Nieodkryta Mołdawia

Mołdawia to kraj kojarzony z tradycjami, kulturą, pyszną kuchnią, wysokiej jakości winami, gościnnością i naturą. Niczym tajemniczy ogród, znany do tej pory tylko niektórym, oferuje ucieczkę od tłoku i codziennej krzątaniny, zapewniając ciszę i spokój. Mołdawia to kierunek dla osób, które lubią odkrywać niezwykłe zakątki poprzez zanurzenie się w pięknej przyrodzie, wyśmienite kulinaria, rozmowy z mieszkańcami i ciekawe wydarzenia.

Podróż do Mołdawii warto rozpocząć od Kiszyniowa, do którego można dotrzeć samolotem z Warszawy w niespełna 2 godziny. Ponadto kierunek jest dostępny transportem samochodowym.

Mołdawskie święto wiosny

Martisor, czyli „mały marzec” to starożytna licząca 2000 lat tradycja objęta patronatem UNESCO, która gościnnie i łagodnie, wprowadza w wiosnę. 1 marca Mołdawianie obdarowują bliskich amuletami wykonanymi z czerwono-białych sznureczków, mającymi zapewnić im zdrowie i pomyślność przez resztę roku. Kolory symbolizują nowe życie, czystość, nadzieję, miłość i nowy początek. Podczas wręczania przypinek padają słowa: “Żyj i rozkwitaj jak kwiat jabłoni w sercu wiosny”. Ozdoby są noszone na sercu przez cały miesiąc, a ostatniego dnia marca należy je zawiesić na gałęzi drzewka owocowego, wypowiadając życzenie.

Tradycja Martisor podkreśla znaczenie, tak ważnych dziś, ludzkich więzi i przyjaźni, które najlepiej rozkwitają w naturze. W tym roku, święto to nabrało dodatkowego znaczenia w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Słynna mołdawska gościnność, okazała swą autentyczną moc w czasach trudnych dla sąsiadów, kiedy potrzebują pomocnej dłoni i odzwierciedliła tegoroczny przekaz święta Martisor: Mołdawia dla Pokoju.

Mołdawia dla Pokoju

Pokojowe hasła, mocno wybrzmiewają w Mołdawii, w kampaniach #moldovapentrupace #moldovaforpeace #молдовазамир, które są czymś więcej niż social mediowym hasztagiem.  Mołdawianie z kraju i zagranicy, solidaryzują się ze społeczeństwem Ukrainy niosąc pomoc, schronienie i uśmiech setkom tysięcy uchodźców. Grupa wolontariuszy „Mołdawia dla Pokoju” we współpracy ze środowiskiem biznesowym, organizacjami pozarządowymi i charytatywnymi koordynuje pomoc dla osób, które zostały zmuszone do ucieczki. Mołdawska branża turystyczna, utożsamiana dotychczas z  odpoczynkiem i unikalnymi doznaniami dedykowanymi podróżnym z całego świata, zmobilizowała swoje siły w ciągu kilku godzin po rozpoczęciu wojny, by zapewnić bezpieczne schronienie, ciepły posiłek i spokój ukraińskim sąsiadom w potrzebie.

Słowo „gościnność” jest często używane w turystyce i marketingu. Mołdawia pokazała dobitnie, jak wygląda prawdziwa gościnność w czasie kryzysu. Te same pensjonaty i winiarnie, które przyjęły ukraińskich uchodźców, będą ponownie czekać na turystów, gdy zapanuje pokój.

Nieodkryta jeszcze Mołdawia

Mołdawia to ciągle nieodkryty w Europie kraj. Nie ma tu wielkich ośrodków przemysłowych, dzięki czemu jest miejscem, w którym można wypocząć, wyciszyć się i odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. Życie na prowincji płynie w spokojnym rytmie, ludzie są gościnni i przyjaźnie nastawieni do podróżnych. To właśnie na wsi warto doświadczyć tego, co najbardziej urzeka w Mołdawii, połączenia pięknej przyrody, otwartych ludzi i lokalnej kultury.

Mołdawię można zwiedzać szlakami winnic i winiarni, a wielowiekowe tradycje produkcji wina stanowią jej wizytówkę. Wino to jeden z największych zasobów kraju, a jednocześnie wyjątkowa atrakcja turystyczna. Z bliska można poznać proces produkcji tego trunku, zobaczyć jak jest przechowywany, a podczas degustacji skosztować nowych gatunków wytwarzanych ze znanych szczepów europejskich, kaukaskich, ale też lokalnych, takich jak Feteasca Alba, Feteasca Neagra, Rara Neagra i inne. Wiele winiarni oferuje miejsca noclegowe i usługi restauracyjne, można więc spędzić spokojną noc w winnicy i delektować się obfitym posiłkiem z idealnie dobranym winem. Mołdawska turystyka winiarska to nie tylko ważna część gospodarki, ale przede wszystkim jakość zamknięta w butelkach, co czyni ją tak wyjątkową.

Winne Szlaki Mołdawii – Europejskie Szlaki Kulturowe

Na liście wyjątkowych atrakcji Mołdawii znajdują się Europejskie Szlaki Kulturowe, a więc trasy o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa. Tytuł ”Iter Vitis – Les Chemins de la Vigne” ustanowiono w 1987 roku, a zajmuje się nim Europejski Instytut Dróg Kulturowych (European Institute of Cultural Routes). Winne Szlaki Mołdawii obejmują 1560 km tras turystycznych w trzech regionach z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (PGI). To okazja, by odwiedzić 30 winiarni i barów winnych, piwnic winnych, a także dziesiątek atrakcji turystycznych, w których można spróbować mołdawskiej kuchni i wina.

Główna trasa, Codru PGI, obejmuje najwięcej winiarni wiodących producentów wina białego, czerwonego i musującego. Są na niej m.in. Mileştii Mici, największe na świecie piwnice wpisane do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa, Cricova, czyli największa kolekcja win uznana za kulturowe dziedzictwo narodowe, a także winiarnia Château Vartely, z atrakcją nagrodzoną w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Iter Vitis i Szlaki Fenickie. Ta turystyczna nowość to angażujący pokaz świetlny, który przedstawia mołdawskie legendy winiarskie, historię lokalnych alkoholi i talent mołdawskich winiarzy.

Druga trasa, Valul Iui Trainan (Trajan’s Wall PGI), przebiega ze stolicy, Kiszyniowa, na południowy zachód i jest znana z czerwonych odmian wina. Wiedzie także przez Gaugazię, autonomiczny obszar z widocznymi wpływami tureckimi zachwycając swą różnorodnością. Tu znajduje się też rezerwat przyrody dolnego Prutu i jeziora Beleu, wpisanego na listę UNESCO za bioróżnorodność.

Z kolei trzecia trasa, Stefan the Great PGI, rozpoczyna się w Kiszyniowie i kieruje się na południowy-wschód. To szlak bogaty w zabytki i urzekające widoki, gdzie turyści mogą wybrać się do urokliwej, rodzinnej winiarni Et Cetera lub skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak warsztaty kulinarne, czy wycieczki rowerowe wśród winnic i sadów owocowych.

Unikalne smaki

Mołdawia zaskarbia serca i  żołądki gości wyśmienitą kuchnią. Potrawy przygotowywane są z lokalnych produktów wysokiej jakości, których smak zostaje w pamięci na długo. Świeże, pyszne i bardzo różnorodne dania to część mołdawskiej tradycji. Placinta to faszerowane ciasto, jedno z najpopularniejszych dań. Może być w wersji wytrawnej, z kapustą, ziemniakami czy serem, ale występuje też na słodko z owocami. Inny przysmak to sarmale, faszerowane mięsem lub warzywami gołąbki, zawijane w liście winogron lub kapusty. Natomiast mamałyga to danie z kaszki kukurydzianej, jedzonej z mięsem, skwarkami, serem lub śmietaną.

Miejsca i święta warte odwiedzenia –  Mołdawskie Drzewo Życia 2022

Kiszyniów, stolica kraju, jest największym miastem, w którym warto zwiedzić muzea, cerkwie czy Park Centralny. Na uwagę zasługuje też rezerwat Stary Orgiejów (Orhei Vehiul) z przepięknymi skalnymi klasztorami czy Soroki z majestatyczną średniowieczną twierdzą. Z kolei na fanów aktywnego wypoczynku czekają m.in.: wędrówki, wycieczki rowerowe, kajaki, paralotniarstwo.

Warto wiedzieć, że w Mołdawii organizowane są wydarzenia sportowe, kulturalne i gastronomiczne w ramach kalendarza Drzewo Życia 2022 (Tree of Life).

Przykładem może być półmaraton wzdłuż rzeki Nistru 8 maja, czy Sparkling Party w winnicy Cricova  30 maja. Inne ciekawe wydarzenie to DescOpera, jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal muzyki klasycznej na świeżym powietrzu, który odbywa się w trzeci weekend czerwca w wiosce Butuceni na terenie rezerwatu historyczno-krajobrazowego Starego Orgiejowa. Natomiast miłośnicy jazzu tydzień później będą mogli wziąć udział w festiwalu w Kiszyniowie. Narodowy Dzień Wina będzie natomiast świetną okazją, by spróbować szerokiego wachlarza mołdawskich win w pierwszy weekend października.

Doświadczenie w organizacji wydarzeń

Mołdawia dysponuje możliwościami dla turystyki biznesowej i MICE. Konkurencyjna oferta pozwala zorganizować ciekawy wyjazd motywacyjny, wystawę czy konferencję. Infrastruktura turystyczna, 4 i 5-gwiazdkowe hotele w stolicy, a także zasoby naturalne i organizacyjne,  sprawiają, że ten kierunek to doskonałe miejsce na organizację niecodziennych spotkań i eventów.

Na przestrzeni ostatnich lat w Mołdawii odbyły się wydarzenia o tematyce gospodarczej, sportowej i kulturalnej, o zasięgu międzynarodowym i lokalnym. Przykładem jest, zorganizowana w 2018 roku w Kiszyniowie, 3. Międzynarodowa Konferencja nt. Turystyki Winnej UNWTO pt. „Turystyka winna jako narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”. Wzięło w niej udział ponad 250 uczestników z 31 krajów, a powierzenie roli gospodarza tego prestiżowego wydarzenia Mołdawii potwierdziło jej znaczenie na arenie międzynarodowej jako ważnej destynacji turystyki winnej.

Mołdawia jest także areną dużych imprez biegowych. Spektakularny 10 km bieg Cricova Wine Run odbywa się w podziemnych korytarzach słynnej winnicy Cricova na głębokości 100 metrów. Innym sportowym wydarzeniem jest International Chisinau Marathon, który należy do AIMS (Association of International Marathons and Distance Races), stowarzyszenia skupiającego organizatorów biegów z całego świata. Start i meta maratonu znajdą się na Wielkim Placu Zgromadzenia Narodowego, a trasa wiedzie głównymi ulicami miasta.

Więcej informacji o Mołdawii na www.moldova.travel i www.antrim.md