Lotnisko w Jasionce – ponad 50 milionów złotych na inwestycje

Nowe inwestycje na rzeszowskim lotnisku
Uczestnicy konferencji na lotnisku w Rzeszowie/fot. archiwum Lotniska Jasionka

Najważniejsze cele programu inwestycyjnego, który będzie realizowany w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka, to bezpieczeństwo, ochrona środowiska i cyfryzacja.

Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” przekaże on na ten cel prawie 40 mln zł. Dzięki pozyskanym funduszom podrzeszowskie lotnisko zmodernizuje systemy kontroli bezpieczeństwa i łączności, zakupi nowoczesne maszyny i urządzenia lotniskowe, zredukuje energochłonność oświetlenia oraz rozbuduje lotniczą stację paliw. Spółka zamierza wdrożyć innowacyjne rozwiązania informatyczne, które usprawnią zarządzanie przedsiębiorstwem oraz unowocześnić komunikację z pasażerami. Wśród zaplanowanych inwestycji jest również budowa kolektora, odprowadzającego wody opadowe z infrastruktury drogowej portu lotniczego i pobliskich nieruchomości.

Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, powiedział: „Naszą receptą na wyjście z kryzysu, w jakim znalazła się branża lotnicza jest postawienie na rozwój. Czas pandemii to czas na odważne decyzje i przygotowanie do nowego rozdania, które nieuchronnie nas czeka, gdy rynek zacznie się odradzać. Plan inwestycyjny, który w większości zostanie sfinansowany przez PPL, pozwoli nam stać się lotniskiem nowocześniejszym, lepiej dostosowanym do rosnących oczekiwań przewoźników i bardziej przyjaznym pasażerom. Dzięki temu będziemy mogli aktywnie uczestniczyć w odbudowie ruchu lotniczego w portach regionalnych. Ten plan to także ważny sygnał dla naszej załogi, że nie jesteśmy sami, i że mamy realną perspektywę przetrwania obecnego kryzysu.”

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, dodał: „Decyzja władz PPL o przeznaczeniu konkretnej puli środków na realizację inwestycji na lotnisku w Jasionce to ważny moment w naszych relacjach właścicielskich. Ufam, że będziemy dalej wspólnie troszczyć się o rozwój portu lotniczego, który jest „oknem na świat” dla Podkarpacia i niezbędnym elementem gospodarczego ekosystemu naszego regionu. Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego, jaki miał miejsce w Jasionce na przestrzeni ostatnich kilku lat, potwierdził celowość dokonanych tu inwestycji, współfinansowanych z budżetu województwa. Wierzę, że kolejne przedsięwzięcia poprawiające bezpieczeństwo, redukujące ślad węglowy czy podnoszące jakość usług lotniczych, pozwolą spółce na szybki powrót na ścieżkę wzrostu.”

Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, skomentował: „Cieszę się, że PPL może wesprzeć inwestycje w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka. Dzięki zaplanowanej modernizacji i wymianie portowego sprzętu uda się nie tylko uzyskać oszczędności, ale również zwiększyć efektywność obsługi pasażerów i przewoźników. Lotnisko w Rzeszowie jest ważnym punktem na polskiej mapie lotniczej, również w kontekście powstającego Centralnego Portu Komunikacyjnego, dlatego planowane inwestycje są tym bardziej istotne.”

Obok inwestycji współfinansowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”,
w tym roku na terenie lotniska w Jasionce rozpoczną się prace związane z budową nowego hangaru i budynków, które będą tworzyć bazę techniczną spółki LOT AMS, należącej do Polskiej Grupy Lotniczej.

Lotnisko w Rzeszowie – ponad 230 tysięcy pasażerów w 2020 roku

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center