Nie uciekajmy z Egiptu

KK

Nie może być tak, żeby wystarczyło oświadczenie jakiejś samozwańczej grupki ekstremistów, by zamarło życie w kraju a turyści zagraniczni uciekali z kraju.

Środowe oświadczenie opublikowane na Twitterze, rzekomo wydane przez dżihadistów z Jamaat Ansar Bait Al Maqdis, wydane po zamachu bombowym na Synaju, rozbudziło dyskusję o tym, czy turyści powinni jeździć do Egiptu czy nie. Eksperci i pseudoeskperci rzucili się do wyścigu w kreowaniu czarnych scenariuszy. I oto głównie chodziło autorom oświadczenia – o zastraszenie, o podniesienie larum, o spadek przyjazdów turystów do Egiptu.
Oczywiście, śmierć turystów koreańskich jest tragedią. Oczywiście, nie można lekceważyć niespokojnej sytuacji w niektórych regionach Egiptu (głównie w Kairze i na Synaju), ale…
Nie może być tak, żeby wystarczyło oświadczenie jakiejś samozwańczej grupki ekstremistów, by zamarło życie w kraju a turyści zagraniczni uciekali z kraju.
Trzeba podkreślić, że zamachu dokonano poza kurortem, a zdecydowana większość Polaków spędza urlopy w Egipcie w kurortach, ośrodkach, hotelach.
To był pierwszy od dziesięciu lat zamach na turystów w Egipcie.
Jestem pewien, że zamach podziała uspokajająco na sytuację – policja i wojsko szybko poradzą sobie z zamachowcami, a ewentualne poparcie zamachowców przez jakieś ugrupowanie (np. Bractwo Muzułmanów) byłoby dla nich gwoździem do trumny – zdecydowana większość społeczeństwa egipskiego zdaje sobie sprawę z wagi turystyki i ze znaczenia zagranicznych turystów dla jego dobrobytu.
Nawet nasz MSZ nie przesadza z ostrzeżeniem przed podróżami do Egiptu, a w swoim ostatnim oświadczeniu zdaje się traktować zagrożenie zamachami na równi z groźbą zarażeniem ptasia grypą.
Sytuacja w wielu rejonach świata jest dynamiczna: trwające od wielu dni zamieszki w popularnym wśród turystów Bangkoku, wojna domowa w bliskiej Ziemi Świętej Syrii, absolutnie niepewna sytuacja na Ukrainie i dziesiątki zabitych w leżącym zaledwie 700 km od Warszawy Kijowie. Egipt na tym tle naprawdę nie wygląda źle – powtórzę: niedzielny zamach to pierwszy od dziesięciu lat atak na turystów w tym kraju. Naprawdę niebezpieczniej jest w Meksyku, Peru, Tajlandii, na polskich drogach…
Wypoczynek w Egipcie jest dla Polaków synonimem letniego wypoczynku. Co roku rośnie liczba polskich turystów wyjeżdżających nad Morze Czerwone, w tym roku Egipcjanie przewidują, że będzie ich 550 – 600 tysięcy, w roku 2015 – około miliona.
Te setki tysięcy to klienci polskich biur podróży. Bez Egiptu będzie trudno wielu biurom, bez Egiptu wielu Polakom trudno będzie spędzić wymarzone wakacje.
Nie dajmy się więc zastraszyć, nie bójmy się Egiptu, nie uciekajmy z Egiptu.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center