Nowe restrykcje sanitarne: 30 proc. obłożenia w hotelach i restauracjach i testy przy powrocie spoza Schengen

“Od 15 grudnia obniżony zostaje limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. Podróżujący do Polski spoza strefy Schengen będą mieli obowiązek poddania się testom na obecność wirusa” – powiedział Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Rząd wprowadza nowe zasady sanitarne ze względu na złą sytuację epidemii koronawirusa w Polsce. Pierwszą z nich ma być ustawa umożliwiająca pracodawcom sprawdzenia pracowników testami na koronawirusa. W projekcie ustawy nie będzie jednak mowy o sprawdzaniu zaszczepienia. Jak dodał minister zdrowia Adam Niedzielski, projekt jest jeszcze na etapie dyskusji.

Drugim elementem mają być obowiązkowe szczepienia dla pracowników konkretnych grup, wprowadzone od 1 marca. Chodzi o: medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych – poinformował minister.

Od 15 grudnia obowiązywały będą nowe restrykcje.

“Musimy podjąć bardziej radykalne decyzje. Zmieniamy zasady stosowania certyfikatów covidowych i obniżamy limity obłożenia z 50 proc. do 30 proc. Aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, organizator będzie musiał weryfikować certyfikaty – powiedział Niedzielski.

Nastąpią też zmiany dla osób przylatujących spoza strefy Schengen: obowiązek testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej i obowiązkowa kwarantanna do czasu podania ich wyniku. Testy będą obowiązkowe również dla osób zaszczepionych.

Ponadto w dniach od 20 do 23 grudnia, oraz w okresie po świętach w szkołach nauka będzie się odbywała zdalnie. Po 9 stycznia dzieci mają wrócić do szkół.

Zmiany, które wejdą w życie od 15 grudnia to m.in. obniżenie limitu obłożenia lokali do 30 proc., obniżenie limitu do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych, w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji, zamknięte kluby i dyskoteki (31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie to nie będzie obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób); ograniczenie w środkach transportu do 75 proc.

IGHP: dajcie nam pracować w pełnym zakresie