Polacy chętnie wypoczywają w górach

archiwum PKL
Na Jaworzynie Krynickiej

Jak pokazuje badanie Polskich Kolei Linowych, trzy czwarte kobiet na południe Polski jeździ przede wszystkim dla pięknych widoków. Mężczyźni natomiast wśród górskiej przyrody szukają możliwości aktywnego spędzania czasu. Młodzi deklarują, że chcą obcować z naturą, za to na góralskim folklorze najbardziej zależy seniorom.

Tego lata urlop w górach chciało spędzić 18 proc. Polaków, z czego zdecydowana większość planowała, że pojedzie w Tatry (61 proc.). Chętny na odpoczynek w  Bieszczadach był co trzeci ankietowany, natomiast 17 proc. wybrało Beskidy, a co 10. Sudety. Pieniny za to preferowało tylko 6 proc. Polaków, a niewiele mniej, bo 5 proc. kierowało się ku Górom Świętokrzyskim.

Kobiety zachwycają się widokami

Jak wynika z badania Polskich Kolei Linowych, kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni odwiedzają góry. Co piąta pani stara się spędzić tu kilka weekendów w roku. Reprezentantki płci pięknej na południe Polski jadą głównie po to, aby zachwycać się widokami (65 proc.), nieco ponad 10 proc. docenia również klimat i świeże powietrze. Na letnim urlopie w górach 65 proc. kobiet chciałaby spacerować po szlakach turystycznych. W  czasie pobytu w Tatrach panie, podobnie jak mężczyźni, chętnie zwiedziłyby Tatrzański Park Narodowy i zobaczyły Morskie Oko.

Panowie próbują sportów ekstremalnych

Chociaż urlop w górach częściej wybierały kobiety (prawie 20 proc. w porównaniu do 14,8 proc. panów), to jednak zdecydowanie więcej reprezentantów płci męskiej zamierzało spędzić go aktywnie, np. wędrując, jeżdżąc na rowerze, czy uprawiając sporty ekstremalne. Taką formę odpoczynku zadeklarował co ósmy z nich. Jak pokazuje badanie PKL, bez względu na płeć, ponad połowa turystów, wyjeżdżających na południe Polski, chciałaby wjechać koleją na Kasprowy Wierch (54  proc.) i  na Gubałówkę (52 proc.). Jednak to „święta góra narciarzy” jest bardziej popularna wśród kobiet, a  Gubałówkę częściej wybierają panowie.

Młodzi z naturą za pan brat

Prawie 40 proc. osób między 18 a 29 r. ż. zadeklarowało, że tegoroczne wakacje spędzi  w Polsce, ale w  góry planowało się wybrać tylko niecałe 8 proc. z nich. Co ciekawe, to właśnie oni są grupą, która najczęściej bywa na południu – co piąty spędza tu średnio kilka weekendów w roku. Przyciągają ich zarówno piękne widoki i okoliczne atrakcje, jak również bliskość przyrody. Osoby przed 30 r.ż. przyznają, że zależy im na obcowaniu z naturą. Często również decydują się na spacery po miejscowościach turystycznych (79 proc.) oraz wycieczki po górskich szlakach (64,7 proc.). Atrakcyjne jest dla nich również poznawanie regionu (ponad 56 proc.).

Seniorzy doceniają góralski klimat

Wakacje w górach zaplanowało ponad 26 proc. respondentów powyżej 60 r. ż. Przyciągają ich tutaj przede wszystkim piękne widoki i górski mikroklimat, ale już co 10. zwraca uwagę na wyjątkową, góralską atmosferę. Seniorzy przyznają, że na południu Polski bywają rzadko – najczęściej raz w roku, a co piąty 60-latek i co czwarty 70-latek przyjeżdża tu raz na kilka lat. Będąc już w górach, większość z nich chciałaby spacerować po szlakach turystycznych, nieco mniej niż połowa zamierza poznawać region – m.in. poprzez odwiedzanie muzeów i miejsc z regionalnym jedzeniem i muzyką. W czasie pobytu w  Pieninach, co trzeci wjechałby koleją na Palenicę. Za to 70 proc. odpoczywających w  Beskidach wybrałoby się na przejażdżkę zabytkową koleją na Górę Parkową.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center