Gdańska Organizacja Turystyczna apeluje o wstrzymanie podwyżek opłat lotniskowych

fot. materiały prasowe

Gdańska Organizacja Turystyczna zdecydowała się wystąpić z apelem do Andrzeja Gut-Mostowego, Sekretarza stanu, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki. Dotyczy on podwyższenia opłat lotniskowych dla polskich portów lotniczych.

W apelu czytamy m.in.: „Z wielkim niepokojem obserwujemy propozycję wprowadzenia nowych opłat lotniskowych. Zakładane wzrosty opłat na poziomie 70 proc. dla portów regionalnych w przypadku opłaty terminalowej i 26 proc. dla wszystkich lotnisk w przypadku opłaty trasowej, będą ciosem dla portów lotniczych. Opłaty zostaną przerzucone na pasażerów, a niektóre linie już wyraziły swój ostry sprzeciw.
Dodatkowe obniżenie liczby pasażerów fatalnie wpłynie na wskaźniki ruchu turystycznego. Nasze lotniska będą mniej konkurencyjne i jeszcze trudniej będzie im wyjść z kryzysu spowodowanego przez COVID-19. Wiemy przecież, że turystyka i branża lotnicza to sektory najmocniej poszkodowane przez pandemię.

Nie mogliśmy przewidzieć ataku wirusa, jednak możemy z łatwością przewidzieć co się stanie po wprowadzeniu sugerowanych, nowych opłat, a szczególnie w tym okresie potrzebujemy stabilności i konkurencyjności, aby jak najszybciej zażegnać kryzys i powrócić do kapitalnych wyników z roku 2019. Dla porównania – z lotniska w Gdańsku skorzystało aż 5,4 mln pasażerów w roku 2019 i zaledwie 1,7 mln w pandemicznym roku 2020.

Dlatego uważamy, że wprowadzenie nowych wyższych opłat jest pomysłem złym i szkodliwym. Stąd apel do Ministra o rozważenie zmian, tym bardziej, że branża lotnicza jest gotowa do rozmów.

Jednocześnie, zwracamy się do wszystkich podmiotów z branży turystycznej o wsparcie naszych działań. Wierzymy, że podobne apele przyniosą oczekiwany skutek, a nasze lotniska i turystyka nie ucierpią.”

Drastyczne podwyżki opłat lotniskowych. Branża lotnicza protestuje