Lotnisko Chopina – ponad milion pasażerów w sierpniu

Embraer 195 w barwach PLL LOT staruje z lotniska Chopina/fot. archiwum lotniska Chopina

W sierpniu po raz drugi w tym roku stołeczny port przekroczył barierę miliona obsłużonych pasażerów, ich liczba wyniosła 1,185 mln. Ostatni miesiąc okazał się najlepszy od początku pandemii.

Warto wspomnieć, że 8 sierpnia padł tegoroczny rekord wśród odprawionych pasażerów – tego dnia na Lotnisku Chopina pojawiło się 42 547 pasażerów.

Andrzej Klewiado, rzecznik prasowy Lotniska Chopina, powiedział: „Cieszymy się z sierpniowych wyników, które pokazują, że oferta Lotniska Chopina doskonale wpisuje się w oczekiwania podróżnych. Mamy świadomość, że przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale dynamiczna odbudowa ruchu daje nadzieję na wypracowanie dobrego wyniku w tym roku.”

Liczba pasażerów rośnie

W czerwcu warszawskie lotnisko odprawiło 639 tys. pasażerów, w lipcu 1,040 mln, a w sierpniu, który okazał się miesiącem rekordowym, aż 1,185 mln.
Ostatni miesiąc na Lotnisku Chopina był o ponad 80 proc. lepszy od zeszłorocznego sierpnia i o ponad 500 proc. lepszy od wyników z początku roku. Jednocześnie ostatni bilans to już nie połowa, lecz ponad 61 proc. tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w analogicznym okresie rekordowego 2019 roku.

Od początku roku stołeczny port obsłużył 4,085 mln pasażerów. Od stycznia do sierpnia tego roku większość pasażerów wybierała połączenia w strefie Schengen (55,8 proc.).
Ruch na warszawskim lotnisku odbudowuje się szybciej niż w wielu innych miastach Europy. Pod względem procentowym Lotnisko Chopina wyprzedza w tym rankingu lotniska w Wiedniu, Frankfurcie, Amsterdamie czy Berlinie.

Sukces czarterów

Znaczny udział w tym ożywieniu ma ruch czarterowy, który od początku kryzysu odbudowywał się powyżej średniej rynkowej. Loty związane z zorganizowaną turystyką zagraniczną cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród podróżnych. Tylko w sierpniu z lotów czarterowych skorzystało 303 tys. osób, co pokazuje, że co czwarty pasażer Lotniska Chopina wybierał właśnie takie połączenia.

W sierpniu najchętniej wybieranymi państwami w ofercie wakacyjnej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami według liczby pasażerów były Antalya, Rodos i Heraklion, a wśród przewoźników obsługujących połączenia nierozkładowe największą popularnością cieszyły się Enter Air (56 proc.), za nim Smartwings (24 proc.) i PLL LOT (8 proc.).

Paryż nr 1 wśród tras regularnych

Wśród regularnych połączeń zagranicznych najczęściej wybierane były te pomiędzy Polską a Niemcami, Grecją lub Ukrainą, ale do najpopularniejszych tras według liczby pasażerów należą Paryż, Londyn i Amsterdam. Jeśli chodzi o przewoźników rozkładowych, największą i niesłabnącą popularnością cieszy się PLL LOT (60 proc.), za nim jest WIZZ Air (22 proc.), a na trzecim miejscu Lufthansa (4 proc.).

Lepiej niż w 2019 roku

W sierpniu liczba pasażerów do siedmiu państw, biorąc pod uwagę ruch rozkładowy i ruch czarterowy, była wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku: Albania – wzrost o 485 proc., Dominikana – 376 proc., Tanzania – 208 proc., Grecja – 156 proc., Kenia – 128 proc., Turcja 109 proc. i Macedonia Północna – 101 proc.

Lotnisko Chopina: dwa miliony w dwa letnie miesiące