Emirates – zysk netto wyższy o 65 proc.

archiwum Emirates

Grupa Emirates ogłosiła wyniki finansowe osiągnięte w pierwszym półroczu roku podatkowego 2015-16. Zysk netto wzrósł do 3,7 mld AED (1,0 mld USD), czyli o 65 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim.

Przychody Grupy Emirates w pierwszych sześciu miesiącach roku podatkowego 2015-16 wyniosły 46,1 mld AED (12,6 mld USD), o 2,3 proc. mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, kiedy wyniosły 47,2 mld AED (12,9 mld USD). Odzwierciedla to wpływ silnego kursu dolara na najważniejsze waluty świata.
W minionym półroczu Grupa odnotowała jeden z najlepszych wyników w swojej historii – zysk netto wzrósł do 3,7 mld AED (1,0 mld USD), czyli o 65 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Stan środków finansowych Grupy 30 września 2015 r. wynosił 14,8 mld AED (4,0 mld USD) w porównaniu z 20 mld AED (5,5 mld USD) 31 marca 2015 r. Powyższe liczby stanowią odzwierciedlenie bieżących inwestycji, przede wszystkim w nowe samoloty, inne projekty infrastrukturalne związane z liniami Emirates i przejęcia przedsiębiorstw.

Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates, powiedział: “Nasze przychody ucierpiały wskutek umocnienia dolara amerykańskiego względem innych ważnych walut świata. Sytuacja na rynku walutowym, w połączeniu z toczonymi konfliktami regionalnymi i niezbyt optymistycznymi prognozami gospodarczymi w wielu częściach świata, osłabiła pozytywny wpływ niższych cen paliwa w pierwszej połowie roku podatkowego 2015-16. Mimo to podjęliśmy w pełni przemyślaną decyzję, aby nie stosować hedgingu paliwowego, co opłaciło się, ponieważ ceny paliwa w dalszym ciągu spadały. Ponadto linie Emirates podzieliły się środkami zaoszczędzonymi na niższych cenach paliwa ze swoimi pasażerami, redukując dopłaty paliwowe i obniżając taryfy w całej siatce połączeń.
To, że Grupa osiąga jeden z najlepszych półrocznych wyników finansowych w swojej historii, świadczy o sile naszego przedsiębiorstwa. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku podatkowego linie Emirates i dnata zwiększały oferowanie, możliwości i zasięg międzynarodowy – zarówno w sposób organiczny, jak i metodą przejęć innych spółek w przypadku dnata. W przyszłości nadal będziemy wykorzystywać nasze główne atuty, inwestując w nowe sposoby na zwiększenie wydajności i osiąganie najlepszych rezultatów z punktu widzenia naszych klientów. Jednocześnie będziemy analizować możliwości rozwoju strategicznego i zachowamy elastyczność, która pozwoli nam skutecznie reagować na problemy o charakterze zewnętrznym.”

W ostatnim półroczu powiększył się również zespół Grupy Emirates – całkowita liczba pracowników wzrosła o 4 proc. do 87 tys. osób w porównaniu z 31 marca 2015 r.