Lodowiec Stubai: Oktoberfest na wysokości 2 900 metrów

Natasza Lichocka

Rozpoczęcie sezonu zimowego na lodowcu Stubai tradycyjnie świętowane jest narciarskim Oktoberfestem „Weisse Wies’n”. W tym roku miłośnicy piwa, nart i tradycyjnych, tyrolskich strojów spotkają się na górnej stacji kolejki Eisgrat w dniach 14 i 15 października, po to by wspólnie bawić się przy muzyce na żywo i bawarskich przysmakach.

Hasło „O’zapft is!” (Odszpuntowana!), ogłaszające otwarcie pierwszej beczki, zabrzmi na popularnym, narciarskim Oktoberfeście „Weisse Wies’n” na lodowcu Stubai
14 października, czyli w 11 dni po oryginalnej imprezie w Monachium. Chociaż otoczenie „Weisse Wies’n” będzie inne: górna stacja kolejki Eisgrat na wysokości 2 900 metrów, śnieżne stoki i piękny widok na okoliczne szczyty, to jednak najważniejsze elementy Oktoberfestu pozostają takie same: świeże piwo z beczułki, muzyka na żywo, smaczne przekąski oraz tradycyjne stroje ludowe. Dodatkowym wyróżnikiem tej imprezy będzie występ grupy prezentującej dawne ubrania narciarskie oraz konkurs dla par na najlepszy, tradycyjny strój.

Okoliczne trzytysięczniki pokryte śniegiem (czyli „Weisse Wies’n” – „białe łąki”) oraz czyste, błękitne niebo tworzą idealną, zapierającą dech w piersiach scenerię dla narciarskiego Oktoberfestu „Weisse Wies’n”. W sobotę, 14 października, nastąpi tradycyjne otwarcie pierwszej beczułki z piwem oraz jego degustacja. O dobrą muzykę do zabawy zadba DJ z radia Antenne 1 oraz lokalny zespół „stubai – die band“. Z tarasu, biesiadując przy zimnym piwie, preclach i białej rzodkwi, będzie można obserwować pokaz narciarskiej grupy Feuerkogel, przebranej w dawne stroje.

W niedzielę, 15 października, odbędzie się degustacja piwa, koncert zespołu Die glorreichen Halunken oraz zabawny pokaz młodzieżowej grupy D’Daunkogler z Neustift, tańczącej tradycyjny taniec Schuhplattler. Tego dnia zostaną również przyznane nagrody w kursie dla par – Stubaier Trachtenpärchen – za najpiękniejszy, tradycyjny ubiór. To dobra okazja, aby zobaczyć austriacki strój kobiecy Dirndl, składający się z gorsetu, bluzki, spódnicy i fartucha (co ciekawe, sposób jego wiązania wskazuje na to, czy dziewczyna jest panną, mężatką czy wdową), oraz skórzane spodnie tyrolskie Lederhose z szelkami. Sędziowie wezmą pod uwagę nie tylko atrakcyjność stroju, ale również kreatywność przy wykonywaniu zadań konkursowych, m.in. tańca tyrolskiego z figurami oraz przecinania pnia na czas.
Uwaga: dorośli, którzy pojawią się tego dnia ubrani w tradycyjnych Dirndl lub Lederhose otrzymają 50 proc. zniżkę na całodniowy karnet narciarski.

stubaier-gletscher.com