Lotnisko w Rzeszowie – ponad 230 tysięcy pasażerów w 2020 roku

Lotnisko w Rzeszowie/fot. archiwum lotniska w Rzeszowie

Ponad 230 tysięcy pasażerów obsłużył w 2020 roku port lotniczy Rzeszów-Jasionka, o 70 procent mniej w porównaniu z rekordowym rokiem 2019.

W 2020 roku kierunkiem najczęściej wybieranym przez pasażerów, korzystających z lotniska w Jasionce była trasa Warszawa-Rzeszów, na której podróżowało blisko 70 tysięcy osób. Nowością w ofercie lotów krajowych były bezpośrednie loty do Gdańska i Szczecina.
Wśród kierunków zagranicznych największą popularnością tradycyjnie cieszyły się loty do stolicy Wielkiej Brytanii, obsługiwane przez linie Ryanair. Na pokładach Boeingów 737-800 na trasie z Rzeszowa na lotnisko Stansted poleciało blisko 40 tys. osób, zaś do podlondyńskiego Luton prawie 20 tys. Łącznie na wszystkich kierunkach Ryanair przewiózł blisko 140 tys. pasażerów.

Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, powiedział: „W minionym, najtrudniejszym w historii branży lotniczej, roku byliśmy skoncentrowani przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej spółki i optymalizowaniu kosztów jej działalności. Równocześnie analizowaliśmy nowe możliwości rozwoju, bo czas pandemii to czas głębokich zmian na rynku, które chcemy wykorzystać. Ważnym wydarzeniem wieńczącym 2020 rok było pojawienie się w Jasionce linii Wizz Air i inauguracja połączenia z Eindhoven. Pasażerowie przyjęli też z zadowoleniem nowe wakacyjne trasy zaoferowane przez LOT, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Mam nadzieję, że w nadchodzącym sezonie letnim wraz z przewoźnikami zaproponujemy równie ciekawą ofertę.

Niestety pierwszy kwartał 2021 roku będzie dla nas równie trudny jak poprzednie miesiące, gdyż regularny ruch lotniczy został znacznie ograniczony w efekcie restrykcji wprowadzanych przez poszczególne kraje w związku z pandemią COVID-19. Liczymy, że ten negatywny trend odwróci się wraz z początkiem sezonu letniego, dlatego prowadzimy intensywne rozmowy z przewoźnikami. Przygotowujemy się też do realizacji inwestycji niezbędnych dla dalszego rozwoju lotniska.”

W roku 2020 z lotniska w Jasionce poszczególni przewoźnicy obsługiwali następujące trasy:

LOT – Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Zadar, Barcelona, Saloniki, Burgas;
Ryanair – Londyn (Stansted i Luton), Manchester, Bristol, East Midlands, Dublin;
Lufthansa – Monachium;
Wizz Air – Eindhoven.

Zimowy rozkład lotów z Rzeszowa: trzech przewoźników i osiem kierunków