PIT: odmrożono turystykę, dostosujmy wytyczne dla kolonii i obozów

wytyczne kolonii obozów
fot. Susanne Jutzeler, suju-foto / Pixabay

Opublikowane przez MEN i GIS wytyczne dla wypoczynku dzieci i młodzieży tworzone były w poprzedniej rzeczywistości prawnej i nie zostały dostosowane do zmienionego rozporządzenia Rady Ministrów. Polska Izba Turystyki chce ich szybkiej aktualizacji.

Ponieważ opublikowanie wytycznych zajęło Ministerstwu Edukacji Narodowej ponad dwa tygodnie, to zasady organizowania kolonii i obozów narzucone przez GIS nie odpowiadają dzisiejszemu stanowi prawnemu. Chodzi o opublikowane 30 maja rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym można organizować imprezy do 150 osób, oprowadzać grupy turystyczne, a wkrótce będzie można pójść do kina, teatru. Wytyczne nie uwzględniają również tego, że można odwiedzać muzea i atrakcje turystyczne. Według GIS, grupa kolonijna powinna unikać przebywania w obiektach dostępnych publicznie.

Wytyczne opublikowano bez aktualizacji

„Taką rzeczywistość mieliśmy kilka tygodni temu, ale skoro dziś odmrażamy turystykę, to trzeba dostosowywać do tego wytyczne dla obozów i kolonii” – tłumaczy Andrzej Kindler, wiceprezes PIT.

Izba wystosowała do MEN pismo, w którym wskazuje pięć najważniejszych koniecznych zmian. Przede wszystkim, chce zmiany wymogu, aby grupa spędzała czas tylko na terenie obiektu. Według PIT, dzieci i młodzież powinny mieć możliwość zwiedzania tych obiektów i atrakcji, które spełniają określony prawem reżim sanitarny.

„Ponieważ wolno już organizować spotkania do 150 osób, proponujemy, aby grupy kolonijne jednak mogły mieć wspólne zajęcia, czego obecne wytyczne zabraniają. Proponujemy także, aby o jedną osobę zwiększyć liczbę uczestników, którzy mogą być zakwaterowani w jednym pokoju” – dodaje Andrzej Kindler.

Uwzględnić obozy zagraniczne

PIT wskazuje także, że można by dopuścić liczebność grup do 15 i 20 osób, a do wytycznych należy dopisać limit 150 osób biorących udział w jednym spotkaniu, zgodnie z rozporządzeniem.

Postuluje także, aby wytyczne uwzględniały obozy odbywające się na terenie różnych krajów i wskazywały, że przewóz osób powinien być dostosowany do przepisów w krajach tranzytowych.

Czytaj także: Skoro można iść na wesele, czemu nie można wyjechać za granicę? Walka o turystykę trwa

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center