Lotnisko Chopina – 1,9 mln pasażerów w I połowie roku

fot. archiwum Lotniska Chopina w Warszawie

Prawie 1,9 mln pasażerów w pierwszym półroczu 2021 roku i ponad 101 tys. pasażerów tylko przez ostatni weekend odnotowano na Lotnisku Chopina w Warszawie.

W czerwcu z usług stołecznego portu skorzystało 639 tys. pasażerów, o ponad 77 proc. więcej niż w maju i o ponad 150 proc. więcej niż w kwietniu tego roku.

Frankfurt liderem

Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt. Tylko w czerwcu na tej trasie podróżowało prawie 18 tys. pasażerów. W okresie od stycznia do czerwca kierunek ten wybrało ponad 86 tys. pasażerów.
W gronie najpopularniejszych połączeń znalazły się też Kijów, Amsterdam, Paryż i Londyn.

Dużym zaskoczeniem, mimo popularności lotów wakacyjnych, jest pojawienie się wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem Antalyi, która w czerwcowym zestawieniu wyprzedziła Dubaj i odnotowała prawie czterokrotny wzrost o względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Warto zwrócić uwagę na tę trasę, ponieważ 16 lipca Turkish Airlines, które dotychczas z Lotniska Chopina realizowały przewozy wyłącznie do Stambułu, uruchomiły loty rozkładowe właśnie do Antalyi, jako trzeci przewoźnik po Corendon Airlines i SunExpress którzy rozpoczęli loty na początku sezonu rozkładowego lato 2021.

Top 5 tras rozkładowych od stycznia do czerwca 2021

1. Frankfurt – 86 tys. pasażerów
2. Kijów – 68 tys. pasażerów
3. Amsterdam – 61 tys. pasażerów
4. Paryż – 57 tys. pasażerów
5. Londyn – 54 tys. pasażerów

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje 65 proc. wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80% wszystkich operacji.

Czartery – najwięcej do Grecji i Egiptu

W czerwcu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Antalya – ze stołecznego portu na tej trasie podróżowało 22,9 tys. osób, drugie miejsce zajął Heraklion w Grecji (10,3 tys. osób), a trzecie Rodos również w Grecji (8,6 tys. osób). Na czwartym miejscu znalazła się Hurghada w Egipcie (8,3 tys. osób). Niesłabnące zainteresowanie trasami wakacyjnymi świadczy o tym, że rozwój ruchu lotniczego jest ściśle związany z turystyką.
W pierwszym półroczu 2021 najchętniej wybieranymi kierunkami były kierunki położone w Egipcie i Turcji ze względu na ich dostępność w okresie pandemii (najniższa restrykcyjność przepisów) oraz atrakcyjność turystyczną.

Andrzej Klewiado, rzecznik Lotniska Chopina i PPL, powiedział: „Mimo że wpływ pandemii wciąż jest odczuwalny, to koniec roku szkolnego, sezon urlopowy i zainteresowanie kierunkami wakacyjnymi okazały się kluczem do dobrych wyników portu. –Polacy chcą podróżować, a linie lotnicze oraz touroperatorzy starają się sprostać ich oczekiwaniom, dlatego połączenia wakacyjne z Lotniska Chopina są naprawdę atrakcyjne.”

Top 5 tras czarterowych od stycznia do czerwca 2021

1. Hurghada – 47 tys. pasażerów
2. Antalya – 39 tys. pasażerów
3. Marsa Alam – 32 tys. pasażerów
4. Punta Cana – 25 tys. pasażerów
5. Zanzibar – 20 tys. pasażerów

Od stycznia do czerwca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 53,4 proc. pasażerów. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, szczególnie że zainteresowanie kierunkami strefy Schengen stopniowo wzrasta.

Powrót tras sprzed pandemii

Lotnisko Chopina obsługuje coraz więcej pasażerów, więc linie lotnicze kontynuują otwieranie nowych kierunków i połączeń, by zaspokoić wzrastający popyt na turystykę. Poza wspomnianym wcześniej kolejnym przewoźnikiem, który operuje do Antalyi, warto zwrócić uwagę na nowe połączenia realizowane przez inne linie od początku czerwca.
Wśród nowych rozkładowych kierunków, które pojawiły się na Lotnisku Chopina, należy wymienić loty realizowane przez PLL LOT – Ibiza, Batumi, Palermo i Kefalinia – oraz WIZZ AIR – Malaga i Preweza.

Już wkrótce Qatar Airways pozwoli podróżnym z Lotniska Chopina na łatwiejsze planowanie wakacji w Azji, ponieważ od sierpnia loty do Dohy będą odbywały się codziennie. Od drugiej połowy sierpnia na trasę ze stołecznego portu do Oslo planuje powrót i trzy loty w tygodniu Norwegian Air Shuttle – ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów linia niskokosztowa.

Lotnisko Chopina – maj lepszy o 42 proc. od kwietnia