Mastercard: połowa najpopularniejszych miast turystycznych leży w Azji

Azjatyckie miasta przodują w rankingu Mastercard Global Destination Cities Index 2018, choć w pierwszej trójce znalazły się dwie metropolie europejskie. Raport przedstawiający najchętniej odwiedzane miasta świata sporządzany jest przez Mastercard od dekady.

Bangkok był w 2017 roku najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem na świecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się też: Singapur, Kuala Lumpur, Tokio i Seul. Region Azji i Pacyfiku zyskuje co rok silniejszą pozycję w rankingu publikowanym przez Mastercard, jedynie Seul zanotował spadek z siódmej pozycji na dziesiątą. W pierwszej piątce znalazły się też kolejno: Londyn, Paryż i Dubaj, a w pierwszej dziesiątce również: Nowy Jork i Stambuł.

Azja Południowo-wschodnia dominuje turystycznie

W tym roku badaniem objęto 162 miasta świata, opiera się ono na liczbie odwiedzających, uwzględnia też poniesione przez nich wydatki oraz średnią długość pobytu. Mastercard informuje, że korzysta z danych pozyskiwanych od poszczególnych destynacji, nie zaś z informacji o transakcjach.

Bangkok odwiedziło w 2017 roku ponad 20 mln międzynarodowych turystów, co zapewniło temu miastu pierwsze miejsce w rankingu. Odwiedzający zostawali tam średnio na 4,7 nocy i wydawali 173 dolary dziennie. Co więcej, prognozy na rok 2018 pokazują, że Bangkok będzie najbardziej dynamicznie rosnącym azjatyckim kierunkiem turystycznym również w 2018 roku, wykazując 9,6 proc. dynamiki wzrostu liczby odwiedzających.

Kto najwięcej zarabia na turystach?

Do krajów Azji i Pacyfiku podróżują głównie Chińczycy. Miasta takie jak Bangkok, Singapur, Kuala Lumpur, Phuket, Pattaya i Bali stają się dla tej nacji turystycznymi punktami obowiązkowymi. Wśród nich numerem jeden dla Chińczyków jest Phuket, liczba turystów z tego kraju wzrosła w tym mieście o ponad 56 proc. w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Szybki wzrost idzie w parze z zyskami – trzy najpopularniejsze miasta z regionu Azji Południowo-wschodniej – Singapur, Bangkok I Phuket – przyciągają turystów, którzy wydają najwięcej. W sumie w 2017 roku turyści wydali w tych miastach 43,85 mld dolarów. Wśród nich prym wiedzie modny kierunek dla turystów lubiących zakupy, czyli Singapur. Po raz kolejny miasto to wiodło prym w rankingu według najwyższych średnich wydatków liczonych na jeden nocleg. W 2017 roku stawka ta wyniosła dla Singapuru 286 dolarów. Zaś rankingowy debiutant, czyli Phuket znalazł się od razu na drugiej pozycji w regionie jeśli chodzi o średni poziom wydatków, z wynikiem 239 dolarów na osobę na dzień.