Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza od 20 marca

fot. archiwum Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskie

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, to ponad 150 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, wagony towarowe i osobowe a także kolejowe pojazdy specjalistyczne ustawione na ponad 2 km torów oraz budynki techniczne.

Te ostatnie służą do utrzymywania maszyn, jest to m.in 19-stanowiskowa parowozowania, piaskownia, olejarnia, żurawie wodne czy dźwig węglowy.

Od 20 marca Muzeum oferuje przejażdżki zabytkowym taborem po Trasie Parowozowej. Odbywają się one o 12 00, 14 00 i 16 00 w każdy weekend

Dla najmłodszych przygotowana jest strefa zabaw dla dzieci „Tomek i Przyjaciele” znajdująca się w Centrum Obsługi Turysty oraz niebieska lokomotywa „Tomek” przy placu zabaw dla dzieci.

Część zewnętrzną Muzeum można zwiedzać samodzielnie dzięki mapce otrzymanej przy zakupie biletu, podczas którego można zagrać w grę terenową i otrzymać nagrodę na zakończenie zwiedzania.

Druga część obejmująca zabudowania parowozowni oraz budynku dawnej administracji udostępniana jest z przewodnikiem co godzinę.
W częściowo chronologicznym układzie wyodrębniono 7 tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych: Naczelnik 1930 (historia kolei w Jaworzynie Śląskiej 1843 – 1945), Naczelnik 1977 (historia kolei w Jaworzynie 1945 – 1990), pracownia ODRA (prezentująca jedyną na Dolnym Śląsku cyfrową maszynę obliczeniową ODRA 1305), Kolejowa Kasa, Kolejowa Medycyna Pracy, Zawody PKP, drukarnię oraz zabytkową makietę kolejową H0 prezentowaną w nowej aranżacji

Od 20 marca Muzeum uruchamia Kolejowe Bistro – bar serwujący potrawy kuchni polskiej zorganizowanego w stylowym, oryginalnym wagonie barowym PKP z lat 70. XX wieku z daniami na wynos.

Uruchomiona zostaje także strefa odpoczynku dla turystów wśród zabytkowych parowozów, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i zachować reżim sanitarny.

Muzeum czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałku , w weekendy od 10 00 do 18 00, w tygodniu od 8 00 -16 00.

W weekend Muzeum Kolejnictwa zmieni się w Parowozownię Świętego Mikołaja

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center