Emirates inwestują 200 mln dol. w badania nad ekologicznym lotnictwem. “Bez nowych rozwiązań nie osiągniemy zeroemisyjności”

fot. archiwum Emirates

Emirates ogłosiły utworzenie funduszu o wartości 200 mln dolarów, przeznaczonego na projekty badawczo-rozwojowe, mające na celu ograniczenie wpływu paliw kopalnych w lotnictwie komercyjnym. Inwestycja przewoźnika skupi się na innowacyjnych paliwach i technologiach energetycznych, które mają na celu zmniejszenie zależności od tradycyjnych źródeł energii.

W ramach funduszu o wartości 200 mln dolarów, środki będą przeznaczane na innowacyjne paliwa i rozwiązania energetyczne mające na celu ograniczenie wpływu paliw kopalnych w lotnictwie. Trzyletnia inicjatywa stanowi odpowiedź przewoźnika na wyzwania związane z redukcją emisji i poszukiwaniem nowych technologii. Linie Emirates planują również współpracę z organizacjami zajmującymi się opracowywaniem ekologicznych rozwiązań dla branży lotniczej.

„Przeznaczamy 200 mln dolarów na inwestycje w nowoczesne paliwa i rozwiązania energetyczne dla lotnictwa. To właśnie w tym obszarze linie lotnicze mają największe trudności z ograniczeniem swojego oddziaływania na środowisko. Wnikliwie przeanalizowaliśmy obecny stan technologii samolotów komercyjnych i silników, łańcucha dostaw paliw oraz wymogi prawne i ekosystemowe w lotnictwie. Nie ma wątpliwości, że przy obecnie możliwych scenariuszach emisji nasza branża nie zdoła osiągnąć neutralności emisyjnej w przewidzianym terminie” – powiedział Sir Tim Clark, prezes linii Emirates.

„Dopóki nie znajdziemy realnych rozwiązań, będziemy jak przedtem wdrażać odpowiedzialne ekologicznie praktyki w naszej działalności, m.in. w miarę możliwości stosując ekologiczne paliwo lotnicze (SAF), zapewniając wydajność operacji lotniczych i uzupełniając flotę o nowoczesne samoloty. 200 mln dol. z funduszu przeznaczymy na badania i rozwój, a nie koszty operacyjne, takie jak zakup ekologicznego paliwa lotniczego czy przepisowa kompensacja emisji – które opłacamy tak czy inaczej” – dodał Clark.

Nadzór nad wypłatami z funduszu będzie sprawować Wykonawcza Grupa Sterująca Emirates ds. zrównoważenia środowiskowego z pomocą ekspertów technicznych.

Emirates zwiększa częstotliwość lotów na trasie Dubaj-Toronto o 40 proc.


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center