Lotnisko Chopina – 1,9 mln pasażerów w I połowie roku

Prawie 1,9 mln pasażerów w pierwszym półroczu 2021 roku i ponad 101 tys. pasażerów tylko przez ostatni weekend odnotowano na Lotnisku Chopina w Warszawie.
W czerwcu z usług stołecznego portu skorzystało 639 tys. pasażerów, o ponad 77 proc. więcej niż w maju i o ponad 150 proc. więcej niż w kwietniu tego roku.
Frankfurt liderem
Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt. Tylko w czerwcu na tej trasie podróżowało prawie 18 tys. pasażerów. W okresie od stycznia do czerwca kierunek ten wybrało ponad 86 tys. pasażerów.
W gronie najpopularniejszych połączeń znalazły się też Kijów, Amsterdam, Paryż i Londyn.
Dużym zaskoczeniem, mimo popularności lotów wakacyjnych, jest pojawienie się wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem Antalyi, która w czerwcowym zestawieniu wyprzedziła Dubaj i odnotowała prawie czterokrotny wzrost o względem analogicznego okresu ubiegłego roku.
Warto zwrócić uwagę na tę trasę, ponieważ 16 lipca Turkish Airlines, które dotychczas z Lotniska Chopina realizowały przewozy wyłącznie do Stambułu, uruchomiły loty rozkładowe właśnie do Antalyi, jako trzeci przewoźnik po Corendon Airlines i SunExpress którzy rozpoczęli loty na początku sezonu rozkładowego lato 2021.
Top 5 tras rozkładowych od stycznia do czerwca 2021
1. Frankfurt – 86 tys. pasażerów
2. Kijów – 68 tys. pasażerów
3. Amsterdam – 61 tys. pasażerów
4. Paryż – 57 tys. pasażerów
5. Londyn – 54 tys. pasażerów
Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje 65 proc. wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80% wszystkich operacji.
Czartery – najwięcej do Grecji i Egiptu
W czerwcu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Antalya – ze stołecznego portu na tej trasie podróżowało 22,9 tys. osób, drugie miejsce zajął Heraklion w Grecji (10,3 tys. osób), a trzecie Rodos również w Grecji (8,6 tys. osób). Na czwartym miejscu znalazła się Hurghada w Egipcie (8,3 tys. osób). Niesłabnące zainteresowanie trasami wakacyjnymi świadczy o tym, że rozwój ruchu lotniczego jest ściśle związany z turystyką.
W pierwszym półroczu 2021 najchętniej wybieranymi kierunkami były kierunki położone w Egipcie i Turcji ze względu na ich dostępność w okresie pandemii (najniższa restrykcyjność przepisów) oraz atrakcyjność turystyczną.
Andrzej Klewiado, rzecznik Lotniska Chopina i PPL, powiedział: „Mimo że wpływ pandemii wciąż jest odczuwalny, to koniec roku szkolnego, sezon urlopowy i zainteresowanie kierunkami wakacyjnymi okazały się kluczem do dobrych wyników portu. –Polacy chcą podróżować, a linie lotnicze oraz touroperatorzy starają się sprostać ich oczekiwaniom, dlatego połączenia wakacyjne z Lotniska Chopina są naprawdę atrakcyjne.”
Top 5 tras czarterowych od stycznia do czerwca 2021
1. Hurghada – 47 tys. pasażerów
2. Antalya – 39 tys. pasażerów
3. Marsa Alam – 32 tys. pasażerów
4. Punta Cana – 25 tys. pasażerów
5. Zanzibar – 20 tys. pasażerów
Od stycznia do czerwca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 53,4 proc. pasażerów. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, szczególnie że zainteresowanie kierunkami strefy Schengen stopniowo wzrasta.
Powrót tras sprzed pandemii
Lotnisko Chopina obsługuje coraz więcej pasażerów, więc linie lotnicze kontynuują otwieranie nowych kierunków i połączeń, by zaspokoić wzrastający popyt na turystykę. Poza wspomnianym wcześniej kolejnym przewoźnikiem, który operuje do Antalyi, warto zwrócić uwagę na nowe połączenia realizowane przez inne linie od początku czerwca.
Wśród nowych rozkładowych kierunków, które pojawiły się na Lotnisku Chopina, należy wymienić loty realizowane przez PLL LOT – Ibiza, Batumi, Palermo i Kefalinia – oraz WIZZ AIR – Malaga i Preweza.
Już wkrótce Qatar Airways pozwoli podróżnym z Lotniska Chopina na łatwiejsze planowanie wakacji w Azji, ponieważ od sierpnia loty do Dohy będą odbywały się codziennie. Od drugiej połowy sierpnia na trasę ze stołecznego portu do Oslo planuje powrót i trzy loty w tygodniu Norwegian Air Shuttle – ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów linia niskokosztowa.
POWIĄZANE WPISY
16 maja 2025
KLM-em z Krakowa do Amsterdamu od 10 lat
W najbliższą niedzielę, 18 maja 2025 r. – Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM i…
0 Komentarzy7 Minuty
16 maja 2025
SKY express: rekordowy pierwszy kwartał 2025. Więcej pasażerów, lotów i przychodów
SKY express rozpoczął rok 2025 z silnym wzrostem we wszystkich najważniejszych obszarach…
0 Komentarzy3 Minuty
15 maja 2025
Rekordowa konferencja franczyzobiorców Wakacje.pl – ponad 300 osób na wyspie Kos
Na greckiej wyspie Kos odbyła się doroczna konferencja sieci franczyzowej Wakacje.pl, w…
0 Komentarzy3 Minuty
15 maja 2025
Wizz Air rozszerza obsługę klienta. Wsparcie w języku polskim dostępne online
Wizz Air uruchomił usługę wsparcia w języku polskim jako element programu Customer First…
0 Komentarzy1 Minuty
15 maja 2025
Flying Blue uruchamia kolejną promocję „Status match”
Program lojalnościowy Flying Blue, należący do linii lotniczych Air France-KLM, rozpoczął…
0 Komentarzy1 Minuty
14 maja 2025
Rekordowy kwiecień w Katowice Airport – blisko 426 tys. pasażerów
Katowice Airport podsumowało ruch pasażerski za czwarty miesiąc bieżącego roku. W…
0 Komentarzy2 Minuty
14 maja 2025
Travelist.pl: Zmiana preferencji majówkowych Polaków. Mniej city breaków, więcej natury
Majówka 2025 przyniosła wyraźne zmiany w preferencjach wyjazdowych Polaków – wynika z…
0 Komentarzy2 Minuty
14 maja 2025
Puchar Świata UCI w Downhillu wraca do Szczyrku
W dniach 17–18 maja 2025 roku Szczyrk Mountain Resort po raz drugi będzie gospodarzem…
0 Komentarzy1 Minuty
13 maja 2025
Polacy spędzili majówkę 2025 w kraju. Królowały góry i aktywny wypoczynek
Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że 43 proc. Polaków planowało krótki…
0 Komentarzy3 Minuty