9 powodów, by odwiedzić Ayia Napę z dzieckiem

Ayia Napa przyciąga rodziny z dziećmi
Czterolatka na wyspie w zatoce Nissi/fot. AG

Najpiękniejsze plaże na wyspie, jaskinie morskie, lazurowe morze, koty i zielony labirynt – to tylko kilka zalet wypoczynku z dzieckiem w Ayia Napie na Cyprze.

Leżąca na wschodnim wybrzeżu Cypru Ayia Napa to najbardziej rozrywkowa miejscowość na wyspie. Często zwana „cypryjską Ibizą” przyciąga głównie ludzi szukających dobrej nocnej zabawy. Oni korzystają przede wszystkim z licznych lokali wzdłuż głównej ulicy i w centrum.
Jednak piaszczyste, złociste plaże i lazurowe wody przyciągają również rodziny z dziećmi. Oto dziewięć powodów, dla których warto tu przyjeżdżać:

1. Bliskość

Lot z Polski na Cypr trwa niewiele ponad trzy godziny. Dzieciak nie zdąży się znudzić, ma czas poczytać (albo posłuchać czytania), pobawić się ulubionymi zabawkami, porysować obejrzeć film, zdrzemnąć (jeśli akurat ma chęć). Ledwo to wszystko zdąży zrobić a już ląduje w innym kraju – niezależnie od pory roku – cieplejszym niż Polska.

2. Plaże ze złotym piaskiem

Plaże na wschodzie Cypru należą na najpiękniejszych na Cyprze. Wśród nich, Nissi Beach uważana jest za szczególnie piękną. Płytka, lazurowo – przezroczysta woda, plaża ze złotym piaskiem, małe knajpki tuż obok plaży, hotele w niewielkiej odległości. W wodzie pływają małe rybki, dno jest piaszczyste. W odległości stu metrów od brzegu znajduje się mała wysepka, na która dzieciak o wzroście ok. metra może dojść bezpiecznie (oczywiście, w razie potrzeby za rękę z rodzicem) – woda sięga mu najwyżej do piersi). Dla maluchów to wielka frajda – wyprawa na bezludną wyspę. Na wyspie spacerek ścieżka lekko pod górę i w nagrodę widoki ze stromego urwiska na nurkujących, widok na pobliską plażą, na windsurferów i motorówki.

Wysepka w zatoce Nissi/fot. AG

3. Bezpieczeństwo

Cypr uchodzi za miejsce bardzo bezpieczne. Według statystyk, Cypr ma najniższą liczbę zarejestrowanych przestępstw, w tym napadów rabunkowych i przestępstw z użyciem przemocy. Nie ma zamachów, rzadko zdarzają się demonstracje czy rozruchy (najczęściej w stolicy), mało też jest wypadków drogowych

4. Muzeum morza

Placówka położona w centrum miasta, w pobliżu portu i plaży. Dziecko może zobaczyć jakie zwierzęta i ryby żyją i żyły przed tysiącami lata na wyspie w wodach wokół niej. A przede wszystkim mogą z bardzo bliska zobaczyć modele (w skali 1:1) statków sprzed wieków, w tym małego stateczku zbudowanego z papirusu.

Muzeum Thalassa w Ayia Napie/fot. AG

5. Cyherbia

Kolejne miejsce, w którym można odetchnąć na chwilę od upału i leniwego plażowania czy pływania w basenie. To połączenie ogrodu botanicznego z ogrodem zielarskim. Dzieciaki mogą zobaczyć tutaj wszystkie najważniejsze rośliny cypryjskie, spróbować swych sił w zielonym labiryncie, pobawić się w poszukiwacza owadów i robaków w ogrodzie zielnym, zobaczyć, gdzie żyją małe wiedźmy. A wszystko niecałe pół godziny jazdy samochodem od Ayia Napy.

Zielony labirynt w Cyberhii/fot. AG

6. Jaskinie morskie

Na wschód od Ayian Napy znajdziemy dzikie wybrzeże bez hoteli. Okolice Cape Greco to skalne klify, jaskinie nadmorskie (m.in. Jaskinia Cyklopów), kamienne zamki – wszystko nad turkusową wodą. Można tutaj dojechać samochodem lub dopłynąć łodziami z portu w Ayia Napie.

Skalne wybrzeże w pobliżu Cape Greco/fot. AG

7. Kuchnia

Kuchnia cypryjska będąca zlepkiem kuchni greckiej, tureckiej, bliskowschodniej, europejskiej jest zdrowa dla dzieci. Jej bogactwo sprawia, że każdy – nawet niejadek – znajdzie dal siebie coś smacznego. Do tego owoce i – o zgrozo – przeraźliwie słodkie desery.

8. Hotele

Większość przyjazna dzieciom: przystawki lub łóżka piętrowe w wydzielonej części pokoi lub apartamentów, place zabaw, mini-aquaparki lub zjeżdżalnie wodne, brodziki. Tak naprawdę dla dzieci ważne są baseny – z czystą, ciepłą wodą, bezpieczne oraz przestrzeń do wariowania – duże trawniki. Polecamy hotel Adams Beach. Kilka basenów, fontanny, brodziki, zjeżdżalnie, mini-rzeka, piaszczysta plaża, płytka zatoka… Idealny dla rodzin z dziećmi.

“Rzeka” w hotelu Adams Beach/fot. AG

9. Koty

Cypr to wyspa kotów. Są wszędzie: w hotelowych restauracjach, przy klasztorach, na nabrzeżnych skałach. na ogół rozpuszczone, kochające przytulanki i poczęstunki. A to dla dzieciaków najważniejsze.

Popisy w basenie hotelu Adams Beach w Ayia Napie/fot. AG
Plaża hotelu Adams Beach w Ayia Napie/fot. AG
Zjeżdżalnie w hotelu Adam Beach/fot. AG
Pierwsze kroki na bezludnej wyspie/fot. AG
Plaża Nissi/fot. AG
Plaża Nissi/fot. AG
W Muzeum Thalassa/fot. AG
Baseny hotelu Adams Beach/fot. AG
Most miłości w okolicach Cape Greco/fot. AG

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center