Konferencja Senatora Kwiatkowskiego i Branż Zamkniętych – mocny apel do sejmu o przyjęcie ustawy

Konferencja w Senacie z pozytywnym przekazem co do wartości kompromisu. Jasny sygnał dla posłów, czy to wystarczy by szybko uchwalić ustawę?

Wczorajsze przegłosowanie przez sejmową komisje propozycji ustawy o odszkodowaniu dla branż zamkniętych odbiło się wielkim echem w polskiej turystyce. Szczególnie, że taki wynik był możliwy dzięki szerokiemu poparciu politycznemu (włącznie z Zjednoczoną Prawicą). Do pełnego sukcesu, brakuje teraz przyjęcia ustawy przez Sejm. Właśnie zwróceniu uwagi posłów i opinii publicznej na istotę tego rozwiązania służyć miała dzisiejsza konferencja.

Branże Zamknięte wciąż liczą straty

Podczas konferencji dość mocno wybrzmiały kwoty strat, jakie oszacowały poszczególne branże. Przedstawiciel branży Fitness podał kwotę 6 mld strat, jakie szacuje ta zamknięta od kilkunastu miesięcy branża. Wydaje się, że jej cierpliwość była już bliska wyczerpania, gotowe były już pozwy zbiorowe. Nowa ustawa daje nadzieje na cenny kompromis.

Przedstawiciel branży hotelarskiej zwrócił uwagę na straty sięgające 1 mld miesięcznie. Także obecnie podczas długich weekendów majowego i czerwcowego będą one potężne, sięgając może nawet 1.5 mld dla każdego z nich. Praca hoteli na 50 proc. obłożenia nie daje dalszych podstaw do optymizmu.

Branża Eventowa jest równie jak inni dalej ograniczona ,a wraz z wakacjami wejdzie w dalszy “naturalny lockdown”. Ostatnie plotki mówiące o częściowym odmrożeniu od 25 czerwca na niekorzystnych zasadach, nie dają wielkiej nadziei.

Rekompensata 70 proc. szkód to zdrowy kompromis

Warto podkreślić, że zarówno pracujący przy ustawie politycy, na czele z senatorem Kwiatkowskim, jak i przedstawiciele branż zgodnie podkreślają wagę wypracowanego kompromisu. Nad formułą rekompensaty 70 proc. strat pracowano żmudnie wiele miesięcy.

Niezwykle ważny był tu także głos eksperta prawnika który, unaocznia wartość kompromisu. Uniknięcie wielomiesięcznych procesów, paraliżu systemu sądowego jest tu także nie bez znaczenia. Tym bardziej, że w sądach mamy już wygrywane przez obywateli /przedsiębiorców sprawy związane z niekonstytucyjnością Covidowych obostrzeń i zakazów.  Sama formuła 70 proc. pozwala też Państwu dość precyzyjnie określić zobowiązanie finansowe wynikające z ustawy.

Miejsca pracy, to też ważny aspekt całej sprawy

Politycy podkreślali, że Zamknięte Branże generowały istotny wolumen miejsc pracy. W tym także tych sezonowych, wyjątkowo potrzebnych młodzieży lub/i osobom szukającym dodatkowego dochodu. Przytoczono przykład Poznania, gdzie prace w gastronomii miało stracić przeszło 1000 osób. Można sobie wyobrazić ,jaka jest skala strat w przypadku całej Polski.

Czas, by Sejm potwierdził wolę komisji i jej gotowość do kompromisu

Wielokrotnie podczas konferencji podkreślano wagę tego, że projekt ustawy został przegłosowany zgodnie przez wszystkie siły polityczne. Ukłonem w stronę Zjednoczonej Prawicy było wymienienie także jej polityków zaangażowanych w proces prac nad ustawą.

Zaapelowano o szybkie wniesienie ustawy do Sejmu, pojawia się też duża nadzieja, że nie zostanie ona włożona do sejmowej zamrażarki.

Istotna wartość jaką jest zaangażowanie Branż Zamkniętych i szerokiego kręgu polityków różnych sił jest jasnym sygnałem dla posłów. Wypracowanego wspólnie z takim wysiłkiem kompromisu nie można zmarnować.

Video z konferencji możemy obejrzeć korzystając z linka.