze przy Egipcie – niecałe 17 proc. Przy podróżach w czerwcu można natomiast zaoszczędzić średnio 12 proc. wobec lipca i o 10 proc. wobec sierpnia. Największe różnice pojawiają się przy Hiszpanii (ok. 14 proc.), najmniejsze przy Egipcie (ok. 8 proc.).

Korzystne ceny również po wakacjach szkolnych

Kolejnym okresem atrakcyjnym dla osób poszukujących ofert w dobrych cenach są wrzesień i październik. Z porównania średnich kosztów wyjazdu w lipcu i we wrześniu wynika, że różnice sięgają 15 proc. Zestawiając podróże w tym czasie z sierpniem zmiana wyniesie średnio 13 proc. W przypadku października różnice wyniosą odpowiednio 21 i 20 proc. wobec wyjazdów lipcowych i sierpniowych. W tych analizach najlepiej wypadają Grecja, Turcja i Hiszpania, przy Egipcie można zaobserwować natomiast trend odwrotny – kraj faraonów to kierunek, do którego Europejczycy latają przez cały rok, a wraz z zakończeniem sezonu letniego w regionie Morza Śródziemnego staje się on jednym z najchętniej wybieranych miejsc za cel jesienno-zimowego wypoczynku, co oznacza, że ceny zaczynają tam rosnąć.

„Sezon w basenie Morza Śródziemnego wydłuża się, czym kierunki są bardzo zainteresowane, bo to pozwala im się rozwijać w zrównoważony sposób, daje też pracę i przychody przedsiębiorcom przez wiele miesięcy. Dla podróżnych korzyści są oczywiste, poza wypoczynkiem w nieco spokojniejszej atmosferze niż w szczycie sezonu, takie wyjazdy są atrakcyjniejsze pod względem cenowym. Dla wielu osób to również okazja, by pozwiedzać, zanim zaczną się największe upały, szczególnie że pieniądze zaoszczędzone na zakup wyjazdu mogą przeznaczyć na więcej dodatkowych atrakcji na miejscu” – podsumowuje Krzysztof Zych, wiceprezes ds. sprzedaży w Wakacje.pl.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center