Ivana Bilkova odchodzi z Czech Tourism

fot. JS

Zaskakujący przebieg miał przedświąteczny briefing dla dziennikarzy w Ambasadzie Czech, którego tematem miał być „Start sezonu zimowego w Czechach 2023/24”. Prowadząca spotkanie Ivana Bilkova, dyrektorka przedstawicielstwa zagranicznego Czech Tourism w Polsce, z działalnością na Litwie i Łotwie, poinformowała zebranych, że niebawem kończy swoją pracę na tym stanowisku.

Trzeba dodać, że odchodzi w momencie, w którym – jak podkreśliła – odniosła swój osobisty sukces. W trzecim kwartale 2023 roku Polacy po raz pierwszy wyprzedzili Słowaków w przyjazdach do Czech i znaleźli się na drugim miejscu wśród turystów zagranicznych. Uczestnicy spotkania gromkimi brawami podziękowali Ivanie Bilkovej za 16-letnią działalność w Polsce, wręczono jej również kwiaty i upominki od dziennikarzy oraz współpracowników.

Rekordowa frekwencja, wzrost liczby przyjezdnych i popularność regionów

Ogółem miniony kwartał był bardzo dobry dla Czech, które odwiedziło więcej osób, niż w tym samym okresie przed-covidovego roku 2019. Zarejestrowano prawie 7,9 mln turystów, z czego 4,8 mln krajowych, a ponad 3 mln (38,7 proc.) zagranicznych. Oznacza to wzrost ogólnej liczby turystów w Czechach o 8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a także o 4 proc. więcej w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Wśród turystów zagranicznych dominowali Niemcy (689 tys., wzrost o 19 proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się turyści z Polski (286 tys., wzrost o 15 proc.), Słowacji, USA i Holandii. Najczęściej odwiedzali oni Pragę (2,2 mln), Morawy Południowe oraz Czechy Południowe.

Przedstawiono nam również ciekawą informację o próbach wykorzystania przez CzechTourism sztucznej inteligencji przy tworzeniu ofert turystycznych. Obecnie prowadzony jest eksperyment z chatbotem w wersji GPT-4 i wirtualną mapą podróży. Zdaniem pomysłodawców AI to niewątpliwie przyszłość i doskonałe narzędzie dla turystyki.

Co w takim razie chatbot podpowiada polskim narciarzom na nadchodzący sezon zimowy? Oto kilka propozycji:

  • Dolní Morava – nowoczesny kurort blisko masywu Śnieżnika, położony tuż za polską granicą o niecałą godzinę jazdy z Kłodzka,
  • Rokytnice nad Jizerou – górskie miasteczko i doskonały ośrodek narciarski o bajkowym klimacie i świetnej infrastrukturze,
  • Malá Úpa – położona w pobliżu Śnieżki maleńka wioska narciarska o iście alpejskim klimacie,
  • Černá Hora-Pec – elegancki i najbardziej rozległy czeski kurort, zlokalizowany od południowej strony Śnieżki.