Mazowsze w roli głównej, czyli śladami polskich filmów

Od dawna Mazowsze przyciągało uwagę wybitnych reżyserów, takich jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Stanisław Bareja. To w tym regionie powstały tak kultowe produkcje jak „Ogniem i Mieczem”, „Czterej pancerni i pies” oraz „Rejs”. Tu nakręcono wiele niezapomnianych scen, które zapisały się w historii polskiego kina. Dzięki szlakowi turystycznemu „Mazowsze na Filmowo” turyści mają teraz wyjątkową okazję, by osobiście odwiedzić te magiczne miejsca i poczuć atmosferę ulubionych filmów.

Przewodnik turystyczny „Mazowsze na Filmowo” został stworzony z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i opracowany przez Marka Szymańskiego i firmę Landbrand. Analiza autorów wykazała, że Mazowsze jest scenerią dla około stu najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Zabytki, krajobrazy, miasta i miasteczka Mazowsza stały się tłem dla produkcji, które dziś można zaliczyć do klasyki polskiego kina oraz najpopularniejszych seriali.

„Mazowsze na Filmowo to unikalna inicjatywa, która łączy miłość do kina z promocją naszego pięknego regionu. Jesteśmy dumni, że możemy zaprosić turystów do odkrywania Mazowsza w zupełnie nowy, filmowy sposób. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale także podróż przez historię polskiej kinematografii podróżowanie szlakiem „Mazowsze na Filmowo” to nie tylko świetna zabawa, ale również edukacyjna przygoda. Odwiedzając miejsca znane z ekranu, można dowiedzieć się więcej o historii regionu, architekturze i kulturze Mazowsza. To także doskonała okazja do integracji rodzinnej – zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie – zaznacza Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Mazowsze stało się scenerią dla wielu filmów, które na stałe wpisały się w kanon polskiej kinematografii. Leoncin, położony w Puszczy Kampinoskiej, wcielił się w rolę Litwy w ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pałac w Radziejowicach stał się Soplicowem w przedwojennej superprodukcji. Pałac w Łącku posłużył jako tło dla odcinka „Stawki większej niż życie”, gdzie kapitan Kloss spędzał urlop. Seroczyn był przez wiele tygodni filmowym Serbinowem w „Nocach i dniach”, a rezerwat nieopodal zasłynął z kwitnących nenufarów. Warszawska Praga często zmieniała swoje oblicze, stając się lewobrzeżną częścią stolicy w takich filmach jak „Pianista” i „Korczak”.

Niezwykły potencjał filmowy Mazowsza pokazują również zaskakujące i kreatywne adaptacje lokalizacji. Grochalskie Piachy w Puszczy Kampinoskiej imitowały pustynię w Iraku w „Operacji Samum”. Zamek w Czersku przeniósł widzów do świata fantasy w „Wiedźminie”. Płock odgrywał kosmos w filmach o Panu Kleksie, Otwock zamienił się w Sandomierz w „Ojcu Mateuszu”, a Żyrardów udawał Gdańsk w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

„Przygotowując szlaki filmowe po Mazowszu towarzyszyła nam myśl, żeby to nie było samo zwiedzanie dla zwiedzania miejsc związanych z filmami, ale połączenia tego z wypoczynkiem, z dowiedzeniem się czegoś o historii.  Mazowsze to niekończąca się opowieść. Mamy jeziora, mamy quasi pustynię w Puszczy Kampinoskiej, mamy dużo zieleni, mamy piękne rzeki, mamy dużo obiektów zabytkowych, które mogą zagrać coś historycznie, ale mamy również Warszawę jako przestrzeń samą w sobie, gdzie powstało mnóstwo dawnych seriali i filmów i cały czas powstają nowe” – mówi Marek Szymański, autor przewodnika „Mazowsze na Filmowo”.

Przewodnik „Mazowsze na Filmowo” to nie tylko kompendium filmowych lokalizacji Mazowsza, ale także źródło informacji o pozafilmowych atrakcjach regionu. Zawiera gotowe pomysły na całe podróże, miejsca, gdzie warto zatrzymać się na weekend oraz propozycje, gdzie na filmowym szlaku pysznie zjeść i napić się dobrej kawy. Przewodnik prezentuje miejsca wykorzystane w filmach, które ciągle się zmieniają i rozwijają wraz z nowymi produkcjami filmowymi i serialowymi.