Nagroda za najlepszy projekt otwarty dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

fot. Dariusz Krześniak

W minionym tygodniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i honorowych wyróżnień laureatom konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajęło I miejsce w konkursie w kategorii „Najlepszy projekt otwarty” za realizację projektu pt. „Rewitalizacja obiektów Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich o zwycięstwo ubiegały się aż 134 zdarzenia muzealne z całego Mazowsza. W rywalizacji brały udział zarówno duże muzea narodowe, jak również mniejsze prywatne instytucje. Kapituła wyłoniła Laureata Grand Prix i 29 laureatów poszczególnych kategorii konkursowych oraz przyznała 18 wyróżnień za najlepsze wystawy, projekty otwarte i edukacyjne, muzea w sieci, najciekawsze wydawnictwa oraz plakaty muzealne.

Jak zaznaczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, nagrodzone projekty wyróżniały się innowacyjnością i kreatywnością. Są nieszablonowe, ciekawe i potwierdzają, z jak wielką dbałością mazowieckie placówki przygotowują wystawy, wydarzenia czy publikacje. Nagrodzone i wyróżnione projekty w przystępny i interesujący sposób przybliżają historię i dziedzictwo, pamięć o ważnych wydarzeniach oraz dorobku poprzednich pokoleń.

Rewitalizacja obiektów została sfinansowana w całości z budżetu Województwa Mazowieckiego. Nadrzędnym celem, który przyświecał pracom związanym z modernizacją budynków tworzących bieżuńskie muzeum było przywrócenie pięciu obiektom ich funkcji historycznych, wystawienniczych, mieszkalnych oraz estetycznych. Odtworzone zostały wnętrza mieszkalne wybitnego poety Stefana Gołębiowskiego, a także warsztaty rzemieślnicze, typowe dla specyfiki małego miasta.

Najważniejsze historyczne momenty, kluczowe postacie, które miały niezaprzeczalny wpływ na funkcjonowanie Bieżunia zostały zobrazowane osobistymi pamiątkami mieszkańców, dokumentami i fotografiami sprzed lat. Zgromadzone w jednym miejscu pozwalają poznać historię miasta w sposób wyczerpujący i szczegółowy.

Podjęte działania pozytywnie wpłynęły nie tylko na wizerunek, ale także na potencjał zabytkowego zespołu. Teraz każdy może poznać piękną historię drzemiącą w tym niewielkim nadwkrzeńskim miasteczku. Ekspozycje w bieżuńskim muzeum są już dostępne dla zwiedzających. Wystawy można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 18.00.

Wykopki w skansenie w Sierpcu. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 5 tys. osób