Pacjent z niewydolnością nerek jedzie dookoła świata, wkrótce odwiedzi Polskę

materiały prasowe

Chorobę nerek zdiagnozowano u niego kiedy był jeszcze dzieckiem, dziś musi być dializowany trzy razy w tygodniu. Filipe jest jednak zdeterminowanym podróżnikiem, którego hemodializy nie powstrzymają przed realizacją marzeń. Z żoną Catariną i synem Guilhermem wyruszył w podróż dookoła świata. W sierpniu zawita do Polski.

Filipe Almeida zamierza odwiedzić z rodziną 30 krajów. Podczas podróży będzie dializowany co drugi dzień. To prawdziwa inspiracja dla wszystkich pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. W ciągu jednego roku, rodzina, którą już można śledzić na Instagramie oraz blogu, odwiedzi trzydzieści krajów, łącząc realizację planów z leczeniem. Chcą udowodnić, że nawet z chorobą można cieszyć się pełnią życia i realizować marzenia.

Podróż z dializami do 2020 roku

Filipe, Catarina i prawie dwuletni synek pary Guilherme odwiedzą liczne państwa w Europie, m.in. Hiszpanię, Francję, Włochy, Grecję Chorwację, Albanię, Węgry, Czechy, Polskę, Litwę i Holandię. Ich pierwszym przystankiem po opuszczeniu Lizbony są Bahamy. Rodzina poleci również na Kubę, do Meksyku, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Izraela, Jordanii, RPA, Indonezji i na Tajwan, odwiedzi Tajlandię, Indie, Malediwy, Sri Lankę, Australię, Fidżi, Nową Zelandię oraz Brazylię, gdzie w marcu 2020 zakończy podróż. Filipe co jakiś czas będzie przerywał podróż i przyjeżdżał do Portugalii na badania. Do Polski zawita w sierpniu: 5 i 7 sierpnia będzie w Krakowie, a 9 sierpnia w Warszawie.

Rodzina chce relacjonować kolejne etapy swojej podróży i przeżyć przygodę, która jest rzadkim doświadczeniem dla przewlekle chorych pacjentów, uzależnionych od systematycznej terapii. Filipe i Catarina wyruszyli w podróż z nadzieją, że uda im się zainspirować innych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i ich rodziny, do aktywności i normalnego życia.

Inspiracja dla pacjentów

Chorobę nerek zdiagnozowano u Filipe kiedy miał zaledwie 12 lat. Ponieważ choroba miała podłoże immunologiczno-genetyczne, przewidywano, że u Filipe będzie trwała również w wieku dorosłym.

Zaledwie półtora toku temu, 10 dni przed tym, kiedy para dowiedziała się, że zostanie rodzicami, choroba nerek osiągnęła piąte stadium. Na tym etapie choroby hemodializa lub inna terapia nerkozastępcza (np. dializa otrzewnowa lub przeszczep nerki) staje się niezbędna dla podtrzymania funkcji nerek i utrzymania pacjenta przy życiu. Zaakceptowanie nowej sytuacji nie było łatwe, jednak Filipe nie chciał zrezygnować ze swoich planów i z pomocą Catariny zdecydował się na podróż dookoła świata, czym chce udowodnić, że nic nie jest niemożliwe, nawet dla pacjenta w końcowym stadium choroby nerek.

Podróżować może każdy

Para całkowicie podporządkowała swoje życie marzeniu Filipe. Ich blog, gdzie można przeczytać sporo na temat ich życia, codziennego funkcjonowania i poszczególnych etapów podróży, posłuży jako platforma do dzielenia się doświadczeniami – pamiętnik pisany dla ich synka oraz źródło inspiracji dla innych pacjentów z przewlekła niewydolnością nerek.

Za logistyczne wsparcie przedsięwzięcia odpowiada firma Diaverum – niezależny globalny dostawca usług nefrologicznych ze szwedzkimi korzeniami, obecny również w Portugalii, którego pacjentem Filipe jest na co dzień. Od samego początku Diaverum stara się pomóc swojemu pacjentowi spełnić jego marzenie. Determinacja Filipe może być inspiracją dla innych pacjentów dializowanych do podjęcia aktywnego, pełnego życia, niezdominowanego przez leczenie.

Na przestrzeni roku Filipe Almeida odwiedzi wiele krajów jako prawdziwy ambasador dla spawy. Będzie rzeczywistym przykładem, że choroba przewlekła nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z radości, które niesie życie, ani z realizacji marzeń.
Polskę odwiedzi w sierpniu b.r. Dializy zaplanowano w ośrodkach dializ Diaverum w Warszawie i Krakowie (5 i 7 sierpnia będzie w Krakowie, a 9 sierpnia w Warszawie).