Na Łomnickiej Przełęczy odbędzie się próba pobicia 44-letniego narciarskiego rekordu prędkości

archiwum TMR

Na najwyżej położonym stoku narciarskim na Słowacji trzech narciarzy i jeden snowboardzista ze Słowacji, Polski i Czech spróbują pobić historyczny rekord prędkości w Tatrach, który od 1979 roku należy do Polaka – Jacka Niklińskiego.

Od marca 2022 roku słowacki rekord prędkości w zjeździe na nartach z Łomnickiej Przełęczy należy do Michala Bekeša, który zjechał po tatrzańskim stoku z prędkością 174,57 km/godz. Po roku Michał jest gotowy poprawić swój rekord i pobić poprzednie absolutne maksimum, które po polskiej stronie Tatr osiągnął Jacek Nikliński. Ten zjechał z Kasprowego z prędkością 180,63 km/godz.

“Musimy uświadomić sobie, w jakich warunkach i z jakim sprzętem Niklińskiemu udało się osiągnąć rekord. Przed próbą on sam ze swoim kolegą przez prawie cztery miesiące udeptywali śnieg na nartach. Dziś nasze możliwości są zupełnie inne, dlatego rekordzista z Polski tym bardziej zasługuje na uznanie. To była legenda, dlatego dla mnie jest to wielkie wyzwanie, a także zaszczyt spróbować ustanowić nowy rekord Tatr” – powiedział Michal Bekeš.

W oczekiwaniu na idealne warunki

Organizatorzy próby pobicia rekordu wyznaczyli termin wydarzenia na okres od 25 lutego do 10 marca.

“Nie mogliśmy określić dokładnej daty, ponieważ na taki zjazd potrzebne są idealne warunki – słoneczna pogoda, nieskazitelnie przygotowana trasa i brak wiatru. Dlatego też dokładna data zostanie podana z trzydniowym wyprzedzeniem” – poinformował Lukáš Brodanský z ośrodka górskiego Vysoké Tatry.

Próba bicia rekordu odbędzie się w godzinach porannych, tak aby zaraz po zjeździe zawodników można było udostępnić stoki wszystkim narciarzom. Próbę bicia rekordu będzie można śledzić bezpośrednio w ośrodku narciarskim.

Czterech zawodników zmierzy się z polskim rekordem

W próbie bicia rekordu prędkości w speed ski (narciarstwie szybkim) wezmą udział: Michal Bekeš (SK) – pochodzi ze Ździaru (Ždiar), miłośnik sportów zimowych, zafascynowany narciarstwem, a zwłaszcza prędkością. Jego osobisty rekord prędkości to 223,464 km/godz. w Vars we Francji w kategorii S1., a najlepsze wyniki sportowe to: piąte miejsce w Pucharze Świata w sezonie 2023 i siódme miejsce w Mistrzostwach Świata 2022. Był też 16-krotnym zwycięzcą wyścigu ze startu wspólnego Red Bull Homerun w Europie.

Radim Palan (CZ) – pochodzący z Pragi reprezentant Czech w Speed ski i Ski cross. To pierwszy Czech w historii, który wygrał wyścig Speed ski w ramach Pucharu Świata FIS w kategorii S2 maksymalna prędkość 170,93 km/godz. Jego osobisty rekord narciarski wynosi 213,8 km/godz. na Mistrzostwach Świata 2022 w Vars we Francji. Był dwukrotny zwycięzcą Red Bull Homerun.

Dariusz Duda (PL) – pochodzi z Zakopanego, uczestnik Pucharu Świata w dyscyplinach narciarstwa szybkiego i rekordzista Polski 192,102 km/godz. SDH. Był zwycięzcą premierowego Red Bull Zjazdu na krechę w Tatrzańskiej Łomnicy.

Boris Karolčík (SK) – zapalony snowboardzista, mistrz Słowacji w freestyle snowboardingu (2020), zajął trzecie miejsce w Pucharze Europy w Zakopanem i siódme miejsce na Zimowej Uniwersjadzie (2019). Jego osobisty rekord prędkości w zjeździe na snowboardzie z Łomnickiej Przełęczy wynosi 112 km/godz.

TMR: chcemy współpracować przy budowie branży turystycznej w Arabii Saudyjskiej