Emirates inwestują 200 mln dol. w badania nad ekologicznym lotnictwem. „Bez nowych rozwiązań nie osiągniemy zeroemisyjności”

Emirates ogłosiły utworzenie funduszu o wartości 200 mln dolarów, przeznaczonego na projekty badawczo-rozwojowe, mające na celu ograniczenie wpływu paliw kopalnych w lotnictwie komercyjnym. Inwestycja przewoźnika skupi się na innowacyjnych paliwach i technologiach energetycznych, które mają na celu zmniejszenie zależności od tradycyjnych źródeł energii.
W ramach funduszu o wartości 200 mln dolarów, środki będą przeznaczane na innowacyjne paliwa i rozwiązania energetyczne mające na celu ograniczenie wpływu paliw kopalnych w lotnictwie. Trzyletnia inicjatywa stanowi odpowiedź przewoźnika na wyzwania związane z redukcją emisji i poszukiwaniem nowych technologii. Linie Emirates planują również współpracę z organizacjami zajmującymi się opracowywaniem ekologicznych rozwiązań dla branży lotniczej.
„Przeznaczamy 200 mln dolarów na inwestycje w nowoczesne paliwa i rozwiązania energetyczne dla lotnictwa. To właśnie w tym obszarze linie lotnicze mają największe trudności z ograniczeniem swojego oddziaływania na środowisko. Wnikliwie przeanalizowaliśmy obecny stan technologii samolotów komercyjnych i silników, łańcucha dostaw paliw oraz wymogi prawne i ekosystemowe w lotnictwie. Nie ma wątpliwości, że przy obecnie możliwych scenariuszach emisji nasza branża nie zdoła osiągnąć neutralności emisyjnej w przewidzianym terminie” – powiedział Sir Tim Clark, prezes linii Emirates.
„Dopóki nie znajdziemy realnych rozwiązań, będziemy jak przedtem wdrażać odpowiedzialne ekologicznie praktyki w naszej działalności, m.in. w miarę możliwości stosując ekologiczne paliwo lotnicze (SAF), zapewniając wydajność operacji lotniczych i uzupełniając flotę o nowoczesne samoloty. 200 mln dol. z funduszu przeznaczymy na badania i rozwój, a nie koszty operacyjne, takie jak zakup ekologicznego paliwa lotniczego czy przepisowa kompensacja emisji – które opłacamy tak czy inaczej” – dodał Clark.
Nadzór nad wypłatami z funduszu będzie sprawować Wykonawcza Grupa Sterująca Emirates ds. zrównoważenia środowiskowego z pomocą ekspertów technicznych.
Emirates zwiększa częstotliwość lotów na trasie Dubaj-Toronto o 40 proc.
POWIĄZANE WPISY
18 czerwca 2026
UE uzgodniła nowe prawa pasażerów lotniczych. Przewoźnicy dostaną więcej obowiązków
Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w…
0 Komentarzy4 Minuty
15 czerwca 2026
Aviareps partnerem Jazeera Airways w Europie. Współpraca obejmuje sześć krajów
Jazeera Airways rozszerza obecność w Europie, powierzając Aviareps zarządzanie sprzedażą…
0 Komentarzy2 Minuty
15 czerwca 2026
Blisko 5 tys. km nowych linii kolejowych. Rząd przedstawił plan infrastruktury na dekady
Budowa 4,7 tys. km nowych linii, dostęp do kolei w 27 miastach i skrócenie czasu podróży…
0 Komentarzy5 Minuty
15 czerwca 2026
Lotnisko Chopina z kolejnym rekordem. Ponad 2,2 mln pasażerów w maju
Lotnisko Chopina obsłużyło w maju ponad 2,2 mln pasażerów, notując kolejny rekordowy…
0 Komentarzy5 Minuty
12 czerwca 2026
Mniej pasażerów w Jasionce. Powodem są zmiany w siatce i wojna na Bliskim Wschodzie
Jasionka notuje w tym roku niższy ruch pasażerski. Od stycznia z usług lotniska…
0 Komentarzy3 Minuty
11 czerwca 2026
Nowy projekt Corendon Airlines. Przewoźnik zachęca do ćwiczeń w trakcie lotu
Corendon Airlines zachęca pasażerów do większej aktywności podczas podróży samolotem.…
0 Komentarzy1 Minuty
11 czerwca 2026
Natalia Bukowiecka ponownie ambasadorką No Limits by Itaka
No Limits by Itaka kontynuuje współpracę z Natalią Bukowiecką, jedną z czołowych polskich…
0 Komentarzy2 Minuty
10 czerwca 2026
Katowice Airport z kolejnym rekordem: ponad 716 tys. pasażerów w maju
Ponad 716 tys. pasażerów skorzystało w maju z Katowice Airport w Pyrzowicach. To…
0 Komentarzy3 Minuty
10 czerwca 2026
Ponad 350 liderów branży cargo spotkało się w Warszawie na TIACA 2026
Ponad 350 liderów światowej branży cargo spotkało się w Warszawie podczas TIACA Global…
0 Komentarzy4 Minuty











[…] […]