Kobiety – hotelarze spotkały się w Ostródzie

fot. archiwum Polskich Hoteli Niezależnych

W Dzień Kobiet w hotelu Willa Port w Ostródzie odbyła się konferencja Kobieta Hotelarz, zorganizowana przez Polskie Hotele Niezależne. Kilkadziesiąt kobiet związanych z hotelarstwem (i kilki mężczyzn) wysłuchało prelekcji i debat. Impreza odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji “Rok kobiet w turystyce”.

Wydarzenie otworzyła prezes zarządu Elżbieta Lendo, prezes zarządu Polskie Hotele Niezależne witając uczestników, również w języku ukraińskim. Powiedziała m.in.: „Nie wolno nam było zapomnieć. Musieliśmy oddać szacunek i przekazać wyrazy wsparcia wszystkim walczącym i potrzebującym pomocy Ukrainkom i Ukraińcom, nierzadko hotelarzom, tym bardziej, że nasza branża solidaryzuje się z nimi w szczególny sposób, ale też udziela realnej pomocy od początku tej okrutnej wojny.”
Następnie odczytała list od Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, w którym autorka podkreśliła m.in. umiejętność jednoczenia i budowania kultury dzielenia się i współpracy między sobą kobiet, zwróciła uwagę na ogromny wkład kobiet w hotelarstwo w Polsce, podziękowała również za natychmiastowe zaangażowanie hotelarzy w niesienie pomocy Ukrainie.”

fot. archiwum PHN

Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl, jeden z inicjatorów Roku Kobiet w turystyce, przedstawił założenie i cele projektu wymyślonego wspólnie z Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Podkreślił: „Naszym celem jest promowanie idei równości i równouprawnienia w zgodzie z polityką równości szans. Pierwszym zaś celem i on został osiągnięty, było: żeby zaczęto mówić o problemie nierówności traktowania kobiet w szeroko rozumianej branży turystycznej. Chcemy proponować inicjatywy, których celem jest zwiększenie szans awansu zawodowego kobiet w ich miejscu pracy – szkolenia z zakresu zarządzania i zwiększające poczucie własnej wartości, sprawczości. Przez pierwszy rok chcemy zebrać, zdiagnozować i propagować dobre praktyki w zakresie równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zarządzaniu w turystyce.”

„Rok Kobiet w turystyce nie skończy się po dwunastu miesiącach – będzie trwał, dopóki problem nierówności nie zostanie rozwiązany – dodał Adam Gąsior.

Prezentacje często nie dotyczyły bezpośrednio problemów hotelarzy, hotelarek. Ale wszystkie „obracały” się wokół problemów zawodowych, życiowych kobiet pracujących, kobiet robiących karierę, aktywnych zawodowo i społecznie.

Już pierwszy wykład “Poznaj Algorytm do Siebie samej i bądź szczęśliwa”, poprowadzony ze swadą przez Dorotę Ostrożańską, zmusił do refleksji nad swoimi możliwościami, zainspirował słuchaczki – być może – do próby odkrycia swojego potencjału.

fot. archiwum PHN

Z kolei Katarzyna Gubała poprowadziła panel poświęcony kulinariom Ale nie kulinariom tradycyjnym – tematem była kuchnia wegańska i wegetariańska, o zaletach jej i rosnącej roli zdrowej kuchni w hotelarstwie dyskutowały: Monika Kowalska – Vienna House Amber Baltic Międzyzdroje, Iga Bartczak – Cottonina Mineral & SPA Świeradów Zdrój
Anna Wałęsa – Art Hotel Wrocław i Katarzyna Duda – Baziółka Swedeponic.

Jedną z mniej związanych bezpośrednio z hotelarstwem prezentacji było wystąpienie dziennikarki Beaty Tadli, która opowiadała o problemach zawodowych w wykonywanej przez nią pracy.

Justyna Adamczyk, doradca strategiczny, ambasadorka szampana, redaktor naczelna Przewodnika “Gault & Millau”, opowiadała o tym, na czym się najlepiej zna – luksusie pod wszelkimi postaciami.

fot. archiwum PHN

Uśmiech a nawet śmiech pojawił się na sali podczas debaty poprowadzonej przez Ewę Wilmanowicz doradczynię w obszarze budowania reputacji osobistej i korporacyjnej. Grażyna Wolszczak, Agnieszka Hyży i Odetta Moro (aktorka i prezenterki telewizyjne) co prawda skupiły się na wzajemnym chwaleniu postaw i podejścia do social mediów, ale przez ponad godzinę wprowadziły uczestników w beztroski nastrój.

I wreszcie najpoważniejsza debata dnia – o roli kobiet w hotelarstwie – poprowadzona przez Karolinę Stępniak, redaktorkę naczelną „Świata Hoteli”. Uczestniczki – Małgorzata Morek – Hilton Development Director Poland & Eastern Europe, Renata Gorecka – Hotel Szczawnica Park Resort & Spa, Beata Piosik- Sopot Marriott Resort & Spa, Joanna Preisner – Bacówka Radawa & SPA****, Anna Olszyńska- Vienna House Andel’s Łodz, Adriana Biernatowicz – Jadczak – Regent Warsaw Hotel – żywo dyskutowały o własnych doświadczeniach w pracy w hotelarstwie i jednocześnie polemizowały z tezami przedstawionymi na początku przez Adama Gąsiora o mniejszych szansach kobiet w robieniu kariery. Według nich jasne kryteria oceny (zwłaszcza w hotelach sieciowych) sprawiają, że szanse zawodowego rozwoju są równe dla obu płci.

fot. archiwum PHN

Elżbieta Lendo podsumowała: „Ideą przewodnią wydarzenia było podkreślenie i promowanie roli kobiet w turystyce, ich codzienny, często niedoceniony wkład w budowanie wizerunku polskiego hotelarstwa. Nas, organizatorów Konferencji cieszy przede wszystkim liczny udział w wydarzaniu wielu cudownych i inspirujących kobiet, które na co dzień bardzo zapracowane znalazły czas, żeby wziąć w niej udział i stworzyły naprawdę wyjątkową, pełną pozytywnych emocji atmosferę, sprzyjającą do nawiązania nowych, mocnych relacji. Cieszymy się, że w Konferencji wzięli udział również panowie. Wiemy już, że pojawiło się wiele nowych płaszczyzn do działania w branży i pomysłów na obiecujące, naprawdę ciekawe projekty. Najciekawsze, zapewne niebawem będą realizowane, a ich celem będzie m. in. współdziałanie na rzecz rozwoju i promocji naszej branży. No cóż, kobiety zawsze mierzą wysoko!

Serdeczne wyrazy uznania i podziękowania dla Was Dziewczyny, za to że byłyście i pamiętajcie „Padłaś, powstań, załóż koronę i zasuwaj”. Dziękuję również Partnerom i sympatykom Konferencji i do zobaczenia niebawem na Campach Hotelarek.”

Wspomniane Campy to zaplanowane przez Polskie Hotele Niezależne wydarzenia promujące kobiety w hotelarstwie w ramach ogólnopolskiej akcji „Rok kobiet w turystyce”.
Na kolejne, Campy Hotelarek, organizatorzy już dziś zapraszają.
CAMP WODA/TANIEC/ZMYSŁY 21.04.22 r.,
CAMP ZIEMIA/WINO/UMYSŁ 20.06.22 r.,
CAMP OGIEŃ, SŁOŃCE, CIAŁO 4-9.11.22 R.

Patronem wydarzenia „Kobieta – Hotelarz” był portal WaszaTurystyka.pl.