Enter Air – ponad 207 mln złotych przychodów w I kwartale

Enter Air po epidemii
Enter Air publikuje wyniki finansowe I kwartału/fot. Enter Air

Przychody Enter Air w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku wzrosły w porównaniu z I kwartałem 2019 roku o 11,8 proc. i wyniosły 207,1 mln zł.

Przychody Enter Air, największej polskiej prywatnej linii lotniczej, wyniosły 207,1 mln zł w I kw. 2020 r. i były o 11,8 proc. wyższe od 185,2 mln zł osiągniętych w I kw. 2019 r. Spółka miała 2,1 mln zł wyniku operacyjnego i -77 mln zł wyniku netto. Wynik EBITDA w I kw. 2020 r. ukształtował się na poziomie -39,3 mln zł.

Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air, powiedział: “Pierwszy kwartał 2020 r. pod względem operacyjnym był bardzo dobry dla spółki. Pomimo wybuchu pandemii Covid-19 i drastycznego ograniczenia liczby operacji od połowy marca, w I kw. zwiększyliśmy liczbę lotów i przychody. Wynik netto przeliczony na złotówki dla celów raportowania był jednak pod istotnym, niekorzystnym wpływem różnic kursowych spowodowanych osłabieniem złotego do dolara na koniec marca. Wpływ kursów walutowych jest czysto księgowy i jeśli obecny kurs dolara utrzyma się na koniec bieżącego kwartału, to niekorzystne wyniki będą odwrócone na plus. Jest to niedoskonałość płynąca jedynie z zasad raportowania zgodnie z MSR.
Pandemia istotnie wpłynęła na naszą działalność. Zawiesiliśmy 97 proc. lotów, ale wynegocjowaliśmy przesunięcie terminów płatności rat leasingowych za wszystkie samoloty i ograniczyliśmy inne koszty stałe do minimum. Enter Air powstał w okresie kryzysu i dyscyplina kosztowa jest wpisana w nasz model biznesu. To pomogło nam przetrwać najtrudniejszy okres w historii branży lotniczej.”

Decydujący wpływ na prezentację wyniku Grupy miały „wirtualne” różnice kursowe, które nie mają charakteru gotówkowego i nie są skutkiem zawieranych transakcji. Grupa prowadzi swoją działalność w oparciu o waluty obce, w tym głównie w oparciu o dolara, jednak zgodnie z MSR raporty finansowe musi przeliczać na złote po kursie z końca danego okresu.

Grupa musi więc przeliczać wszystkie aktywa, w tym wartości umów leasingowych, wyrażone w dolarach i euro na złote. Jest to księgowane na 31 grudnia 2019, a następnie jeszcze raz na 31 marca 2020. Jeśli złoty spada znacząco w tym okresie powoduje to duże wahania wyceny aktywów i w efekcie różnice wyników. W pierwszym kwartale mieliśmy do czynienia z poważnym umocnieniem się dolara wobec złotego, co negatywnie wpłynęło na przeliczoną na naszą walutę wartość księgową aktywów. Zmiany te mają charakter czysto księgowy i nie wpływają na bieżącą działalność spółki. Oczyszczając wyniki za I kw. z wpływu różnic kursowych Enter Air miał 40,3 mln zł dodatniej EBITDA i 2,6 mln zł zysku netto.

Enter Air współpracuje z największymi i posiadającymi stabilną pozycję touroperatorami. Przewoźnik posiada umowy obowiązujące w najbliższych sezonach turystycznych z: Itaka Holdings, Rainbow Tours, Coral Travel i TUI Poland. Ze względu na zawirowania wywołane pandemią, Enter Air w porozumieniu z touroperatorami na bieżąco dostosowuje program przewozów.

Grzegorz Polaniecki dodał: „Ze względu na ograniczenia lotów z powodu pandemii Covid-19 cały 2020 r. będzie pod względem wyników znacząco słabszy niż lata wcześniejsze. Skala kryzysu jest bezprecedensowa, wiele linii lotniczych już wypadło z rynku, a w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać kolejnych upadłości. Konserwatywne podejście do biznesu, jakie od ponad dziesięciu lat stosujemy w Enter Air, pomaga nam przejść przez ten okres. Poprzednie kryzysy w branży lotniczej pokazały, że potrafimy wykorzystać szansę i wzmocnić pozycję na rynku. Wierzę, że tym razem będzie podobnie.”

Aktualnie flota Enter Air składa się z 22 samolotów Boeing 737-800 oraz dwóch Boeingów 737 MAX 8, które decyzją producenta i władz lotniczych, pozostają uziemione od marca 2019 roku. Spółka planuje odroczenie dostaw kolejnych dwóch zamówionych Boeingów 737 MAX 8 o kilka lat.

Enter Air wznowił loty w Wielkiej Brytanii

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center