Dziecko poznaje historię morską Cypru

Muzeum Morza w Ayia Napa - warto odwiedzić
Fragment ekspozycji w muzeum w Ayia Napie/fot. MM

W centrum Ayia Napy w nowoczesnym budynku mieści się muzeum morza. Muzeum powstało w 2005 roku i pokazuje związki Cypru właśnie z morzem. Warto tu wpaść, odetchnąć od plaży i słońca.

Muzeum Thalasa (po grecku – morze) położone jest w centrum miasta, bardzo blisko portu, tak więc po odwiedzinach w tym ostatnim lub pp lunchu warto tu na krótko wpaść. Placówkę prowadzi Fundacja Pierides we współpracy z Hellenistycznym Instytutem Ochrony Morskich Tradycji.

Fronton muzeum/fot. AG

Ekspozycje są rozmieszczone na kilku poziomach. Na pierwszym dwanaście wielkich tablic informuje nas o historii Cypru. Wyświetlany w małej sali pozwala gościom powędrować przez prawie dziesięć lat dziejów wyspy. Blisko kasy biletowej, w gablocie umieszczono kilkadziesiąt symbolicznych modeli statków żaglowych krążących wokół Cypru.
Drugi i trzeci poziom poświęcone są najdawniejszej historii Wyspy Afrodyty, od neolitu, przez epokę brązu aż do końca panowania Wenecjan (6000 p.n.e. do 1570 roku naszej ery). Możemy obejrzeć między innymi wazy i inne naczynia z tych czasów, ale największą atrakcją jest model statku mniej więcej z lat 600 – 480 p.n.e.

Model Kyrenia II/fot. AG

Dla dzieciaków przebojem jest Papyrella, replika statku z papirusu z ery mezolitycznej (9200 p.n.e.), choć niełatwo jest wytłumaczyć, że na takich łupinach ówcześni żeglarze pokonywali wody Morza Śródziemnego.
Sercem muzeum jest sala mieszcząca replikę statku Kyrenia II (400 p.n.e.). Można go oglądać z kilku perspektyw: z górnego poziomu, średniego a także z dołu. Zbudowali go specjaliści z Hellenistycznego Instytutu Ochrony Morskich Tradycji w 1985 roku. Wcześniej statek wystawiany był w kilku miastach Grecji, w Nowym Jorku, w Nara w Japonii, Sewilli i Hamburgu.
Na niższym poziomie dzieci i dorośli mogą spacerować po przezroczystej, szklanej podłodze i oglądać zasypany w morskim piasku wrak drewnianego statku. Obejrzeć można również film pokazujący odkrycie tego wraku w wodach otaczających północną część wyspy, okupowana przez Turków.

Model gada sprzed tysięcy lat/fot. AG

Na piątym poziomie dzieciaki mogą obejrzeć, to co lubią zawsze – skamieniałe ryby, muszle, korale i trylobity z późnego okresu kredy, ryby i taksydermie ssaków – wszystko to naśladuje naturalne siedliska zwierząt.
Na zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować trzy kwadranse.

Wstęp: 4 euro – dorośli, 2,5 euro – dzieci i młodzież

Kyrenia II/fot. MM
Modele miniaturowych słonia i hipopotama/fot. AG
Kyrenia II/fot. AG
Kyrenia II/fot. AG
Wstęp do muzeum/fot. AG

Camel Park na Cyprze – raj dla dzieci

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center