Pieniądze z opłaty turystycznej powinna rozdzielać POT

Polska Organizacja Turystyczna powinna dzielić środki wg ustalonego algorytmu, uważa Jarosław Lichacy, prezes Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach powinno się pobierać opłatę turystyczną.

Optymalną kwotą byłoby 2 zł do osoby za dobę, przy czym zniżką powinny zostać objęte dzieci i młodzież do lat 15 oraz seniorzy powyżej 65 roku życia. Dla nich opłata ta powinna wynosić 1 zł. Opłata powinna być jednakowa w całym kraju.

Jeśli chodzi o wysokość opłaty, to ważne jest, że to turyści wybierają rodzaj obiektu mając świadomość co do rodzaju i standardu. Dlatego opłata powinna być jednakowa dla korzystających z wszystkich obiektów by nie wyróżniać żadnego nich.

Czy powinno się jednocześnie znieść opłatę klimatyczną w miejscowościach uzdrowiskowych? Opłata uzdrowiskowa jest zupełnie innym rodzajem podatku i nie należałoby jej, jak sądzę, łączyć w jakikolwiek sposób z opłatą turystyczną. Natomiast opłata turystyczna powinna zastąpić opłatę miejscową tzw. klimatyczną, której zbieralność jest i tak na różnym poziomie. Ponadto nie we wszystkich miejscowościach jest ona możliwa do wprowadzenia. Ujednolicenie opłaty na terenie całego kraju i zachowanie odpowiedniego algorytmu przy redystrybucji środków z niej pochodzących pozwoli samorządom, w których obowiązuje opłata miejscowa zachować poziom wpływów. Natomiast miejscowości czy gminy gdzie do tej pory opłata miejscowa nie była możliwa do wprowadzenia zyskają nowe środki na rozwój turystyki.

Opłata turystyczna powinna być pobierana w obiektach noclegowych obowiązkowo razem z zapłatą za nocleg.

Opłata przekazywana jest bezpośrednio z punktu poboru na wyznaczone konto Polskiej Organizacji Turystycznej z oznaczeniem gminy źródłowej.

Polska Organizacja Turystyczna powinna dzielić środki wg następującego algorytmu:
1. 40 proc. – Jednostka Samorządu Terytorialnego z terenu, którego wpłynęła opłata turystyczna
2. 30 proc. – Lokalna Organizacja Turystyczna obejmująca swoim działaniem teren, z którego pochodzi opłata
3. 15 proc. – Regionalna Organizacja Turystyczna obejmująca swoim działaniem teren, z którego pochodzi opłata
4. 10 proc. – Polska Organizacja Turystyczna
5. 5 proc. – Fundusz Turystyczny

Czy przepisy powinny zawierać warunek, na co muszą być przeznaczone pieniądze z opłaty turystycznej? Sądzę, że w przypadku POT, ROT czy LOT nie musi być zapisów o przeznaczeniu środków pochodzących z opłaty turystycznej ponieważ organizacje te w swojej istocie działają na rzecz turystyki. Zapisy o ścisłym przeznaczeniu środków na promocję czy rozwój infrastruktury turystycznej powinny się znaleźć w odniesieniu do samorządów.