Katowice Airport: w trakcie majówki planujemy obsłużyć ok. 110 tys. podróżnych

fot. Piotr Adamczyk

W trakcie tegorocznej majówki, linie lotnicze oraz biura podróży oferują możliwość podróży z Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach w ramach 68 połączeń regularnych i czarterowych do 59 lotnisk położonych w 21 państwach. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport, szacuje, że we wskazanym okresie na lotnisku obsłużonych zostanie ok. 110 tys. podróżnych.

Linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa umożliwiają pasażerom podróż z pyrzowickiego lotniska na 41 trasach do 15 państw. W trakcie majówki najwięcej połączeń regularnych – dziesięć – dostępnych jest do Włoch. Sześć z nich (Alghero, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo, Trapani, Wenecja) obsłuży Ryanair, a cztery (Katania, Mediolan-Bergamo, Neapol, Rzym-Fiumicino) Wizz Air.

Sześć połączeń dostępnych jest do Wielkiej Brytanii – cztery obsłuży Wizz Air (Bristol, Doncaster-Sheffield, Liverpool, Londyn-Luton), a dwa Ryanair (Londyn-Stansted, Manchester). W ramach pięciu tras można polecieć do Niemiec – zarówno Wizz Air, jak i Ryanair obsłużą rejsy do Dortmundu i Kolonii-Bonn, a Lufthansa poleci do Frankfurtu. Cztery trasy umożliwią podróż do Norwegii – Wizz Air obsłuży trzy połączenia (Bergen, Oslo-Torp, Stavanger), a Ryanair jedno (Oslo-Gardermoen).

W pierwszym tygodniu maja trzy kierunki będą realizowane do Hiszpanii (Barcelona, Fuerteventura, Teneryfa) – wszystkie obsłuży Wizz Air. Dwa kierunki umożliwią podróż z Pyrzowic na Cypr, do Grecji oraz do Szwecji. Na Cypr poleci Wizz Air (Larnaka) oraz Ryanair (Paphos), obie linie obsłużą również rejsy do greckich Aten.

Szwedzkie kierunki zaoferuje z kolei Wizz Air – samoloty przewoźnika polecą do Malmo oraz Sztokholmu-Skavsta. Jedno połączenie umożliwi podróż do Gruzji (Kutaisi – Wizz Air), Holandii (Eindhoven – Wizz Air), Irlandii (Dublin – Ryanair), na Islandię (Reykjavik – Wizz Air), Maltę (Wizz Air) oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Abu Zabi – Wizz Air). W ofercie jest także połączenie Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy.

Siatka połączeń czarterowych

Pyrzowicka siatka połączeń oferowanych przez biura podróży podczas tegorocznej majówki obejmuje 27 kierunków czarterowych do dziewięciu państw. Najwięcej tras – po sześć – dostępnych jest do Grecji i Hiszpanii. W przypadku tego pierwszego państwa można polecieć z Pyrzowic na zorganizowane wakacje do: Chanii, Heraklionu oraz na Korfu, Kos, Rodos i Zakynthos.

W Hiszpanii z wylotem z Katowice Airport można wypocząć na Fuerteventurze, Gran Canarii, Lanzarote, Minorce, Majorce i Teneryfie. W ramach czterech połączeń (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Taba) można wybrać się na wakacje do Egiptu. Trzy kierunki będą obsługiwane do Tunezji (Djerba, Enfidha, Monastyr) oraz Turcji (Antalya, Bodrum, Izmir). Podczas majówki biura podróży oferują dwa połączenia na Cypr (Larnaka, Pafos) i po jednym do Izraela (Tel Aviv), Meksyku (Cancun) oraz Portugalii (Madera).

„Zgodnie z zapewnieniami PAŻP odpowiednia obsada kontrolerów w Pyrzowicach jest i będzie zapewniona. Dzięki temu wyloty z Katowice Airport na majówkę powinny odbyć się zgodnie z planem, ewentualnie mogą pojawić się pewne opóźnienia” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.