Na wino jedną z najwęższych uliczek świata

fot. AG

Jest wiele powodów, by przyjechać na chorwacką wyspę Krk. Jednym z nich jest możliwość przeciśnięcia się jedną z najwęższych uliczek świata w drodze na wino Žlahtina, flagowy trunek tej wyspy. Uliczkę o nazwie Klančić znajdziemy w małym miasteczku Vrbnik.

Vrbnik położony jest na wzgórzu otoczonym winnicami. To jedyne miejsce w Chorwacji, gdzie uprawia się właśnie odmianę vrbničką žlahtinę.

fot. AG

Niewielka miejscowość, to labirynt wąskich uliczek, zakręcających co kilkadziesiąt kroków i małych placyków. Jeśli dojdziemy do Placu vrbničkog statuta, musimy skręcić w malowniczą (jak prawie wszystkie w tym miasteczku) uliczkę Potočina, którą przecinamy malutki placyk Trg kralja Zvonimira a kilka metrów za nim, po lewej stronie ukazuje się nam wąski przesmyk. Jesteśmy u celu naszego spaceru.
Uliczka Klančić ma jedynie 43 cm szerokości i to na całej swej kilkunastometrowej długości. Jeśli uda nam się nią przecisnąć, wychodzimy na kolejny mały placyk – Opjica. Teraz czeka nas krótki spacer dużo szerszymi uliczkami (ale i tak nie dal samochodów) do restauracji Nada.

fot. AG

Lokal istniejący prawie od pięćdziesięciu lat jest pięknie położony. Za tarasów zawieszonych nad wysokim na kilkadziesiąt metrów rozpościera się widok na kanał Velebit i brzegi Riwiery Crikvenica. A na talerzu pojawiają się šurlice (rodzaj makaronu) z sosem, povitica (twarożek), jagnięcina. Do popicia wspomniane wino – Žlahtina. Jego nazwa pochodzi od słowa zlahten – szlachetny i jest jak najbardziej usprawiedliwiona.

I pora na decyzję: skończyć szybko, by móc wrócić tą samą drogą przez najcieńszą uliczkę w Chorwacji czy zostać dłużej i delektować się tutejszą kuchnią i wrócić inną, bezpieczniejszą ze względu na dodatkowe kilogramy drogą. Oba wybory kuszą.

Najłatwiej i najszybciej na wyspę Krk można się dostać lecąc samolotem do Rijeki, korzystając z bezpośredniego połączenia PLL LOT Warszawa – Rijeka. Lot trwa niecałe dwie godziny, zaś jazda z lotniska do Vrbnika – niecałe 40 minut.

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Kawa z widokiem na Rijekę