Hotelarze murem za Gutem-Mostowym

Andrzej Gut-Mostowy ma poparcie hotelarzy
Andrzej Gut-Mostowy / fot. Jakub Stępnik

Trzy organizacje samorządu hotelarskiego, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Harmony Polish Hotels i Małopolska Izba Hotelarska Gremium, wystosowały pismo do premiera Morawieckiego, w którym w pełni solidaryzują się z działaniami sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedzialnego za sprawy turystyki oraz wyraźnie i jednoznacznie sprzeciwiają się tworzeniu tendencyjnych ocen.

Pismo zostało wystosowane po serii artykułów i audycji w mediach masowych podważających uczciwość i kompetencje Andrzeja Guta-Mostowego. Pseudo dochodzenie WP.PL,, który “odkryło”, że Gut-Mostowy jest przedsiębiorca turystycznym i udziałowcem w stacji narciarskiej oraz hotelu, zostało podchwycone przez niektóre media i nagłośnione  w mediach społecznościowych. Następnie “prowokacja jednej ze stacji radiowych miała wykazać, że hotel “Sabała”, w którym udziałowcem jest wiceminister, dopuszcza się łamania prawa.

Andrzej Gut-Mostowy opublikował oświadczenie, w którym napisał m.in., “że obejmując funkcję ministra byłem zobowiązany zredukować swoje zaangażowanie kapitałowe oraz zrezygnować z zarządzania jakimikolwiek spółkami. Dotyczy to również hotelu Sabała. Tym samym nie mam wpływu na bieżące funkcjonowanie hotelu, w szczególności zaś na zachowanie jego personelu…. Udzielanie nieprawdziwych informacji na temat zakresu ograniczeń przez personel jakiegokolwiek hotelu, w tym hotelu Sabała, uważam za niedopuszczalne i stanowczo potępiam.”

Oto treść listu hotelarzy:

Szanowny Panie Premierze,
W imieniu wiodących organizacji samorządu hotelarskiego: Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Harmony Polish Hotels – Polskie Hotele Niezależne i Małopolskiej Izby Hotelarskiej Gremium wspólnie i solidarnie wyrażamy pełne poparcie dla pana ministra Andrzeja Guta-Mostowego w związku z kampanią, jaka jest od wielu dni intensywnie prowadzona i wymierzona przeciwko niemu i może spowodować negatywne konsekwencje dla całej branży hotelarskiej.

Od pierwszych tygodni po odebraniu nominacji na sekretarza stanu w MRPiT, Pan Andrzej Gut Mostowy nawiązał szybki, roboczy kontakt z przedstawicielami naszych organizacji, chcąc jak najszybciej poznać ich stanowiska w najważniejszych sprawach dotyczących hotelarstwa. Jako wieloletni praktyk wniósł zupełnie nową jakość w postrzeganiu wyzwań, szans i wartości, jakie wnosi prawie 2700 krajowych hoteli do całej struktury gospodarczej.

Szybko znaleźliśmy zrozumienie w wielu ważnych kwestiach takich jak np. konieczność wprowadzenia rejestracji obiektów zakwaterowania, likwidacja tzw. podatku minimalnego w branży hotelowej, zmiana przepisów dotyczących kategoryzacji obiektów i in. Bezpośrednia, merytoryczna współpraca w tych sprawach między naszymi organizacjami i Panem Ministrem Gut-Mostowym została przerwana z chwilą ogłoszenia stanu epidemicznego w marcu br. Dramatyczne zmiany zachodzące na rynku hotelarskim i zapaść w naszej branży spowodowały całkowitą koncentrację uwagi na sprawach priorytetowych tj. pomocy dla obiektów hotelarskich w okresie pandemii.

Jego doskonała znajomość hotelarstwa wynika z osobistych doświadczeń, które wyniósł z okresu zarządzania własnym hotelem. Jest człowiekiem wywodzącym się z branży, co już samo w sobie jest ewenementem, nie mającym precedensu na stanowisku wiceministra odpowiedzialnego za sprawy turystyki. Dlatego wielokrotne spotkania, rozmowy i webinaria z hotelarzami przekonują nas, że rozmawiamy tym samym językiem, a każde spotkanie dowodzi, że Pan Andrzej Gut-Mostowy zna od kuchni hotelarstwo i jest doskonale zorientowany w problematyce naszej branży.

W związku z prowadzonymi działaniami dyskredytującymi Pana Ministra A. Gut-Mostowego sygnatariusze niniejszego listu w pełni solidaryzują się z działaniami sekretarza stanu w MRPiT, odpowiedzialnego za sprawy turystyki oraz wyraźnie i jednoznacznie sprzeciwiają się tworzeniu tendencyjnych ocen.

Z poważaniem,
Ireneusz Węgłowski – prezes IGHP, Elżbieta Lendo- prezes HPH, Jacek Legendziewicz – wiceprezes MIH

Medialny lincz na Gucie-Mostowym. Wiedzieliśmy, że jest przedsiębiorcą, a teraz się oburzamy?

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center