Polacy poleciliby Polską zagranicznym turystom

materiały prasowe

Zgodnie z najnowszym raportem przygotowanym przez PayPal i pracownię badawczą GfK, Polacy czują są dumni ze swojego kraju i jego wartości turystycznej – 92 proc. z nich zarekomendowałoby odwiedzenie Polski zagranicznym turystom. Tylko 4 proc badanych nie zrobiłoby tego, a 4 proc. twierdzi, że nie ma zdania w tej kwestii.

Respondenci z innych przebadanych krajów , takich jak Czesi czy Węgrzy, są równie dumni ze swojego kraju (92 proc z nich poleciłoby odwiedzenie swojego kraju). Najbardziej przekonani o wartości turystycznej swojego kraju są Grecy: 99 proc badanych z tego kraju zarekomendowałoby odwiedzenie swojej ojczyzny zagranicznym turystom.

W opinii Polaków, najbardziej atrakcyjnymi miejscami w kraju dla zagranicznych turystów jest Kraków, wskazany przez 50 proc badanych. Mazury, Bieszczady i Tatry zostały wskazane przez 32 proc., 11 proc. i 10 proc. badanych .

Ze względu na bogactwo i różnorodność Europy Środkowo-Wschodniej, polscy turyści mają wiele możliwości do wyboru. W przeciągu ostatnich trzech lat, najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków w regionie były Czechy, które odwiedziło 45 proc. polskich badanych. Zgodnie z raportem, Słowacja i Chorwacja uplasowały się na drugim i trzecim miejscu, i zostały odwiedzone przez odpowiednio 42 proc. i 30 proc. naszych obywateli.

Wybór krajów, do których podróżują Polacy związany jest z najczęściej wybieranym rodzajem wakacji. Największa grupa Polaków odwiedzających Europę Środkowo-Wschodnią w ciągu ostatnich trzech lat udała się na wypoczynek (78 proc.) i zwiedzanie (44 proc.). Inne popularne rodzaje wyjazdów wśród polskich obywateli to wyjazdy na konkretne wydarzenia (wybrane przez 10 proc.), wyjazdy edukacyjne (10 proc.) oraz w celu odwiedzenia przyjaciół lub rodziny (10 proc.). Tylko 6 proc. badanych podróżowało na wydarzenia sportowe.

Większość Polaków woli wyjeżdża do krajów Europy Środkowo-Wschodniej latem i na okres tygodnia. Na taki wyjazd, 35 proc. turystów wydaje od 2 tys. do 4 tys. złotych, a 24 proc. od 1 tys. do 2 tys. złotych. Najpopularniejszą okazją do wyjazdów do krajów regionu są oczywiście coroczne wakacje, a także weekendy i święta. Ogólna opinia na temat podróży do Europy Środkowo-Wschodniej potwierdza, że Polacy polecają takie wyjazdy ze względu na piękne krajobrazy i atrakcyjne ceny.

Decyzja odnośnie miejsca wypoczynku w Europie Środkowo-Wschodniej jest podyktowana przede wszystkim ceną i dobrą opinią wśród znajomych (wybrane jako ważne odpowiednio przez 82 proc. i 77 proc.). Inne ważne czynniki to dobre opinie w Internecie (wybrane jako ważne przez 76 proc. turystów), spokój (74 proc.) oraz opcje wyboru płatności (57 proc.).

Matt Komorowski, dyrektor zarządzający PayPal w Europie Północnej i Środkowej, skomentował: „Jedną z najlepszych rzeczy w Europie Środkowo-Wschodniej jest unikalna i tętniąca życiem atmosfera. Niezależnie od tego czego szukasz, w ciągu kilku godzin jazdy od domu, z łatwością możesz zobaczyć piękne wyspy w Grecji, pojeździć rowerem dookoła Balatonu, pospacerować wąskimi uliczkami starej Pragi lub zachwycać się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami w Tatr. To co ułatwia podróżowanie i daje turystom poczucie spokoju jest możliwość szybkich i wygodnych płatności za hotel, lot czy bilety do muzeum. W takiej sytuacji, bardzo wygodnym rozwiązaniem może być uruchomienie płatności przez PayPal One Touch, który zapamiętuje dane do logowania i w ten sposób umożliwia podróżnym płatności za pomocą jednego kliknięcia, również na urządzeniach mobilnych. Dzięki tej usłudze, zamiast tracić czas na wypełnianie formularzy płatniczych dla każdej transakcji, turyści mogą cieszyć się wyjazdem.”

Polacy podróżują po regionie samochodem i wybierają płatności online Internet staje się jednym z głównych kanałów informacji dla turystów. Co prawda, 58 proc. Polaków rozpoczyna przygotowanie do podróży sprawdzając opinie znajomych, ale 55 proc. równocześnie weryfikuje te informacje za pomocą wyszukiwarek internetowych. 27 proc. polskich podróżnych wykorzystuje w celu znalezienia informacji o zakwaterowaniu, atrakcjach, kulinariach czy sprawach administracyjnych również media społecznościowe. Tylko 32 proc. badanych polega na informacjach znalezionych offline.

Najbardziej popularnym środkiem transportu jest samochód, który jest wybierany przez 54 proc. polskich podróżujących po Europie Środkowo-Wschodniej. 39 proc. z nas decyduje się na samolot, a 20 proc. na autobus.

Jeżeli chodzi o zakwaterowanie, większość Polaków zatrzymuje się w hotelu (57 proc.), wynajętym mieszkaniu lub domu (26 proc.) lub w hostelu (24 proc.). Większość wakacyjnych wydatków w Europie Środkowo-Wschodniej opłacana jest gotówka (78 proc.), a także kartami kredytowymi (43 proc.). Rola płatności internetowych jest jednak znacząca – tylko 33 proc. polskich turystów twierdzi, że woli płacić podczas podróży offline.

Ciekawostką jest, że turyści w wieku 55+ mają podobne preferencje jak cała przebadana grupy respondentów. – 51 proc. z nich również wybiera płatności online. 65 proc. polskich turystów wybiera sposób płatności biorąc pod uwagę ich bezpieczeństwo i wygodę. 34 proc. podróżnych opłaciło część wydatków w trakcie swoich ostatnich wakacji za pomocą PayPal – platforma płatnicza online jest wyjątkowo popularna przy płatnościach za nocleg wśród młodszych podróżujących i wybiera ją 42 proc. badanych w wieku 18-14 lat.

Czesi i Węgrzy chętnie odwiedzają swoich sąsiadów. Podróżowanie po Europie Środkowo-Wschodniej jest popularne również wśród naszych południowych sąsiadów. Jak pokazuje badanie, 42 proc. Czechów, 17 proc. Węgrów i 12 proc. Greków odwiedziło Polskę w ciągu ostatnich trzech lat. 47 proc. Węgrów było w Chorwacji, a 44 proc. Greków odwiedziło w ciągu ostatnich trzech lat Bułgarię.