Polska Rada Turystyki: wstrzymać decyzję likwidującą ferie zimowe

zugspitze widok

Rozczarowanie decyzją rządu, która okazała się rozbieżna z tym, co branża słyszała jeszcze w przeddzień jej ogłoszenia, żądanie spotkania z wicepremierem Gowinem i wstrzymania wydanej decyzji odnośnie do ferii zimowych. Głos w sprawie planów na styczeń zabrała Polska Rada Turystyki.

Federacja stowarzyszeń zrzeszających przedsiębiorców turystycznych odniosła się do zapowiedzi premiera Morawieckiego, który zapowiedział praktyczną likwidację ferii zimowych w 2021 roku. Ograniczenie możliwości przemieszczania się, zamknięcie hoteli i stacji narciarskich, kumulacja terminu do dwóch tygodni i możliwość wprowadzenia kwarantanny dla powracających do Polski – decyzja ta wstrząsnęła branżą turystyczną. Widmo braku przychodów w okresie ferii zimowych może ostatecznie rozłożyć na łopatki wielu przedsiębiorców, w szczególności tych wyspecjalizowanych w turystyce zimowej.

Premier Morawiecki: ferie skumulowane w dwa tygodnie w całym kraju. Ruch turystyczny ma być jak najmniejszy

Polska Rada Turystyki napisała do wicepremiera Gowina:

„20.11. br., podczas XIX Posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, usłyszeliśmy zapewnienia o szeroko idącej rządowej pomocy. Uspokajał Pan przedsiębiorców, że już wkrótce wsparcie otrzymają sektory, których ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej dotknęły najboleśniej. Dostaliśmy od Pana zapewnienie, że Rząd przedstawi plan odmrażania branż na nadchodzące tygodnie.

Zaledwie dzień później, 21.11.br. premier Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia, które drastycznie uderzają w reprezentowane przez nas branże, odbierając szansę na jakąkolwiek pracę w pierwszym kwartale 2021 r. Nadto, w jednym z ostatnich wywiadów padły słowa dotyczące konsultacji z przedsiębiorcami z listy zamykanych działalności gospodarczych. Nikt z licznego grona organizacji gospodarczych, które reprezentujemy nie został poproszony o opinię.

Od soboty obserwujemy skalę zaskoczenia i wzburzenia wszystkich utrzymujących się z turystyki i rekreacji. Problem dotyczy już nie tylko pojedynczych działów turystyki, ale obejmuje całe miasta czy regiony. Z przykrością zauważamy, że Pana zapewniania okazały się rozbieżne z tym co zostało ogłoszone.

W imieniu Polskiej Rady Turystyki, zrzeszającej ponad 3.000 podmiotów gospodarczych, zatrudniających blisko 100.000 osób, która reprezentuje dwadzieścia organizacji samorządu gospodarczego, wyrażamy ogromne rozczarowanie decyzjami rządu.

W obliczu dramatycznej sytuacji zrzeszonych przedsiębiorców oczekujemy zawieszenia podjętych przez rząd decyzji. Domagamy się niezwłocznego spotkania z udziałem Pana Premiera, w celu ustalenia programu wsparcia dla branży turystycznej i pokrewnych oraz wypracowania strategii postępowania w kwestiach dotyczących całej branży turystycznej. Prosimy o wyznaczenie dogodnej daty spotkania w możliwie najkrótszym terminie.”

Branża jednoczy siły. Powstała Polska Rada Turystyki

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center