Lotnisko Chopina – maj lepszy o 42 proc. od kwietnia

fot. archiwum lotniska Chopina

W maju 2021 roku z usług stołecznego portu skorzystało 361 tys. pasażerów, o ponad 42 proc. więcej niż w kwietniu i o ponad 52 proc. więcej niż w marcu 2021 roku.

Czartery wracają życie lotnisku

W maju najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Punta Cana na Dominikanie – z tego połączenia skorzystało ponad 21 tys. osób, drugie miejsce zajęło Marsa Alam w Egipcie (prawie 15 tys. osób), a trzecie Cancun w Meksyku (ponad 12 tys. osób). Wyraźne zainteresowanie trasami turystycznymi jest zapowiedzią tego, że właśnie dzięki czarterom ruch lotniczy wróci do normalności.

Od stycznia do maja 2021 pasażerowie chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 51,8 proc. pasażerów przy 66,5 proc. ogółu wykonanych operacji lotniczych. Oznacza to jednak, że zainteresowanie kierunkami spoza strefy Schengen wzrasta. Od stycznia do maja 2021 roku te trasy wybrało 48,2 osób, czyli o prawie 5 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

Frankfurt liderem

Z początkiem 2021 roku zmieniła się lista najpopularniejszych kierunków rozkładowych. Przyczyną zmian były zarówno obostrzenia pandemiczne, jak i brexit, który wpłynął na spadek zainteresowania podróżami do Wielkiej Brytanii. Od początku roku niekwestionowanym liderem kierunków rozkładowych jest Frankfurt. Na jedno z największych niemieckich lotnisk wybrało się w okresie od stycznia do czerwca ponad 68 tys. pasażerów. W gronie najpopularniejszych kierunków znalazły się, m.in., Kijów, Amsterdam i Dubaj.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje blisko 70% wszystkich operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air.

Lotnisko Chopina notuje też rosnący transport cargo. W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2021 r. wyniósł on blisko 36 tys. ton i jest o niecały tysiąc ton niższy od wyniku z tego samego okresu rekordowego roku 2019.

Nowe kierunki

Polskie Linie Lotnicze „LOT” zaproponowały dwa nowe kierunki – do Grecji i do Włoch. Od maja 2021 roku pasażerowie startujący z Lotniska Chopina mogą polecieć do Mykonos i Lamezia Terme w Kalabrii. W ostatnim czasie ponownie pojawiły się loty do Kluż-Napoki i Erywania, a w czerwcu wracają połączenia do Nur-Sułtanu, Bejrutu, Billund, Berlina i Luksemburga. W lipcu planowane jest uruchomienie połączenia ze Strasburgiem.

Andrzej Klewiado, rzecznik PPL i Lotniska Chopina, powiedział: „Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zarządzające Lotniskiem Chopina aktywnie włącza się w akcje zachęcające Polaków do tego, by korzystali z transportu lotniczego, szczególnie w kontekście tegorocznych wakacji, ponieważ samolot niezmiennie pozostaje najbezpieczniejszym środkiem podróży. Podróżowanie stało się łatwiejsze również dzięki powszechnemu dostępowi do szczepień oraz uruchomionym na Lotnisku Chopina punktom testowym, które pozwalają na uniknięcie lub skrócenie kwarantanny.”

Lotnisko Chopina – kwiecień o 7 proc. lepszy od marca

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center