Emirates: zysk 3 mld dol. za rok 2022/23 przy 3,6 mld dol. przychodu

fot. archiwum Emirates

Grupa Emirates opublikowała sprawozdanie roczne za lata 2022/23, zamykając najbardziej dochodowy rok w historii linii lotniczych. Wyniki te są odzwierciedleniem popytu na usługi przewoźnika w różnych obszarach działalności.

W roku finansowym zakończonym 31 marca 2023 roku Grupa Emirates wykazała zysk w wysokości 3 mld dolarów w porównaniu ze stratą 1 mld dolarów w roku poprzednim. Grupa osiągnęła przychód 3,6 mld dolarów – o 81 proc. większy w stosunku do zeszłego roku. Stan środków pieniężnych grupy przewyższył dotychczasowe wyniki i wyniósł 11,6 mld dol. – o 65 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

„Jestem dumny z wyników Grupy Emirates w roku 2022/23 i naszego udziału w ożywieniu transportu lotniczego i turystyki na rynkach, na których działamy – wspomnę tu choćby o zwiększeniu napływu zagranicznych turystów do Dubaju o aż 97 proc. rok do roku. Grupa jest największym podmiotem w sektorze lotniczym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który zapewnia 770 tys. miejsc pracy i według szacunków wytwarza ponad 47 mld dol. PKB. Zgodnie z naszymi planami rozwoju oraz rządowym programem Dubai Economic Agenda D33 zamierzamy znacząco zwiększyć nasz wkład w gospodarkę ZEA w ciągu następnej dekady poprzez zatrudnienie bezpośrednie i pośrednie, inwestycje w łańcuch dostaw oraz wpływy z turystyki i handlu generowane przez przewóz osób i towarów” – powiedział Jego Wysokość Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates.

Emirates i Dnata w ciągu roku zintensyfikowały rekrutację nowych pracowników na całym świecie. W rezultacie całkowita liczba zatrudnionych w grupie wzrosła o 20 proc. do 102 379 przedstawicieli ponad 160 narodowości.

Ponadto w ciągu roku Grupa Emirates odnotowała kolejne postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim dołączyła do dobrowolnej inicjatywy ONZ Global Compact, w ramach której Emirates i Dnata dostosują swoją strategię, kulturę i działania do celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju. Grupa podpisała także deklarację Rady Równowagi Płci ZEA na rzecz zwiększenia udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla w tym kraju do 30 proc. do 2025 roku.

„W roku 2022/23 nie tylko wznowiliśmy większość działań, ale także rozszerzyliśmy naszą obecność i możliwości, inwestując w pracowników, produkty i nowe rozwiązania – tym samym dowodząc naszej elastyczności i sprawności. Nieustannie tworzymy solidne podstawy przyszłego sukcesu i rozwijamy działalność we współpracy z partnerami, wspólnie opracowując innowacyjne rozwiązania dla turystyki i lotnictwa” – skomentował Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum.

„Nasze prognozy na rok 2023/24 są pozytywne i spodziewamy się, że grupa zachowa rentowność. Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby zrealizować nasze cele, jednocześnie uważnie obserwując inflację, wysokie ceny paliwa i niestabilną sytuację polityczno-gospodarczą” – dodał.

Emirates inwestują 200 mln dol. w badania nad ekologicznym lotnictwem. “Bez nowych rozwiązań nie osiągniemy zeroemisyjności”


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center