Nowe restauracje na Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”

materiały prasowe

„Śląskie Smaki” to obecnie 29 lokali, w których podawane są dania przyrządzane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale niejednokrotnie podane w nowoczesnej formie. Cztery nowe restauracje: Restauracja Kameralna w Pszczynie, Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki w Wiśle, Restauracja Zagłębie Smaku w Dąbrowie Górniczej i Restauracja Zielony Ogród w Zabrzu poszerzają ofertę Szlaku, gwarantując, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Restauracja Kameralna z Pszczyny czerpiąc z inspirowanej tradycją myśliwską kuchni myśliwskiej podaje jelenia z grilowaną sałatą, purre ziemniaczanym i podgrzybkami polanymi palonym masłem, a w Chacie Olimpijczyka Jasia i Helenki z Wisły można zjeść tradycyjnych placków szkubanych, a na deser – puszysty wiślański sernik. Miłośnikom ekologicznej żywności polecamy Zielony Ogród z Zabrza. Najbardziej rozpoznawalne dania kuchni śląskiej jak wodzionka z bratkartoflami czy rolada z kluskami śląskimi i mordą kapustą przyrządzane są ze składników z ekologicznych upraw lokalnych producentów. Jest to także jedyna restauracja „Śląskich Smaków”, która serwuje śląskie niebo, czyli schab wędzony osobiście przez właścicieli restauracji, który podawany jest z sosem z suszonych owoców i knedlami.

Na uwagę zasługuje z pewnością Restauracja Zagłębie Smaku (Restauracja Hotelu Holiday Inn z Dąbrowy Górniczej) – jest to pierwsza restauracja Szlaku, w której można spróbować tradycyjnych potraw z Zagłębia. Zjemy tam więc zagłębiowską zalewajkę, pieczonki z kiełbasą, boczkiem, ziemniakami i warzywami, a także przepyszne racuchy drożdżowe.

Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej, powiedziała: “Cieszymy się, że „Śląskie Smaki” nieustannie się rozwijają i dają możliwość coraz szerszego poznawania kuchni województwa. To szczególnie ważne teraz, gdy ludzie przykładają coraz większą wagę do tego, co jedzą. Wbrew pozorom kuchnia regionalna jest zdrowa, a podana w nowoczesny sposób zaskakuje nie tylko wyśmienitym smakiem.”

Oficjalne wręczenie certyfikatów Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki” odbędzie się 31. marca w Katowicach podczas rozpoczęcia Targów GLOB 2017 (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, plac Sławika i Antalla 1. Uroczystość wręczenia bezpośrednio po otwarciu targów Globalnie na głównej scenie o godz. 11.20).

Zagłębie Smaku (Restauracja hotelu Holiday Inn).
al. Róż 1A, Dąbrowa Górnicza, zaglebiesmaku.com
menu Śląskich Smaków:
Tradycyjna zagłębiowska zalewajka
Pieczonki z kiełbasą, boczkiem, ziemniakami i warzywami
Racuchy drożdżowe z jabłkiem i konfiturą owocową

Restauracja Zielony Ogród
ul. Roberta Miki 3, Zabrze – Makoszowy, zielonyogrod-zabrze.pl
menu Śląskich Smaków:
Szałot śląski
Wodzionka na gęsim smalcu ze smażonymi kartoflami
Śląski żur na zakwasie z gniecionymi kartoflami
Żeberka marynowane w miodzie i piwie na śląskim panczkraucie
Śląskie Niebo
Rolada wołowa, kluski i modro kapusta

Restauracja Kameralna
ul. Piechurów 3, Pszczyna, restauracjakameralna.pl
menu Śląskich Smaków:
Żur śląski z kiełbasą i jajkiem
Rolada śląska w sosie własnym z kluskami i modrą kapustą
Jeleń z grilowaną sałatą, purre ziemniaczanym i podgrzybkami polany palonym masłem

Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki
al. J. Bursche 33, Wisła, olimpijczyk.wisla.pl
menu Śląskich Smaków:
Kapuśnica z ziemniakami i suszonymi borowikami
Placki ze szpyrkami
Placki szkubane
Wiślański sernik
Kołocz wiślański z serem
Herbata z zielenin