Kawa z widokiem na Rijekę

Widok na Rijekę z zamku Trsat/fot. AG

Nie wszystkim z odwiedzających Rijekę chce się oddalać od morza i jeszcze do tego wędrować w górę. A jednak dla widoków i kawiarenki w murach zamkowych warto odwiedzić górę Trsat.

Wzgórze nie ma zbyt imponującej wysokości – 139 m, ale wystarczy to, żeby z niego właśnie rozpościerał się piękny widok na Rijekę. Najważniejszymi celami wypraw na Trsat są Kościół Matki Bożej z Trsat oraz ruiny zamku.

Dziedziniec klasztoru/fot. AG

Kościół jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Chorwacji, rocznie przybywa tutaj 300 tysięcy wiernych, którzy świątynię tę zwą często kościołem św. Marii Loretańskiej. Według legendy aniołowie przenieśli Tabernakulum Świętej Rodziny z Nazaretu do Trsat 10 maja 1291 roku. 10 grudnia 1294 roku z kolei aniołowie przenieśli Tabernakulum do Loreto we Włoszech Madonna z Trsatu, jest patronką żeglarzy i podróżników.

Kościół Matki Bożej Trsatskiej został zbudowany na początku XV wieku, od 1453 roku opiekowali się nim franciszkanie. W 2003 roku kościół odwiedził, podczas swojej trzeciej pielgrzymki Chorwacji, papież Jan Paweł II. Upamiętnia ten fakt pomnik modlącego się Ojaca Świętego ustawiony przed świątynią.

fot. AG

Sam świątynia jest niewielka, jednonawowa. Obok stoi klasztor franciszkanów, przebudowany w 1691 roku.

Drugi cel wycieczki na górę Trsat stoi trochę wyżej. Miejscowy zamke postawiony został w miejscu dawnej warowni rzymskiej. Obecny zamek został wybudowany w XIII wieku a świetność jego trwała do XVIII wieku. W 1750 część murów zniszczyło trzęsienie ziemi. W 1826 roku odbudowy zamku dokonał marszałek Laval Nugent von Westmeath. Wtedy nadany budowli wygląd neogotycki.

fot. AG

Zwiedzanie warowni nie trwa długo – krótki spacer po murach, wspinaczka na wieżę. Często organizowane są tutaj wystawy i koncerty. Z wieży zamkowej widać panoramę leżącej u stóp góry Rijeki, fragment morza.

A na strudzonych zwiedzaniem czeka wyborna kawa, aperol lub zimne piwo (niestety belgijskie a nie lokalne). Potem można ze spokojnym sumieniem wrócić na dół, do właściwej Rijeki.

Najłatwiej i najszybciej do Rijeki można się dostać korzystając z bezpośredniego połączenia PLL LOT Warszawa – Rijeka. Lot trwa niecałe dwie godziny.

Kawiarenka na zamku/fot. AG
fot. AG

Spacer promenadą nadmorską w Opatiji