Premier Morawiecki: ferie skumulowane w dwa tygodnie w całym kraju. Ruch turystyczny ma być jak najmniejszy

Premier Mateusz Morawiecki/fot. archiwum KPRM

Szkoły pozostaną zamknięte do 24 grudnia, ale drastyczne zmiany nastąpią w organizacji ferii zimowych. Rozpoczną się i zakończą w tym samym okresie w całym kraju – zapowiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Rząd nie chce, by ludzie rezerwowali wyjazdy i zniechęca do wyjazdów zagranicznych.

„Zawsze ferie były rozłożone po to, żeby rozłożyć ruch turystyczny, żeby on mógł być większy. Ale w tym roku nie chcemy, żeby on był duży. Ferie będą skumulowane w jednym okresie, żeby ruch turystyczny był jak najmniejszy, żeby jak najmniej rezerwować, nie wyjeżdżać za granicę, bo może zostać wprowadzona kwarantanna” – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Ferie mają odbyć się między 4 a 17 stycznia w całej Polsce.

Nie planować wyjazdów – radzi Premier RP

“Radzimy, aby nie zamawiać żadnych wyjazdów, ani atrakcji, wyjazdów turystycznych, ani do Austrii, ani do Włoch ani do innych krajów. Branża turystyczna, hotelarska, gastronomiczna – wiemy, że to one najbardziej na tym cierpią, będą dla nich rozwiązania, o te branże szczególnie zadbamy. Ale musimy poprosić Polaków, aby nie planowali wyjazdów, nie organizowali dużych spotkań, bo to wtedy dochodzi do największej transmisji wirusa.” – dodał premier Morawiecki.

“Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu” – czytamy na oficjalnej stronie rządu.

Morawiecki apeluje, by również w święta nie przemieszczać się i spędzać je w małym rodzinnym gronie. Od 28 listopada otwarte zostaną placówki handlowe, jednak gastronomia pozostanie zamknięta.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że trwają prace nad nowymi rozwiązaniami dla przedsiębiorców. Chodzi o wieloletnie kredyty inwestycyjne. “Staramy się, by Komisja Europejska wyraziła zgodę na tę formę pomocy i aby raty były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju” – powiedział.

Andrzej Gut-Mostowy: w Senacie włączymy pilotów do tarczy. To nie koniec pomocy dla turystyki

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center