Krosno na skrzydłach PLL LOT. Boeing 737 MAX 8 w jubileuszowych barwach

fot. archiwum LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT uhonorowały 100-lecie marki Krosno, jednego z producentów szkła użytkowego w Polsce, prezentując swoją maszynę Boeing 737 MAX 8, oznaczoną numerem SP-LVK, w złoto-czarnym malowaniu. Grafika z logo Krosno będzie zdobić samolot przez najbliższe dwa lata, podkreślając historię polskiego rzemiosła. Inauguracyjny lot tej maszyny odbył się 8 lipca na trasie z Warszawy do Bejrutu, a w ramach współpracy z Krosno Glass, szkło tej marki będzie obecne na pokładach samolotów LOT-u.

Od teraz przez dwa najbliższe lata samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, Boeing 737 MAX 8 SP-LVK będzie realizował rejsy w jubileuszowych barwach Krosno. Złoto-czarna grafika z logo została przygotowana z okazji 100-lecia jednego z producentów szkła użytkowego w Polsce i wizytówki polskiego rzemiosła.

„W tym roku marka Krosno celebruje swoje setne urodziny. Postanowiliśmy je uczcić w wyjątkowy sposób, przez komunikację na niestandardowym i pięknym nośniku, jakim jest samolot prawie stuletnich linii lotniczych LOT. Na grafice, która zdobi samolot, znajduje się logo Krosno w jubileuszowym wydaniu, z napisem Brilliance in glass since 1923, karafka i szklanka z jubileuszowej kolekcji Celebration oraz stempel z hutnikiem. Całość projektu utrzymana jest w kolorystyce złoto-czarnej i stylistyce urodzinowej kolekcji Krosno Celebration, inspirowanej stylem art déco, królującym w dekadzie, w której powstała huta” – powiedziała Małgorzata Piwowarska-Pinilla, dyrektor marketingu Krosno.

Jubileuszową grafikę dla samolotu o rejestracji SP-LVK stworzyła Khrystyna Patsak z Krosno Glass. Malowanie maszyny specjalistyczną techniką zrealizowano w lakierni w irlandzkim Shannon. Do tego celu zużyto 35 litrów certyfikowanej złotej farby, dostosowanej do ponadnormatywnych warunków atmosferycznych.

Wcześniej, w czerwcu 2023 roku LOT i Krosno Glass ogłosiły długofalową współpracę w zakresie dostaw szkła na pokłady samolotów w klasach biznes i ekonomicznej premium. Dzięki kooperacji produkty Krosno dotrą do ponad 100 portów lotniczych w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie.

„W ramach współpracy LOT i Krosno Glass nie tylko rozwijamy ofertę na gościnnych pokładach naszych samolotów, ale również aktywnie promujemy polski design na świecie. Jestem przekonana, że specjalne malowanie naszego Boeinga 737 MAX 8, przygotowane w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia KROSNO, przykuje uwagę wielu podróżnych, a nowe kieliszki i szklanki zachwycą pasażerów LOT-u najwyższą jakością i wyjątkowym wzornictwem” – powiedziała Izabela Leszczyńska, dyrektor biura rozwoju produktu i customer experience PLL LOT.

LOT połączy Warszawę z Rzymem i Wrocław z Seulem