Malta – od 1 lipca otwarte lotnisko i porty. Nie dla Polaków

Lotnisko na Malcie otwarte od 1 lipca
Malta otwiera się na turystów/fot. archiwum Malta Tourism Authority

Maltańskie Ministerstwo Turystyki i Ochrony Konsumentów oraz Malta Tourism Authority poinformowało, że w środę 1 lipca zostaną otwarte maltańskie porty i lotnisko. Wśród krajów, z których turyści będą mogli wjeżdżać na Maltę nie ma Polski.

Julia Farrugia Portelli, maltańska Minister ds. Turystyki, ogłosiła, że od 1 lipca Malta otwiera lotnisko i wznawia międzynarodowy ruch pasażerski. Na razie ruch wznawiany jest z krajami o niskim odsetku zachorowań na Covid-19: Niemcy, Austria, Cypr, Szwajcaria, Islandia, Słowacja, Norwegia, Dania, Węgry, Finlandia, Irlandia, Litwa, Izrael, Łotwa, Estonia, Luksemburg i Czechy. Zostaną także wznowione połączenia lotnicze pomiędzy Maltą a Sycylią i Sardynią.
Rząd maltański nie wyklucza stopniowego rozszerzenia powyższej listy o nowe kraje, w których epidemia będzie wygasać.

Gavin Gulia, Prezes MTA podkreślił, że „sektor turystyczny na całym świecie stoi przed niespotykanym dotąd wyzwaniem. Przemysł turystyczny – linie lotnicze, tour operatorzy, hotelarze czy restauratorzy oraz wiele innych podmiotów, które bezpośrednio lub pośrednio zarabiają na turystyce, zostali dotknięci przez międzynarodowy zakaz podróży. Teraz, gdy w wielu krajach sytuacja się poprawia możemy wreszcie otworzyć nasze granice. Z ostrożnym optymizmem patrzymy w przyszłość, podejmując wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa”.

Reżim sanitarny

Na lotnisku i w samolocie będzie obowiązywać nowy reżim sanitarny, z zachowaniem nowych standardów higieny i bezpieczeństwa. Przed wylotem i po przylocie, podróżni będą mieć mierzoną temperaturę, a noszenie maseczek ochronnych będzie obowiązkowe w trakcie trwania całego lotu. „Największym wyzwaniem obecnej kampanii promocyjnej jest przekonanie turystów, że Malta jest bezpiecznym celem podróży” podkreśla Portelli. „To jest ekscytujący czas. Wracamy do normalności” dodaje premier Malty Robert Abela.

Johann Buttigieg, dyrektor generalny MTA dodał: „Ponowne otwarcie międzynarodowego lotniska na Malcie – naszej głównej bramy do świata – ma dla nas fundamentalne znaczenie, które wszyscy przyjmują z ogromnym entuzjazmem. Trudności, które wspólnie pokonaliśmy, świadczą o wytrzymałości całej branży. Przed nami nowe wyzwania, wraz z którymi pojawiają się nowe możliwości. Jesteśmy gotowi, aby odbudować rentowność sektora turystycznego, który zapewnia tysiące miejsc pracy i jest tak ważny dla maltańskiej gospodarki”.

Carlo Micallef, zastępca Dyrektora Generalnego MTA i Dyrektor ds. Marketingu, podkreślił: „Przez cały czas trwania pandemii, gdy wstrzymano międzynarodowe podróże, dbaliśmy o to, aby Wyspy Maltańskie pozostawały w pamięci przyszłych klientów na naszych głównych rynkach, organizując kampanię „Dream Malta Now… Visit Later”. Otwierając lotnisko, możemy zacząć informować naszych zagranicznych partnerów i klientów, że czas, w którym Malta zostawała jedynie w zasięgu marzeń, zakończył się. Teraz turyści mogą nas z powrotem odwiedzać. Podróże nie zaczną się od razu i nie od razu z każdego kraju na świecie. Jednak to jest ważny pierwszy krok, na który gospodarka i społeczeństwo z niecierpliwością czekali. ”

Od początku trwania epidemii na Malcie odnotowano około 600 przypadków zachorowań na Covid-19 oraz 9 zgonów. Maltański rząd przeznaczył 1,8 miliarda euro na pomoc przedsiębiorstwom dotkniętych wirusem. Pracownikom najbardziej dotkniętych sektorów, do czasu ponownego ożywienia gospodarczego, rząd będzie wypłacał wsparcie w wysokości 800 euro miesięcznie.