Portugalski odpowiednik amerykańskiej drogi 66

fot. AG

Estrada Nacional 2 czyli droga krajowa nr 2 staje się w Portugalii tak modna, jak – zachowują proporcje – słynna droga 66 w Stanach Zjednoczonych. Coraz więcej ludzi ją podróżuje, a jazda jej docinkami pozwala poznać najpiękniejsze zakątki kraju. „Dwójka” dorobiła się swojej strony internetowej oraz paszportu.

Droga krajowa nr 2 ma długość ma długość 739 kilometrów 260 metrów i łączy Chaves w Trás-os-Montes Faro w Algarve. To najdłuższa tego typu droga w Europie i jedna z najdłuższych na świecie. Poprowadzona jest przez 35 gmin, 11 pasm górskich i ponad 13 rzekami.
Jest jednocześnie jedyna w Europie droga, która na całej swojej długości przecina kraj (na świecie są tylko dwie podobne: wspomniana Route 66 w USA i Ruta 40 w Argentynie).

fot. AG

Jej powstanie regulował plan drogowy z 11 maja 1945 roku, który potwierdziła ustawa nr 34593.

Wspomniane 35 gmin, to: Chaves, Vila Pouca de Aguiar, Vila Real, Santa Marta de Penaguião, Peso da Régua, Lamego, Castro Daire, São Pedro do Sul, Viseu, Tondela, Santa Comba Dão, Mortágua, Penacova , Vila Nova de Poiares, Lousã, Góis, Pedrogão Grande, Sertã, Vila de Rei, Sardoal, Abrantes, Ponte de Sor, Avis, Mora, Coruche, Montemor-o-Novo, Viana do Alentejo, Alcácer do Sal, Ferreira do Alentejo , Aljustrel, Castro Verde, Almodôvar, Loulé, São Brás de Alportel i Faro.

Związek Gmin Drogi Krajowej nr 2 opracował paszport „Dwójki”. Można w nim zbierać pieczątki – potwierdzenia z najbardziej atrakcyjnych miejsc na trasie. Miejsca te są wymienione w paszporcie – są to punkty informacji turystycznej, muzea, obiekty noclegowe, lokale gastronomiczne. Sam paszport dostępny jest również w formie cyfrowej. Wydanie papierowe kosztuje 1 euro i można ją kupić w większości informacji turystycznych, muzeów i atrakcji turystycznych.

fot. AG

Turyści pokonują „Dwójkę” w różny sposób. Najłatwiej jest oczywiście przejechać samochodem, ale są chętni na zmierzenie się z nią podczas jazdy na rowerze a także pieszo. Wzdłuż dużej części trasy na poboczu widoczne są znaki z nazwami miejsc i liczbą kilometrów, można więc podróżować nią nawet bez GPS.

fot. AG

Droga jest dużo mniej uczęszczana od autostrad, można więc jechać nią z mniejsza prędkością i podziwiać piękno krajobrazu. Droga nr 2 albo prowadzi przez ciekawe miejscowości albo niedaleko nich. Tak jest na przykład w regionie Alentejo. „Dwójka” na terenie tego regionu ma długość 226 kilometrów i można dzięki niej łatwo dotrzeć na przykład do Ponte de Sor, Avis, Mora, Coruche, Montemor-o-Novo, Viana do Alentejo, Alcácer do Sal, Ferreira do Alentejo, Aljustrel, Castro Verde i Almodôvar. Z szosy dobrze widać także liczne lasy dębów korkowych

rotan2.pt

fot. AG

Portugalski korek dumą Alentejo