Litwa na zimę

materiały prasowe

Spotkanie z elfami i przybyłymi z różnych krajów Mikołajami gwarantuje wycieczka do Troków. Przez cały miesiąc, od 3 grudnia, miasto staje się stolicą św. Mikołaja, gdzie nawet działa „mikołajowa” poczta, z której można wysłać kartki ze świątecznymi życzeniami.

Do ważniejszych wydarzeń należą koncerty bożonarodzeniowe św. Krzysztofa w kosc. św. Katarzyny w Wilnie, Festiwal Muzyki Świątecznej „Salve Musica” w Kłajpedzie oraz cykl koncertów adwentowych w Połądze. Koncerty odbywają się także na pożegnanie roku, np. w nadmorskiej Połądze, gdzie w ostatni dzień starego roku można wysłuchać uroczystego koncertu muzyki klasycznej w Kurhauzie. Po koncercie kurort w Połądze organizuje nad morzem noworoczny pokaz fajerwerków. Sylwestrowe zabawy i pokazy ogni sztucznych odbędą się także w Kłajpedzie oraz oczywiście w stołecznym Wilnie i Kownie.

Oprócz zabaw, ferii świateł, kolorowych elfów, Mikołajów i kiermaszów świątecznych warto wziąć udział w ceremonii palenia Blukis w skansenie w Rumszyszkach. Jest to stary zwyczaj ludowy kultywowany w krajach bałtyckich polegający na ciągnięciu przez miejscowość suchej gałęzi (Blukis) symbolizującej całe zło kończącego się roku. Kulminacyjnym elementem jest spalenie symbolu nieszczęść i tym samym oczyszczenie się przed nadchodzącym Nowym Rokiem.
Ostatni bieg masowy kończącego się roku odbędzie się w Wilnie 27 grudnia. Bieg Bożonarodzeniowy organizowany jest na ulicach Wilna od 1975, ale w czasach ZSRR nosił nazwę Biegu Noworocznego W tym roku biegacze mają do wyboru trasę 12 lub 6 km. Dzieci mogą startować na dystansie 0,5 km w Biegu Krasnoludka. Bieg rozpoczyna się i kończy a Placu Katedralnym.

W samym Wilnie można wybrać się na narty – na Wzgórze Laimis (Liepkalnis) na Lipówce, które jest najwyższym punktem miasta. W granicach stolicy, ewenement na skalę światową, można więc pojeździć na nartach zarówno biegowych jak i zjazdowych oraz snowboardzie. Warto dodać, że przy ośrodku narciarskim działa wypożyczalnia sprzętu sportowego, zaś trasy są oświetlone i czynne do późnych godzin wieczornych.

Niezależnie od poru roku i warunków pogodowych na narty można się wybrać do słynnej Snow Areny w Druskiennikach, gdzie śnieg „pada” przez cały rok dzięki automatycznemu systemowi naśnieżania. Narciarze mają do dyspozycji wyciągi – 4-osobowy krzesełkowy, orczykowy i taśmowy, zaś wykwalifikowani instruktorzy narciarscy chętnie pomogą osiągnąć formę. Kryte trasy zjazdowe mają zróżnicowaną długość i stopień trudności. Dzieci mogą też poszaleć na górce saneczkowej.
Innym sposobem na aktywne spędzanie zimy na Litwie są bojery. Sport ten popularny na Litwie w okresie zimowym można uprawiać na licznych jeziorach oraz na zamarzniętym Zalewie Kurońskim, na którym trasę o dłg. 32 km. kończy Przylądek Vente (Ventes ragas) ze stacją ornitologiczną, latarnią morską i hotelem z restauracją specjalizującą się w daniach rybnych.

Kolejną atrakcją turystyczną Litwy dostępną również zimą są loty balonem na ogrzane powietrze są. Widok z lotu ptaka miast w zimowej scenerii, czy zamarzniętej Mierzei Kurońskiej zapewne pozostawi niezapomniane wrażenia. Warto zauważyć, że Wilno jest jedną z trzech stolic europejskich, gdzie takie loty są dozwolone.
Ciepłe klimaty zimą zapewnia nieustannie znany w Polsce Aquapark w Druskiennikach. Kompleks wodny z basenami, zjeżdżalniami, zespołem saun, kaskadami i wielu innymi atrakcjami oferuje wspaniałą zabawę dla całej rodzin. Warto pamiętać, że przy obiekcie funkcjonuje rozbudowane zaplecze gastronomiczno-hotelowe, a sam Aquapark organizuje szereg zabaw skierowanych specjalnie dla dzieci lub tylko dla dorosłych (Wieczory Nagusów).

Osoby zainteresowane kulturą i językiem litewskim, zaliczanym do najstarszych języków świata, mogą wziąć udział w 2-tygodniowym kursie zimowym organizowanym przez Uniwersytet w Kłajpedzie, a przy okazji poznać to piękne miasto i odwiedzić pobliską Mierzeję Kurońską.