Ireneusz Raś i Piotr Borys nowymi wiceministrami ds. turystyki i sportu

Powołanie wiceministrów w Ministerstwie Sportu i Turystyki – minister Sławomir Nitras z nowo powołanymi wiceministrami Piotrem Borysem i Ireneuszem Rasiem /fot. gov.pl

Ireneusz Raś został powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Nominację wręczył minister Sławomir Nitras. Drugim Sekretarzem Stanu, który otrzymał dziś nominację jest Piotr Borys.

Ireneusz Raś

Ireneusz Raś, urodzony 30.09.1972 w Proszowicach. Polski polityk, z wykształcenia historyk, samorządowiec i poseł na sejm. Ukończył studia na Wydziale Historii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego aktywność polityczna rozpoczęła się w Porozumieniu Centrum. Później dołączył do Prawa i Sprawiedliwości.

W latach 1999–2002 pełnił funkcję dyrektora kancelarii prezydenta Krakowa. W latach 2002–2005 był radnym Krakowa, wybranym z listy PiS. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim został wybrany na posła V kadencji.

Od 26 lutego 2016 do 16 grudnia 2017 ponownie został członkiem zarządu krajowego PO. W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą, pracował też w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W wyborach w 2019 ubiegał się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

W czerwcu 2021 dołączył do klubu parlamentarnego Koalicja Polska. W 2022 został jednym z założycieli partii Centrum dla Polski wchodzącej w skład Koalicji Polskiej. W wyborach w tym samym roku został wybrany do Sejmu X kadencji z ramienia koalicji Trzecia Droga.

Piotr Borys

Piotr Borys to polski polityk i samorządowiec, urodzony 11 stycznia 1976 roku w Bolesławcu. Po ukończeniu studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego w 2001 roku, rozpoczął swoją karierę zawodową.

Przez wiele lat zaangażowany był w politykę lokalną i regionalną. Pracował w różnych instytucjach, między innymi w Agencji Rozwoju Regionalnego „Arleg” w Legnicy oraz kierował spółką akcyjną Aquapark Polkowice. Od 1998 do 2002 roku zasiadał w radzie miasta Lubin, a następnie pełnił funkcję w zarządzie miasta.

Od 2003 roku był radnym sejmiku dolnośląskiego, gdzie w II kadencji został wiceprzewodniczącym, a później został członkiem zarządu województwa. W marcu 2008 objął stanowisko wicemarszałka w nowym zarządzie.

Należał do Unii Wolności i Partii Demokratycznej. W 2006 przeszedł do Platformy Obywatelskiej. Z listy UW w 2001 bez powodzenia kandydował do Sejmu i w 2004 do PE, a w 2005 z listy PD ponownie do Sejmu. Z listy PO w 2009 w okręgu dolnośląsko-opolskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji.

W Parlamencie Europejskim został członkiem delegacji do spraw stosunków z Afganistanem, delegacji do spraw stosunków z Azją Centralną, Komisji Prawnej oraz Komisji Kultury i Edukacji, jak również członkiem grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Po powrocie do kraju w 2018 roku, ponownie zasiadł w sejmiku dolnośląskim. W 2019 roku uzyskał mandat posła IX kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a w 2023 roku odnowił swoją reelekcję do Sejmu X kadencji, gdzie został zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.