Rządowe decyzje w sprawie turystyki na podstawie starych danych z USA
Restauracje, hotele, siłownie – to według rządu punkty największej transmisji koronawirusa, muszą więc pozostać zamknięte do końca ferii zimowych. Decyzje te podjęto na podstawie danych ze Stanów Zjednoczonych, zebranych czasie, gdy jeszcze nie wszędzie obowiązywały wszystkie powszechne dziś restrykcje.
Rządowa strategia „100 dni solidarności” zakłada m.in. tłamszenie ruchu turystycznego, który ma rzekomo przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV2. Problem w tym, że wnioski te opierają się na nieadekwatnych do obecnej sytuacji badaniach, przeprowadzonych zanim wdrożono wszystkie obowiązujące dziś powszechnie restrykcje sanitarne.
Wirus w hotelach, ale w marcu i kwietniu w USA
Hotele, restauracje, bary i centra fitness – to według rządu Mateusza Morawieckiego miejsca, w których transmisja koronawirusa jest największa. W oparciu o tę wiedzę rząd podjął decyzję o tym, by ograniczać ruch turystyczny w ferie zimowe. Otwarto wielkopowierzchniowe sklepy, zamknięte mają pozostać hotele, restauracje i siłownie. Dowodem na zasadność tego kroku ma być opublikowany przez rząd wykres, oparty na artykule w czasopiśmie Nature.
Problem polega na tym, że badania, na które powołuje się rząd, opublikowano na podstawie danych zebranych między 1 marca a 2 maja w wielkich metropoliach Stanów Zjednoczonych.
Transmisja w hotelach mniejsza niż w kościołach
Dane te pozyskano z telefonów komórkowych, mapując sposób przemieszczenia się 98 milionów ludzi do różnych punktów „zainteresowania”, takich jak restauracje i instytucje religijne. Połączono 57 tys. skupisk ludzkich z 553 tys. punktami. Badanie prezentuje sposób rozprzestrzeniania się wirusa w Chicago, Atlancie, Miami, Dallas, Houston, Los Angeles, Nowym Jorku, Filadelfii, San Francisco i Waszyngtonie. Określ m.in. ryzyko wystąpienia dodatkowych infekcji na 100 tys. osób w różnych typach punktów usługowych po ich ponownym otwarciu. W hotelach wynosi ono ok. 1 proc.
Średni współczynnik transmisji w hotelach i restauracjach, według badania, wynosi ok 1,2. Dla porównania – w miejscach kultu ponad 1,6, w aptekach poniże 1,6, a w sklepach spożywczych – nieco poniżej 2,2.
Jak wiadomo, pierwsze restrykcje sanitarne, takie jak obowiązkowe zasłanianie nosa i ust, zaczęły obowiązywać w niektórych stanach pod koniec kwietnia (Nowy Jork). Wiosenna fala zakażeń dotarła do Stanów Zjednoczonych później niż pojawiła się w Europie, więc reakcja nastąpiła odpowiednio później. Obowiązek noszenia maseczek i kary za ich brak wprowadzono stosunkowo późno – w niektórych miastach (Chicago) dopiero w czerwcu. Prezydent Donald Trump dopiero 12 lipca założył publicznie maseczkę i stwierdził, że „nigdy nie był przeciwnikiem noszenia maseczek, ale wszystko ma swój czas i miejsce”. Procedury sanitarne, takie jak ograniczanie liczby użytkowników miejsc usługowych, konieczność dezynfekcji rąk, zachowywanie dystansu, wprowadzanie szyb z pleksi, dopiero tworzono.
Polska strategia oparta na amerykańskich danych
Wprowadzając restrykcje zabijające turystykę kancelaria premiera opiera się zatem na danych nieuwzględniających sposób oddziaływania opracowywanych i wdrażanych od maja restrykcji sanitarnych na sposób roznoszenia się wirusa. Aby stwierdzić, w jaki sposób wirus obecnie roznosi się w polskich hotelach, restauracjach, salach fitness, należałoby posługiwać się badaniami przeprowadzonymi w warunkach reżimu sanitarnego, który obowiązuje w naszym kraju.
Pytanie brzmi: czy rząd takimi badaniami dysponuje, skoro opiera się na modelach stworzonych na podstawie starych danych pochodzących z metropolii znajdujących się na innym kontynencie?
Polska Rada Turystyki: wstrzymać decyzję likwidującą ferie zimowe
POWIĄZANE WPISY
16 kwietnia 2025
Dlaczego Małopolska?
Zastanawiasz się nad wyjazdem dla całej rodziny? A może chcesz spędzić weekend na…
0 Komentarzy7 Minuty
16 kwietnia 2025
LOT uruchamia bezpośrednie połączenie Warszawa – Reykjavik-Keflavik
12 kwietnia 2025 roku Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały bezpośrednie rejsy na…
0 Komentarzy2 Minuty
11 kwietnia 2025
DOT współorganizatorem XVI Forum Promocji Turystycznej
Wydarzenie, organizowane przez redakcję portalu Waszaturystyka.pl, odbędzie się 28…
0 Komentarzy2 Minuty
11 kwietnia 2025
„Ciche godziny” i więcej, czyli jak Hydropolis dba o gości ze specjalnymi potrzebami.
Wśród nas są osoby, które mogą inaczej odbierać zewnętrzne bodźce. Dźwięki są dla nich za…
0 Komentarzy3 Minuty
11 kwietnia 2025
Ponad milion pasażerów w marcu 2025 w Katowice Airport
W pierwszym kwartale 2025 roku z usług Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im.…
0 Komentarzy2 Minuty
10 kwietnia 2025
Zrównoważone podróżowanie w Polsce, czy to możliwe? Pojedynek ekspertów podczas XVI Forum Promocji Turystycznej
Przyszłość turystyki coraz wyraźniej zabarwia się na zielono. Jednym z wielu tematów XVI…
0 Komentarzy2 Minuty
9 kwietnia 2025
Ponad 6,8 mln turystów na Mazowszu. Rekordowy 2024 rok
Województwo mazowieckie odnotowało w 2024 roku znaczący wzrost liczby turystów, zarówno…
0 Komentarzy3 Minuty
8 kwietnia 2025
FPT XVI: Opłata turystyczna – konieczność czy przesada?
Podczas XVI Forum Promocji Turystycznej we Wrocławiu temat ten rozgrzeje uczestników…
0 Komentarzy1 Minuty
8 kwietnia 2025
WROt zaprasza do Wrocławia na XVI Forum Promocji Turystycznej
XVI Forum Promocji Turystycznej odbędzie się 28 kwietnia 2025 roku we Wrocławskim Centrum…
0 Komentarzy1 Minuty
18 kwietnia 2025
Eksperci turystyki zdrowotnej spotkają się w Kielcach
Już 26–27 kwietnia odbędzie się w Kielcach I edycja Targów Turystyki Zdrowotnej…
0 Komentarzy2 Minuty