Lotnisko Chopina w Warszawie: blisko 2 mln pasażerów na pokładach samolotów w lipcu

fot. D. Kłosiński

Lotnisko Chopina w Warszawie w lipcu odprawiło ponad 1,9 mln podróżnych. To wzrost o 0,5 proc. w stosunku do tego samego miesiąca w najlepszym w historii lotniska przedpandemicznym, 2019 roku. Tym samym jest to rekordowy lipiec w dziejach stołecznego portu. Lotnisko w sezonie wakacyjnym dziennie odprawia średnio 63 tys. osób.

Stołeczne lotnisko od początku 2023 roku odprawiło już ponad 10 mln podróżnych. W lipcu pasażerów było dokładnie 1 937 489.  Rekordowym dniem na Lotnisku Chopina był 16 lipca, kiedy w ciągu doby odprawiono 67 tys. pasażerów. Ruch w porcie stale rośnie, a podróże lotnicze cieszą się dużym zainteresowaniem.

„Przy zachowaniu aktualnej tendencji wszystko wskazuje na to, że w całym 2023 roku Lotnisko Chopina odprawi ok. 18 mln podróżnych. Prawdopodobnie w tym roku wypracujemy rekordowy wynik, dzięki czemu 2023 okaże się najlepszym w dotychczasowej historii portu. Spodziewamy się, że liczba pasażerów będzie rosnąć, choć może już w nieco mniejszym tempie. Aby dopasować się do zwiększonego popytu, dla wygody naszych pasażerów testujemy różne rozwiązania, aby ruch odbywał się płynnie” – mówi Anna Dermont, rzecznik Lotniska Chopina.

Z ponad 10 mln pasażerów w 2023 roku, 91 proc. przemieszczało się w ruchu międzynarodowym. Większość osób podróżowała w ruchu Schengen – przeszło 6,3 mln, a blisko 4 mln wybrało kraje Non-Schengen. Od początku roku w stołecznym porcie wykonano ponad 93,5 tys. operacji lotniczych.

W czołówce pięciu najczęściej wybieranych przez pasażerów kierunków od stycznia tego roku znajdują się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj. W lipcu na Lotnisku Chopina odprawiono ponad 412 tys. pasażerów czarterowych. To wzrost o 25 proc. w stosunku do tego samego okresu 2019 roku.

Lotnisko Chopina: ponad 8,3 mln pasażerów w pierwszym półroczu 2023

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center