Wystawa „Lokomotywa – dzieciom” w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

fot. archiwum Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

1 czerwca Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się otwarcie nowej, edukacyjnej wystawy Lokomotywa -Dzieciom.

Wystawa to autentyczny pociąg złożony z lokomotywy parowej (OKi2-27) oraz 5 wagonów towarowych zainspirowana wierszem Lokomotywa Juliana Tuwima.

Wiersz Lokomotywa po raz pierwszy wydany w 1938 roku, jest znany na całym świecie, przełożony na kilka języków znakomicie promuje dawne kolejnictwo. Wiersz opowiada o lokomotywie parowej, która przygotowuje się do odjazdu i w końcu wyrusza. Oprócz pasażerów lokomotywa wiezie ładunki, wśród, których znajdują się krowy, konie, banany, fortepiany, armata, dębowe stoły i szafy, słoń, niedźwiedź, żyrafy oraz mnóstwo bagaży.

Wszystkich pasażerów spotkacie w nowo utworzonej interaktywnej wystawie w wagonach towarowych oraz zabytkowym parowozie.
Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników.

Celem realizacji wystawy Lokomotywa Dzieciom jest również promocja dziedzictwa przemysłowego w szczególności wśród ich najmłodszych mieszkańców.

1 czerwca w dniu uroczystego otwarcia wystawy po raz pierwszy po roku pandemii prawie 200 dzieci z Gminy Jaworzyna Śląska wyjdzie na wspólną wycieczkę i odwiedzą miejsce, w którym ich dziadkowie pracowali na kolei i wspólnie pod kierunkiem artysty- aktora Darka Lecha wyrecytują wiersz i zwiedzą wystawę. Będzie to pierwszy tak duży plener promujący czytelnictwo i muzealnictwo w jednym.

Wystawa od 1 czerwca będzie wystawą dostępną dla wszystkich odwiedzających Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza od 20 marca