Cyherbia: zielony zakątek dla rodzin na Cyprze

Cyherbia na Cyprze
Cyherbia na Cyprze / fot. AG

Odkrywanie przyrody, nauka o gatunkach roślin, owadów i innych zwierząt, warsztaty angażujące całą rodzinę, poszukiwanie wyjścia z labiryntu… To niektóre z aktywności, które oferuje Cyherbia – botaniczny ogród położony w wiosce Awgoru, nieopodal Ajia Napy na Cyprze.

Zapach świeżo zerwanej lawendy, rozmarynu, skórek cytrusowych oszałamia, gdy zbliżamy się do drzwi kafejki i sklepu z własnymi wyrobami, który w Cyherbii oferuje schronienie od słońca i orzeźwienie w postaci mrożonej ziołowej herbaty własnego wyrobu. Nos zauważa zapachy, oko – wszechobecną zieleń, uszy – kojącą ciszę, przerywaną jedynie rozmowami gości, siedzących przy stołach. Te upstrzone są narzędziami, roślinami, drewnem.

Pochylona nad prawie ukończonym dziełem mama pokazuje nastoletniej córce, jak przytwierdzić kolejną żerdkę do prawie ukończonego dzieła. Jest nim domek dla wróżki, przyozdobiony ziołami, liśćmi, kwiatami. Budowa domków to temat dzisiejszych warsztatów dla rodzin. W zaciszu ogrodu, w cieniu drzew, rodzice z dziećmi spędzają cały dzień na łonie natury, zwiedzając ogród, szukając wyjścia z labiryntu, rozwiązując zagadki, wreszcie biorąc udział w zajęciach z rękodzieła. Trwają już zapisy na październikowe warsztaty z rzeźbienia w dyni. Chętnych nie brakuje.

Z miłości do roślin i nie tylko

Na pierwszy rzut oka widać, że to miejsce powstało z miłości. I taka jest prawda – ale chodziło nie tylko o miłość do natury.

Melina, córka Mirandy Tringis, często chorowała w dzieciństwie. Jej problemem była niska odporność oraz słaba tolerancja lekarstw. Antybiotyki osłabiały jej organizm, powodowały skutki uboczne, a w końcu przestały pomagać całkowicie. Rodzice zaczęli szukać innych rozwiązań. Miranda rozpoczęła studia botaniczne zaczęła zgłębiać tajniki medycyny naturalnej. Zaczęła podawać córce coraz więcej naparów ziołowych, organicznych owoców i warzyw. Zdrowie dziecka zaczęło się poprawiać, a jej rodzice zaczęli propagować wiedzę o działaniu roślin, ich zastosowaniu w codziennym życiu.

Rodzina kupiła kawałek ziemi w wiosce Awgoru i założyła tam ogród z naturalnie pielęgnowanymi drzewami, krzewami, kwiatami, występującymi w cypryjskiej biosferze. Tak w 2012 roku powstała Cyherbia – efekt ośmiu lat pracy i jeszcze dłuższych studiów oraz badań nad rozmaitymi zastosowaniami i właściwościami roślin.

Cały Cypr w jednym ogrodzie

Goście mogą przejść się po ogrodzie botanicznym, urządzonym jak miniaturowy Cypr. W kształt wyspy wpisują się występujące w różnych jej zakątkach drzewa i rośliny, zwiedzający poznają ich nazwy oraz zastosowanie. Atrakcją dla najmłodszych jest znajdująca się w ogrodzie wioska wróżek.

Cyherbia - wioska wróżek
Cyherbia – wioska wróżek / fot. AG

Obowiązkowym punktem pobytu w Cyherbii jest przejście labiryntu stworzonego z żywopłotu – to zabawa dla rodzin z dziećmi w praktycznie każdym wieku. Nagrodą za rozwiązanie łamigłówki jest wejście na wieżę widokową, z której można podziwiać ogród.

Cyherbia - labirynt / fot. AG
Cyherbia – labirynt / fot. AG

Cyherbia organizuje też warsztaty dla rodzin – w czasie epidemii przy osobnych stołach. Zespół zatrudniany przez Mirandę organizuje imprezy, takie jak: coroczny festiwal lawendy w czerwcu, festiwal wróżek i polowanie na jajka wielkanocne, imprezy Halloween, rękodzieło bożonarodzeniowe, seminaria edukacyjne i warsztaty. W przerwie można napić się herbat z lokalnych ziół i zjeść potrawy ze składnikami pochodzącymi z tutejszych ogródków. Są też edukacyjne atrakcje dla najmłodszych, takie jak poszukiwanie zdjęć owadów w ogrodzie. Aby „zaliczyć” ćwiczenie, trzeba dowiedzieć się z tablic informacyjnych, które z nich są szkodnikami, a które są pożyteczne dla roślin.

Poszukiwanie informacji o owadach w ogrodzie
Poszukiwanie informacji o owadach w ogrodzie / fot. AG

W sklepie można kupić wyroby własne Cyherbii – liczne naturalne herbaty, kosmetyki, olejki z tutejszej tłoczni. Można ją zresztą obejrzeć, dowiadując się, jak wygląda proces destylacji i jakie właściwości mają olejki z poszczególnych gatunków ziół.

Wejście do labiryntu
Wejście do labiryntu / fot. AG

Kawiarenka przy ogrodzieKawiarenka przy ogrodzie / fot. AG

W drodze do wioski wróżek
W drodze do wioski wróżek / fot. AG

Hotel Athena Beach – tutaj dziecko czuje się świetnie