Malta – raj dla miłośników architektury

archiwum MTA

W tym roku Valetta jest Europejską Stolicą Kultury. W maltańskiej stolicy, w ciągu mijającego roku zostało zorganizowanych 400 wydarzeń kulturalnych. Malta to także wyspa pełna architektonicznych perełek.

Valetta

Valetta jest gratką dla miłośników architektury i designu. W stolicy można znaleźć wszystko: od dobrze zachowanych średniowiecznych fortec po muzea sztuki współczesnej otwarte w oryginalnych wnętrzach murów miejskich. W końcu historia Malty sięga czasów fenickich, a na jej architekturę wpływali Rzymianie, Grecy, Arabowie, Normanowie, Sycylijczycy, Francuzi, Zakon Maltański i Brytyjczycy.

W stolicy najlepiej zarezerwować sobie pokój w hotelu Phoenicia Malta, wybudowanym w 1939 roku jako pierwszy luksusowy hotel na wyspie.

W 2015 roku, został poddany gruntownej renowacji, tym samym, wpisując się na prestiżową listę Leading Hotels of the World. Z hotelu z łatwością można dojść do Górnych Ogrodów Barrakka, z których roztaczają się niezapomniane widoki na morze i okoliczne wyspy.
A jeśli wybieramy się do historycznego centrum, przejedźmy przez Bramę Miejską Renzo Piano oraz kompleks zabudowań tworzonych przez parlament i teatr na świeżym powietrzu powstały w ruinach starej opery.
Miłośnicy sztuki koniecznie muszą się udać się do konkatedry św. Jana, w której znajdują się dwa obrazy Caravaggia. Jeden z nich jest jedynym dziełem podpisanym przez malarza! Kaplice wewnątrz barokowej katedry, inkrustowanej złotem i marmurem, zostały zbudowane przez Rycerzy Zakonu Maltańskiego.

Odwiedzić też warto Pałac Wielkiego Mistrza z XVI wieku. W środku można obejrzeć przepiękne apartamenty wielkich mistrzów, Komnatę Rady zawieszoną arrasami oraz zbrojownię z 5000 zbroi. Zajrzeć trzeba koniecznie do pałacu Casa Rocca Piccola, dawnego domu rycerza Zakonu Maltańskiego. Warto także pamiętać o muzeum Malta International Contemporary Art Space (MICAS), w którym można podziwiać rzeźbę szwajcarskiego artysty Ugo Rondinone.

Co poza stolicą?

Warto odwiedzić Mdinę – znaną jako Ciche Miasto. Otoczona murem, średniowieczna miejscowość jest tak dobrze zachowana, że poczujemy się jakbyś cofnął się w czasie (miasto było tłem akcji Gry o tron).
Mdina Glass od pięćdziesięciu lat produkuje ręcznie wydmuchiwane lampy, dzbany i inne szklane przedmioty. Warto zobaczyć na własne oczy jak przygotowują je rzemieślnicy.
Na lunch, trzeba spróbować maltańskiej ftiry – tradycyjnej kanapki z tuńczykiem, suszonymi pomidorami, oliwkami i kaparami w Palazzo de Piro. Noc można spędzić w kameralnym hotelu Xara Palace, znajdującym się w XVII-wiecznym pałacu.

Jeśli chcemy zobaczyć codzienne życie mieszkańców wyspy, zatrzymajmy się w uroczej wiosce Marsaxlokk.

Słynie ona z barwnie pomalowanych rybackich łodzi. W wiosce znajduje się też Fort Saint Angelo, w którym więziono Caravaggia. Najlepszym miejscem na nocleg będzie Corinthia Palace Hotel & SPA, otwarty w zabytkowej willi w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Hotelowe pokoje zostały niedawno odnowione, SPA jest obecnie remontowane i rozbudowywane aby nadać mu styl maltański.

Gozo & Comino

Archipelag Maltański składa się z trzech zamieszkałych wysp: Malty, Gozo i Comino. Gozo jest drugą co do wielkości wyspą, z równie pięknymi plażami i zabytkami jakie możemy znaleźć na największej z wysp – Malcie. Na Gozo warto odwiedzić Xwejni Salt Pans (i przywieźć trochę soli morskiej) i Victorię – ufortyfikowaną wioskę w Gozo, której historia sięga epoki brązu. W murach obronnych miasta znajduje się kościół – dawna rzymska świątynia bogini Juno.
Gdy zmęczymy się zwiedzaniem, wsiądź na łódkę płynącą na Comino. Na najmniejszej z wysp, znajdziesz słynną Błękitną Lagunę. Pomimo tłoku, warto zażyć orzeźwiającej kąpieli w nieprawdopodobnie turkusowej wodzie.